Ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду в огляді судової практики
Матеріал підготувала Тетяна Рабко, адвокат, радниця ТОВ «МЕТІНВЕСТ БІЗНЕС СЕРВІС» Група Метінвест, заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності.
Рабко Тетяна
20.12.2024

В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 13 листопада 2024 року по справі № 537/1118/20 (http://surl.li/dlqwtl) зазначено, що інший учасник справи, зміг безперешкодно авторизуватися та взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а тому доводи касаційної скарги не можуть безспірно свідчити про те, що адвокат здійснив своєчасно всі необхідні дії для того, щоб приймати участь у судовому засіданні в режимі ВКЗ.

Обставини справи

Сторони у справі через своїх представників реалізували право на подання заяв про розгляд справи в режимі відеоконференції в порядку статті 212 ЦПК України, про дату та час розгляду справи сторони були обізнані, що ними не заперечувалося.

Відповідно до протоколу судового засідання від 28 серпня 2024 року об 11:21:58 год було відкрито сторінку конференції, об 11:23:47 год розпочато конференцію. Участь у справі в режимі відеоконференції брав представник ОСОБА_2 - ОСОБА_4 , який був авторизований за КЕП об 11:24:24. Інші учасники справи не авторизувалися.

Основними засадами (принципами) цивільного судочинства є, зокрема, гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами (пункт 3 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку (частина п`ята статті 4 ЦПК України).

Учасники справи мають право, зокрема: брати участь у судових засіданнях, якщо інше не визначено законом; подавати заяви та клопотання, надавати пояснення суду, наводити свої доводи, міркування щодо питань, які виникають під час судового розгляду, і заперечення проти заяв, клопотань, доводів і міркувань інших осіб (пункти 2, 3 частини першої статті 43 ЦПК України).

Учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою. Учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи (частини перша, друга статті 212 ЦПК України).

Учасник справи, його представник бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та засобів електронної ідентифікації, що мають високий рівень довіри, відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «;Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», у порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (частина четверта статті 212 ЦПК України).

Відповідно до пункту 45 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 (далі - Положення), інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв`язку розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою wiki.court.gov.ua.

У відповідності до інструкції, розміщеної за посиланням (https://vkz.court.gov.ua/site/manual), учаснику по справі необхідно авторизуватисьна сайті відеоконферензв`язку vkz.court.gov.ua. В день судового засідання за 10 хвилин до початку слухання авторизуватися на сайті vkz.court.gov.ua, виконати перевірку обладнання та очікувати на запрошення. У випадку, якщо ви запізнилися і пропустили запрошення, необхідно перейти до розділу «Мої конференції» та натиснути кнопку увійти до конференції.

У касаційній скарзі заявник зазначав, що його представник - адвокат авторизувався на сайті ВКЗ 28 серпня 2024 року о 10:25:35, об 11:19:19, о 12:29:56, о 14:22:43, що підтверджується відповіддю ДП «Інформаційні судові системи» від 10 вересня 2024 року № 4930/6/12-00-24.

Окрім зазначеного, у вказаній відповіді зазначено, що підприємство не володіє інформацією щодо дати та часу виходу з профілю на сайті ВКЗ користувача ОСОБА_3 .

Як зазначалося вище, судове засідання суду апеляційної інстанції розпочалося об 11:21:58 год, однак заявником не надано належних доказів, що ним було дотримано вимоги інструкції щодо авторизації на сайті ВКЗ за 10 хв до судового засідання, а відповідь, надана ДП «Інформаційні судові системи» від 10 вересня 2024 року містить відомості про те, що 28 серпня 2024 року користувачем ОСОБА_3 чотири рази здійснювалася авторизації на сайті ВКЗ.

Разом з тим слід зазначити, що інший учасник справи, зміг безперешкодно авторизуватися та взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, а тому доводи касаційної скарги не можуть безспірно свідчити про те, що адвокат здійснив своєчасно всі необхідні дії для того, щоб приймати участь у судовому засіданні в режимі ВКЗ.

Враховуючи доводи касаційної скарги, наявну у протоколі судового засідання інформацію, відсутні достатні дані висновку, що апеляційний суд не забезпечив всім учасникам справи можливість прийняти участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції, а ОСОБА_1 перебував в умовах, які поставили його в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з його процесуальним опонентом.

Слід також звернути увагу, що згідно з частиною п`ятою статті 212 ЦПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи,його представник, який подав відповідну заяву.

Крім того, відповідно до частини другої статті 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Тобто процесуальним законом суду апеляційної інстанції надано право розглянути справу за відсутності сторін, які належним чином повідомлені про розгляд справи, незалежно від причин їх неявки.

На найближчі заходи лектора можна зареєструватись за посиланнями:

 

Майстер-клас "Електронний суд для початківців" https://tinyurl.com/3zu7h9p5

 

Пропонуємо Вашій увазі декілька цікавих публікацій лектора:

Недотримання форми звернення до суду фізичною особою через призму електронного судочинства http://surl.li/kihyda

Поновлення строку на оскарження з підстав не надання доступу до матеріалів справи в підсистемі "Е-суд" представнику http://surl.li/lmsxha