Коли суд визнає явку сторони у сімейному спорі обов’язковою?
Матеріал підготувала адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ Анастасія Присяжнюк
Публікації лекторів
05.10.2023

У цивільному процесі суд викликає у судове засідання або повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії.

Різниця між викликом та повідомленням полягає в тому, що в першому випадку явка учасника є обов’язковою (ч. 1 ст. 128 ЦПК України), а в другому така явка не є обов’язковою (ч. 2 ст. 128 ЦПК України).

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 223 ЦПК України суд відкладає розгляд справи в судовому засіданні в межах встановленого цим Кодексом, якщо визнає потрібним, щоб сторона, яка подала заяву про розгляд справи за її відсутності, дала особисті пояснення. Викликати позивача або відповідача для особистих пояснень можна і тоді, коли в справі беруть участь їх представники.

Та чи може суд визнати явку сторін обов’язковою, наприклад у справі про розірвання шлюбу?

Так, в ухвалі Святошинського районного суду м. Києва від 22.04.2019 р. у справі № 536/168/19 зазначено, що «відповідач по справі є громадянином Йорданського Хашимітського Королівства. Приймаючи до уваги вищенаведене, для уточнення місця перебування відповідача, з'ясування усіх обставин справи, повного та об'єктивного її розгляду, необхідна особиста участь позивача в судовому процесі, оскільки необхідно встановити факти і обставини, які можуть бути відомі лише їй, відтак, суд вважає за необхідне визнати явку ОСОБА_1 обов'язковою».

В іншому випадку, у справі про розірвання шлюбу суд вказав «для з`ясування усіх обставин справи, повного та об'єктивного її розгляду, необхідна особиста участь сторін у судовому засіданні та дача пояснень, оскільки необхідно встановити факти і обставини, які можуть бути відомі лише останнім, а тому суд вважає за необхідне визнати обов'язковою явку сторін» (ухвала Барського районного суду Вінницької області від 20.12.2018 р. у справі №125/1974/18).

А які ж наслідки неявки сторони, явку якої визнано судом обов’язковою?

Так, в одній із справ про розірвання шлюбу позивачка подала заяву про розгляд справи без її участі. Однак, суд визнав її явку обов’язковою, про те сторона так і не з’явилися до суду. Суд залишив позов без розгляду, зазначивши таке: «пунктом 3 ч. 1 статті 207 ЦПК України передбачено, що суд залишає заяву без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з'явився в судове засідання без поважних причин або повторно не повідомив про причини неявки. Наявну у справі заяву про розгляд справи у відсутності позивачки суд до уваги не бере, так як не має ніяких доказів, що вона написана самою позивачкою і крім того, своєю ухвалою суд визнав її явку обов'язковою. Тому, керуючись п. 3 ч. 1 ст.207 ЦПК України суд, ухвалив позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу залишити без розгляду. (Ухвала Тячівського районного суду Закарпатської області від 18.08.2023 р. у справі № 2-584/08)

Звертаю увагу, що учасник процесу в якого відсутня можливість фізичної присутності в суді, не позбавлений права подати клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

Матеріал підготувала адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ Анастасія Присяжнюк.