23.02.2024 Верховною Радою України прийнято Закон «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи» № 3604-ІХ. https://tinyurl.com/bd8224vt
Так, Законом № 3604-ІХ частини четверту – сьому статті 336 КПК України було замінено сімома новими частинами, однак при викладенні частини 9 цієї статті це не було враховано.
Частиною дев’ятою статті 336 КПК України (у редакції Закону № 3604-ІХ) було визначено, що «якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, тримається в установі попереднього ув’язнення або установі виконання покарань, дії, передбачені частиною четвертою цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи».
Частина четверта статті 336 КПК України (у редакції Закону № 3604-ІХ) містила наступний зміст: «учасник кримінального провадження подає клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п’ять днів до судового засідання. Копія клопотання в той самий строк надсилається іншим учасникам кримінального провадження».
У квітні 2024 про необхідність виправлення допущеної помилки Національна асоціація адвокатів України поінформувала Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності https://tinyurl.com/4x8zdnas.
08.05.2024 року було прийнято Закон № 3687-IX «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» (набрав чинності 19.05.2024). https://tinyurl.com/3dajj97y
Законом № 3687-IX було викладено частину дев’яту статті 336 КПК України у новій редакції: «Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, тримається в установі попереднього ув’язнення або установі виконання покарань, дії, передбачені абзацом другим частини сьомої цієї статті, здійснюються службовою особою такої установи. Особа, яка тримається в установі попереднього ув’язнення або установі виконання покарань, може брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні такої установи за допомогою її технічних засобів та з використанням власного кваліфікованого електронного підпису. У разі відсутності власного кваліфікованого електронного підпису участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції здійснюється з використанням електронного кабінету установи або кабінету її службової особи. Технічну можливість участі у відеоконференції, належну якість зображення та звуку, інформаційну безпеку тощо забезпечує така установа».
Таким чином, у редакції Закону № 3687-IX частина дев’ята статті 336 КПК України унормовала порядок вручення особи, яка тримається в установі попереднього ув’язнення або установі виконання покарань під час участі у судовому провадженні дистанційно пам’ятки про її процесуальні права.
Пропонуємо Вашій увазі декілька цікавих публікацій лектора:
·Посібник «Оцінка допустимості електронних доказів та причини їх відхилення в огляді судової практики». https://tinyurl.com/ms7davu4
·Судові виклики у кримінальному провадженні через призму електронного судочинства. https://tinyurl.com/hzt86fbn
На найближчі заходи лектора можна зареєструватись за посиланнями:
·Майстер-клас «Електронний суд для початківців». https://tinyurl.com/3zu7h9p5
·Майстер-клас «Електронний суд. З чого почати?». https://tinyurl.com/7ajtcky7
·Майстер-клас «Електронний суд». Ознайомлення із матеріалами справи та оскарження судових рішень». https://tinyurl.com/2ckse4zj
·Як уникнути помилок при роботі в Електронному суді? https://tinyurl.com/mukxwk9t
·Електронні докази і тенденції судової практики. Захід для адвокатів Запорізької області. https://tinyurl.com/2h3ztty8
·Можливості електронного судочинства для юридичних осіб. https://tinyurl.com/4dfrta46