Проблеми реалізації трудових прав ВПО: адвокат Руслана Слободянюк
Руслана Слободянюк, адвокат, член Ради Комітету НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством
Слободенюк Руслана
11.08.2023

Важливим аспектом захисту прав ВПО стало забезпечення реалізації їх трудових прав. Так, розглядаючи відповідні положення Аналітичного звіту “Законодавче врегулювання і практика реалізації прав внутрішньо переміщених осіб” https://tinyurl.com/4yjyx94f, Руслана Слободянюк, адвокат, член Ради Комітету НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством, визначила основні моменти цього питання.

Новелою трудового законодавства в умовах воєнного стану стало поняття призупинення трудового договору. Як зазначила доповідач, в процесі застосування положень про призупинення дії трудового договору виникає чимало питань зокрема, щодо підстав, порядку оформлення такого призупинення, джерел відшкодування відповідних втрачених виплат.

В законодавстві не прописано чіткого механізму виплати заробітної плати після завершення тих обставин, через які було призупинено трудовий договір.

До того ж деякі роботодавці використовують призупинення трудового договору як спосіб не платити працівникові заробітну плату, хоча таке призупинення має бути обґрунтованим.

Існує також проблема неможливості оформлення ВПО на роботу через нерозірвані трудові відносини з попереднім роботодавцем.

Внутрішньо переміщена особа, яка не мала можливості припинити трудовий договір відповідно до пункту 1 статті 36, статей 38, 39 Кодексу законів про працю України у зв’язку з неможливістю продовження роботи за таким трудовим договором за попереднім місцем проживання, для набуття статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю та соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, має право припинити такий трудовий договір в односторонньому порядку, подавши до центру зайнятості за місцем проживання внутрішньо переміщеної особи заяву на ім’я роботодавця про припинення трудового договору. Реєстрація відбувається за місцем перебування громадянина в будь-якому центрі зайнятості України.

Проблема полягає у тому, що враховуючи, що на багатьох територіях продовжуються активні бойові дії, часто роботодавець відсутній або ж не виходить на зв’язок, тоді звільнитись за процедурою, описаною вище, працівник немає можливості. Як зазначила доповідачка, шляхом вирішення цієї проблеми є припинення трудових відносин в судовому порядку (окреме або позовне провадження).

Робота ВПО за сумісництвом

Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної та творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачено законодавством, колективним договором або угодою сторін. Але на практиці ця норма роботодавцем часто просто ігнорується й роботодавці відмовляють ВПО в укладенні договору за сумісництвом.

Інформування роботодавцем працівників про вакансії

З 19 липня 2022 року ст. 23 КЗпПУ доповнено та регламентовано, що «Роботодавець зобов’язаний інформувати працівників, які працюють за строковим трудовим договором, про вакансії, що відповідають їх кваліфікації та передбачають можливість укладення безстрокового трудового договору, а також забезпечувати рівні можливості таких працівників для його укладення». Проблемою практичної реалізації цієї норми є те, що законодавство не визначає порядок та процедуру інформування працівників про відповідні вакансії. Рішення полягає у чіткому визначенні, яких саме заходів має вжити роботодавець, щоб вони були достатніми для доведення того факту, що у працівника об’єктивно була можливість ознайомитись з такою інформацією.

Доповідачка також зазначила, що від ВПО часто вимагається надання паперової трудової книжки (хоча законодавством вже визначено механізм, яким чином можливо підтвердити трудовий стаж як для отримання пенсії або для працевлаштування). Стаття 24 КЗпП вказує на те, що працівник зобов’язаний подати трудову книжку (в разі наявності) або відомості про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Проте, багато роботодавців через свою необізнаність продовжують вимагати саме паперову трудову книжку під час працевлаштування на роботу. Шляхи розв’язання цієї проблеми полягають у використанні ВПО можливості отримання копії трудової книжки або підтвердження трудового стажу за допомогою онлайн-сервісів.

Серед інших шляхів вирішення проблем ВПО щодо реалізації права на працю в умовах війни доповідачка назвала:

- підвищення професійного рівня та обізнаності державних та посадових осіб щодо законодавства та чинних програм щодо ВПО для їх ефективного впровадження;

- урядова підтримка громадських організацій, які надають допомогу ВПО;

- посилення комунікації між центрами зайнятості та роботодавцями, а також потенційними працівниками (ВПО);

- забезпечення Державною службою зайнятості та її територіальними підрозділами підвищення кваліфікації або перепідготовки для внутрішньо переміщених осіб за професіями та спеціальностями, які мають попит у відповідному регіоні;

- закріплення статусу соціальних підприємств на законодавчому рівні;

- створення у центрах зайнятості коворкінг - центрів для покращення інтеграції ВПО на місцеві ринки праці.

Аналітичний звіт “Законодавче врегулювання і практика реалізації прав внутрішньо переміщених осіб” був підготовлений Комітетом НААУ з питань взаємодії з громадянським суспільством, Вищою школою адвокатури НААУ та Благодійною організацією “Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги” у співпраці з Ініціативою Верховенство права Американської Асоціації Юристів (American Bar Association Rule of Law Initiative) і представлений під час Круглого столу на тему “Проблематика законодавства та практики, що стосуються прав внутрішньо переміщених осіб” у Вищій школі адвокатури НААУ 27 липня 2023 року.

Докладно про Круглий стіл за посиланням: https://shorturl.at/dhLT4

Трансляція заходу доступна для перегляду за посиланням: https://www.youtube.com/live/KAtoUa5kAtY

Інші матеріали заходу

Законодавче регулювання та практика реалізації прав ВПО: ключові аспекти аналітичного звіту

https://shorturl.at/ekAU3

Проблеми реалізації прав ВПО та шляхи їх подолання в Україні: адвокат Руслана Слободянюк

https://shorturl.at/CHKO4

Права внутрішньо переміщених осіб: доступ до правосуддя і право на безоплатну правову допомогу

https://shorturl.at/txyGT

Стратегія державної підтримки ВПО: рішення та перспективи: підсумки заходу

https://shorturl.at/fswKR