Якщо ми зареєструємо шлюб, чи можу я розраховувати на статус «багатодітного батька»?
Присяжнюк Анастасія
12.12.2023

Питання: «У жінки двоє дітей від першого шлюбу і третя наша спільна дитина. Якщо ми зареєструємо шлюб, чи можу я розраховувати на статус «багатодітного батька»?

Відповідь: Законом України «Про охорону дитинства» визначається статус багатодітної сім’ї – це сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

При цьому ані Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (Закон №3543-XII), ані Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» (Закон №2232-XII) не оперують поняттям «багатодітної сім’ї».

Статтею 23 Закону № 3543-XII передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Аналогічна норма міститься та у підпункті г) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону № 2232-XII. Зокрема, вищевказаним законом передбачено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період, можуть звільнитись з військової служби під час дії воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), як перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

Зазначені вище Закони не містять чіткого тлумачення терміну «перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років», у зв’язку з цим виникає різне бачення щодо його застосування.

Наприклад, якщо вітчим, сплачує кошти на дитину дружини, яка була народжена в іншому шлюбі, чи вважається це «утриманням».

З цього приводу варто звернути увагу на позицію судів.

Як йдеться у Постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 17.10.2023 року у справі № 160/9054/23 до суду звернувся чоловік з позовом про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити з приводу надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як чоловіка, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

В обґрунтування позову було зазначено:

 позивач має від першого шлюбу двох дітей, які народжено від нього;

у другому шлюбі з новою дружиною є вітчимом дитини;

 вважає, що оскільки на його утриманні перебуває троє неповнолітніх дітей, двоє з яких є біологічними, а третя - від першого шлюбу дружини, має повне право на відстрочку від мобілізації.

Своєю чергою ані суд першої інстанції, ані суд апеляційної інстанції не погодились з цим. Останнім, обґрунтовуючи залишення апеляційної скарги без задоволення, було зауважено наступне:

 хоча позивач участі в утриманні доньки не приймає, має заборгованість зі сплати аліментів, разом з тим, наявність у нього заборгованості зі сплати аліментів не спростовує його обов`язок в утриманні своєї доньки. При цьому, доказів позбавлення позивача батьківських прав на доньку матеріали справи не містять;

 також довідка Ліцею не береться судом до уваги, оскільки така не підтверджує факт перебування доньки утриманні.

Відмовляючи у задоволенні апеляційної скарги Третій апеляційний адміністративний суд у Постанові від 05.10.2023 року по справі № 160/11228/23 звернув увагу на той факт, що хоча чоловік і був одружений на жінці, яка мала семеро неповнолітніх дітей, проте виходячи з аналізу норм законодавства, вітчим, перебуваючи у шлюбі з громадянкою, має право на участь у вихованні цих дітей (за умови проживання однією сім`єю). При цьому, обов`язок щодо їх утримання у позивача (як вітчима) виникає за умови, якщо в останніх немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.

Враховуючи, що діти мають принаймні матір, обов`язок щодо їх утримання не може бути покладено на їх вітчима.

У Постанові Третього апеляційний адміністративний суд від 02.08.2023 року по справі № 280/2115/23 суд відхилив тимчасову довідку про те, що родина є багатодітною, оскільки норма абз. 4 ч. 1 ст. 23 № 3543-XII визначає єдину умову, знаходження дітей (троє і більше до 18 років) на утриманні жінки/чоловіка.

Таким чином, автор запитання може претендувати на статус «багатодітного батька», проте в контексті відстрочки від мобілізації чи звільнення з військової служби судова практика звертає увагу на необхідність перебування чоловіка у статусі батька через дії щодо усиновлення дитини.

Відповідь на питання підготувала Анастасія Присяжнюк, адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ

Цікаві публікації Анастасії Присяжнюк:

Чи передбачений законом максимальний розмір аліментів на дитину та у яких випадках? https://tinyurl.com/25fz5bkv

Коли суд визнає явку сторони у сімейному спорі обов’язковою? https://tinyurl.com/4ffvjz2c.

Зареєструватися на найближчі заходи Центру сімейного права:

Особливості поділу спільного майна подружжя, якщо один з подружжя є фізичною особою – підприємцем. https://tinyurl.com/29jtyhuc

Особливості поділу частки в статутному капіталі юридичної особи в справах про поділ спільного майна подружжя. https://tinyurl.com/4vh9v6b3.