Чи може потерпілий звертатися з позовом про відшкодування одразу до відповідача, оминаючи страховика (МТСБУ)?
Валерія Шкварко, адвокат, секретар Комітету НААУ з питань цивільного права і процесу
Валерія Шкварко
07.02.2024

Питання: Чи може потерпілий звертатися з позовом про відшкодування одразу до відповідача, оминаючи страховика (МТСБУ), оскільки страховий поліс відсутній як у позивача, так і відповідача?

Відповідь: Для врегулювання відносин власників транспортних засобів з метою надання їм гарантій на дорозі державою закріплено обов’язкове страхування цивільно правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про страхування» страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів є обов’язковим.

У ст. 1 ЗУ «Про страхування» зазначається, що страхування – це вид цивільно-правових відносин щодо захисту майнових інтересів фізичних та юридичних осіб у разі настання певних подій (страхових випадків), визначених договором страхування або чинним законодавством, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати фізичними особами та юридичними особами страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та доходів від розміщення коштів цих фондів.

Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про страхування» договір страхування – це письмова угода між страхувальником і страховиком,  згідно  з якою страховик бере на себе зобов’язання у разі настання страхового випадку здійснити страхову виплату страхувальнику або іншій особі, визначеній у договорі страхування страхувальником, на користь якої укладено договір страхування (подати допомогу, виконати послугу тощо), а страхувальник зобов’язується сплачувати страхові платежі у визначені строки та виконувати інші умови договору.

Також у всіх справах, що стосуються ДТП високі судді постійно наголошують на необхідності водіїв дотримуватися принципу «добросовісності».

Та не зважаючи на всі зазначені фактори, трапляються випадки відсутності у водіїв чинного полісу ОСЦПВ.

Звісно такі дії не зостаються безвідповідальними і тягнуть за собою відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред’явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка»), або не пред’явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов’язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Причина відсутності автоцивілки може бути не лише безвідповідальність водія та ігнорування ним закону. Слід пам’ятати також про громадян, які звільнені від обов’язку страхування.

Згідно п. 13.1. ст. 13 ЗУ «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та особи з інвалідністю внаслідок війни, що визначені законом, особи з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю I групи, у її присутності, звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом.

Таким чином, першочергово необхідно розуміти чи підпадає особа під категорію громадян, що мають автоматичне страхування чи ні. Якщо так, тоді потерпілій особі необхідно звернутися до МТСБУ у встановлені строки з відповідним пакетом документів та заявою про відшкодування шкоди. Перелік документів та заяву можна знайти безпосередньо на офіційному сайті МТСБУ.

Та як бути, якщо водії проігнорували закон і до кого звертатися для відшкодування шкоди?

У такому разі звертатися з питанням щодо відшкодування завданої шкоди внаслідок ДТП можна до МТСБУ або винного водія.

Якщо винна особа ігнорує звернення, залишається єдиний шлях – звернення з позовом про відшкодування шкоди до суду, в якому відповідачем і буде винна особа в ДТП. Звернення до винного в ДТП з проханням відшкодування шкоди не є передумовою для звернення до суду, але дає надію на швидше вирішення питання та отримання відшкодування.