Що таке антикорупційний комплаєнс? Які національні та міжнародні акти слід врахувати при побудові системи комплаєнс у приватному секторі та на державному підприємстві? – усі ці питання стали предметом обговорення вебінару «Просто про антикорупційний комплаєнс», що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ у рамках правопросвітницького вебінару «Правосвідомість». Лектором заходу виступила адвокат, комплаєнс-офіцер Надія Тарасова.
На початку заходу лектор запропонувала визначення комплаєнсу як системи-сукупності процедур та дій, направлених на зниження ризиків невідповідності законодавству внутрішніх документів товариства та норм корпоративної етики.
Комплаєнс проводиться з метою:
1.Попередження корупційних порушень;
2.Мінімізації комплаєнс ризиків;
3.Запровадження культури добросовісної поведінки;
4.Забезпечення захисту товариства та керівництва від санкцій регулятора;
5.Допомоги в забезпеченні інвестиційної привабливості;
6.Посилення заходів щодо забезпечення достовірності та прозорості фінансової звітності.
Важливим етапом доповіді було зосередження уваги слухачів на національному та міжнародному антикорупційному законодавстві.
В Україні питання запобігання корупції регулюються наступними актами:
· Закон України «Про запобігання корупції»;
· Кримінальний кодекс України;
· Кодекс України про адміністративні правопорушення.
Структуру антикорупційних органів в Україні становлять:
· Служба безпеки України;
· Національне антикорупційне бюро України;
· Спеціальна антикорупційна прокуратура;
· Вищий антикорупційний суд.
Окремо лектор розповіла учасникам заходу про законодавчі акти країн англо-американської системи права. Так, у США основоположним актом, який регулює питання боротьби з корупцією є US Foreign Corrupt Practices Act 1977 (FCPA), The Law on Combating Corruption Abroad. До антикорупційних органів належать: U.S. Department of Justice (DOJ) та US Securities and Exchange Commission (SEC). А у Британії ці питанні врегульовані UK Bribery Act (UKBA), The UK Bribery Act, відповідно антикорупційним органом є Department for Combating Major Fraud Serious Fraud Office.
Надія Тарасова докладно охарактеризувала сферу застосування та відповідальність за федеральним Законом США «Про корупцію за кордоном» 1977 року (FCPA) та британським Законом «Про хабарництво» 2010 року (UK BA).
До основних видів порушень антикорупційного законодавства лектор віднесла:
1. Підкуп посадових осіб (державних службовців);
2. Комерційний підкуп;
3. «Facilitation payments» (відкати);
4. Порушення при веденні обліку;
5. Відповідальність за дії третіх осіб
До головних засобів захисту товариства від санкцій за допущення корупції лектор віднесла адекватні антикорупційні процедури, що базуються на шести принципах:
1.Співмірність антикорупційних процедур: впровадження в товаристві співмірних процедур для попередження корупції, що відповідають ризикам товариства і дійсно виконуються, а не «на папері»;
2.«Тоp level commitment»: формування керівництвом товариства стандартів корпоративної культури та неприйняття корупції у будь-якій формі;
3.Оцінка ризиків та керування ними: виявлення та актуалізація ризиків, що притаманні для діяльності товариства;
4.«Due diligence»: поглиблена перевірка контрагентів щодо їх толерантності до корупції;
5.Інформування та навчання: ознайомлення працівників з «належними процедурами» та тренінги;
6.Моніторинг та контроль: внутрішній контроль дотримання адекватних антикорупційних процедур товариством та її працівниками, періодичний перегляд та вдосконалення таких процедур.
Із записом вебінару можна ознайомитися за посиланням: https://tinyurl.com/4yx2x48h
Зареєструватися на найближчі заходи лектора:
·Application of mediation in corporate disputes/conflicts або Застосування медіації в корпоративних спорах/конфліктах. https://tinyurl.com/y3u49b4n
·Фінансовий моніторинг 2024: що нового для адвокатів? Захід для адвокатів Тернопільської області. https://tinyurl.com/mryypdwu
·Наглядова рада vs рада директорів. https://tinyurl.com/2pv5xw6a