Трудовий договір за проєктом Трудового кодексу України
Ірина Шапошнікова, адвокат, член Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ
Шапошнікова Ірина
25.03.2024

Проєкт нового Трудового кодексу України пропонує чимало змін для сторін трудового договору. Перше, на що звертаємо увагу – новели щодо до порядку укладення, зміни та розірвання трудового договору, з якими пропонуємо ознайомитись у цій статті.

Укладення трудового договору

Наразі трудовий договір може бути як усним, так і письмовим, за винятком випадків, коли такий повинен укладатися в письмовій формі обов’язково (наприклад, контракт, договір про дистанційну роботу тощо). Проєкт же пропонує укладення трудових договорів завжди у письмовій формі, таким чином фактично забороняючи укладення усних трудових договорів. Письмовими також вважаються договори укладені з застосуванням ЕЦП.

Водночас роботодавець, надсилаючи повідомлення до податкових органів про прийняття працівника на роботу, буде зобов’язаний повідомити про факт направлення такого повідомлення також і працівника протягом 7 днів.

Зміна трудового договору

Зміна умов трудового договору може відбуватися двома способами: викладення трудового договору в новій редакції або укладення додаткової угоди до чинного трудового договору. Проєкт також пропонує зафіксувати, що сторона, отримавши відповідний примірник додаткової угоди чи нової редакції договору має 7 календарних днів для його підписання або письмового повідомлення іншої сторони про обґрунтовану відмову від запропонованих змін.

Якщо зміни до трудових договорів стосуються хоча б 5 працівників одночасно, пропонується дозволити їх запровадження актом роботодавця, без укладення нового трудового договору, або внесення змін до чинного. Втім, такий акт завчасно з працівниками погоджуватися не повинен і роботодавець ознайомлює з ним працівників протягом 7 календарних днів після його прийняття. Працівник вважається таким, що автоматично погодився на зміну умов трудового договору, якщо протягом 7 календарних днів з дня ознайомлення з таким актом від нього не надійшло письмової відмови від змін умов трудового договору.

Припинення трудового договору

Проєкт передбачає, що припинення трудового договору оформлюється шляхом укладення додаткової угоди. Відмова роботодавця від укладення такої додаткової угоди вважається грубим порушенням трудового законодавства.

Серед основних нововведень щодо підстав припинення трудового договору, можна виділити наступні:

1. Працівник має право розірвати трудовий договір у зв’язку з порушенням роботодавцем умов трудового договору. Нова підстава для звільнення передбачає, що для такого розірвання працівник повинен у письмовій формі вказати на факти порушення роботодавцем трудового договору. У разі відмови роботодавця підписувати додаткову угоду про розірвання трудового договору на цій підставі, останній розривається працівником в односторонньому порядку шляхом направлення роботодавцю заяви про розірвання такого договору. Працівник матиме право на грошову компенсацію у розмірі не менше 50 середньоденних заробітних плат.

2. Відмова працівника від зміни трудового договору, причини економічного, технологічного, структурного чи іншого характеру є також підставою для розірвання трудового договору зі сторони роботодавця.

Строки повідомлення про звільнення не змінюються, порівняно з чинним регулюванням (2 місяці), однак сторони можуть домовитися про їх скорочення, замінивши на грошову компенсацію. Розмір такої компенсації не може становити менше подвійного середньоденного заробітку працівника за кожен робочий день зменшення строку повідомлення. Навіть якщо згода працівника на заміну строків попередження компенсацією не отримана, роботодавець має право здійснити таку заміну, якщо вона не буде меншою за потрійний середньоденний заробіток за кожен робочий день зменшення строку повідомлення. Якщо ж працівник звільняється після завершення строку попередження, то такому виплачується вихідна допомога у розмірі не менше 30 середньоденних заробітних плат.

Ще одна новела передбачає, що у разі відмови працівника укласти додаткову угоду про розірвання трудового договору на цій підставі, роботодавець матиме змогу розірвати договір в односторонньому порядку, направивши працівнику інформацію про таке розірвання.

3. Порушення працівником умов трудового договору два та більше рази протягом 180 календарних днів може мати наслідком розірвання трудового договору. Цікаво, що саме трудовим договором повинні визначатися ті його умови, порушення яких буде підставою для розірвання такого договору. Розірвання повинно відбутися  в доволі короткий термін – протягом 14 календарних днів з моменту виявлення повторного порушення.

Проєкт Трудового кодексу містить ще чимало нетипових для поточного регулювання положень, які варті уваги правників: визначає ознаки трудових відносин, передбачає нові види трудових договорів, збільшення щорічної відпустки, право роботодавця на локаут (призупинення роботи підприємства при неможливості задовольнити вимоги, які є предметом страйку) та багато інших особливостей. Прослідковується суттєве спрощення регулювання трудових відносин, надання більшої свободи сторонам в узгодженні окремих аспектів їх взаємовідносин. А ми продовжуємо слідкувати за законотворчим процесом та очікуємо на остаточну редакцію Трудового кодексу України.