В ухвалі від 11.04.2024 по справі № 160/8000/23 (https://tinyurl.com/tvntfexs) Третій апеляційний адміністративний суд зазначив, що поданий апелянтом доказ скриншот з особистого кабінету системи «Електронний суд», не може вважатися поважною причиною пропуску строку звернення з апеляційною скаргою, адже по-перше, суб`єкт владних повноважень має добросовісно користуватися своїми правами та перевіряти надходження електронних документів, по-друге, строк звернення до суду з апеляційною скаргою обчислюється не з часу надходження інформативних повідомлень у розділ «Повідомлення», а з дати надходження самих процесуальних документів до Електронного кабінету у розділ «Мої справи». При цьому, надходження відомостей у розділ «Повідомлення» є додатковими допоміжними сервісами повідомлення про надходження документів до Електронного кабінету.
Не погодившись із ухвалою суду апеляційної інстанції Відповідач звернувся до Верховного Суду із касаційною скаргою.
Обґрунтовуючи необхідність скасування оскаржуваного судового рішення відповідач зазначив, що він, як користувач ЄСІТС, не був повідомлений про те, що про надходження якихось процесуальних документів у ЄСІТС повідомлення у розділ «Повідомлення» може не надходити, і що через це користувач нібито зобов`язаний щодня перевіряти більше п`яти сотень папок у розділі «Мої справи» з метою дізнатися, чи не з`явилися там нові документи.
Відповідач зазначив, що не порушує питання про обрахунок строку з дня надходження процесуального документу до розділу «Повідомлення» - мова йде про те, що такий документ не надійшов до цього розділу взагалі, внаслідок чого відповідач своєчасно не дізнався про факт винесення і оприлюднення рішення від 13 листопада 2023 року у справі № 160/8000/23.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 01.08.2024 по справі №160/8000/23 (https://tinyurl.com/5wze86xa) касаційна скарга Відповідача була залишена без задоволення.
Позиція Верховного Суду
Згідно абзацами першим-другим пункту 37 наведеного Положення підсистема «Електронний суд» забезпечує можливість автоматичного надсилання матеріалів справ в електронному вигляді до Електронних кабінетів учасників справи та їхніх повірених. До Електронних кабінетів користувачів надсилаються у передбачених законодавством випадках документи у справах, які внесені до автоматизованої системи діловодства судів (далі - АСДС) та до автоматизованих систем діловодства, що функціонують в інших органах та установах у системі правосуддя. Документи у справах надсилаються до Електронних кабінетів користувачів у випадку, коли вони внесені до відповідних автоматизованих систем у вигляді електронного документа, підписаного кваліфікованим підписом підписувача (підписувачів), чи у вигляді електронної копії паперового документа, засвідченої кваліфікованим електронним підписом відповідального працівника суду, іншого органу чи установи правосуддя (далі - автоматизована система діловодства).
До Електронного кабінету користувачів надсилаються відомості, у тому числі про отримання та реєстрацію документів у справі, а також інші відомості, що призвели до зміни стану розгляду справи (абзац четвертий пункту 37 Положення).
У разі реєстрації отриманого документа до Електронного кабінету користувача автоматично надсилається відповідне повідомлення. В іншому випадку надсилається повідомлення із зазначенням причини відмови в реєстрації документа (пункт 41 Положення).
Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 «Опис інтерфейсу Кабінету Користувача» Інструкції з використання підсистеми «Електронний кабінет» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої наказом ДП «ЦСС» №74-ОД від 22 вересня 2021 року (розміщена за вебадресою https://wiki.court.gov.ua; далі - Інструкція «Електронний кабінет»), незалежно від типу Кабінету Користувача, з лівої сторони розміщена навігаційна панель меню з розділами.
У розділі «Повідомлення» Кабінету Користувача розміщуються повідомлення про надходження документів, до яких Користувач має доступ. Реєстр повідомлень у розділі «Повідомлення» Кабінету Користувача представлено у табличному вигляді. Перша колонка необхідна для встановлення відмітки, друга - заголовок повідомлення, третя - дата надходження повідомлення (підпункти 5.3-5.5 пункту 5 Інструкції «Електронний кабінет»).
При цьому підпункт 5.7.2 підпункту 5.7 пункту 5 Інструкції «Електронний кабінет» містить застереження, що функціонал «Повідомлення» Кабінету Користувача носить виключно інформативну функцію та з дати отримання повідомлення не ведеться відлік будь-яких процесуальних строків.
Аналогічні норми містяться у підпунктах 5.1.1-5.1.3, 5.1.7 підпункту 5.1 пункту 5 «Опис інтерфейсу Кабінету Користувача» Інструкції з використання підсистеми «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Підпункт 2.25 пункту 2 Інструкції «Електронний суд» також передбачає, що в разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі. В іншому випадку до автоматизованої системи діловодства надходить повідомлення про відсутність в особи зареєстрованого Електронного кабінету.
Підпунктом 13.12 пункту 13 «Взаємодія ЕС та комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» Інструкції «Електронний суд» унормовано питання друку довідки про доставку документа в Кабінет користувача ЕС.
Поряд з наведеним підпункт 5.12.1 підпункту 5.12 «;Документи у справі» пункту 5 Інструкції «Електронний кабінет» передбачає, що у розділі «Мої справи» Кабінету Користувача у реєстрі присутні колонки: - номер документа; - дата; - ДНЗС (дата набрання законної сили); - назва; - суд.
При натисканні на строфу з документом над колонками у розділі «Мої справи» Кабінету Користувача відкривається розширена інформація про документ, попередній перегляд документу та додаткові функціональні кнопки та піктограми: Кнопка «Оскаржити» - доступна тільки при перегляді процесуальних документів (рішення, постанова, ухвала, судовий наказ); «Картка руху документу» - для можливості перегляду додаткової інформації, а саме: стан документу; дата створення (доставки в кабінет); дата останнього коригування (оновлення); дата підпису; дата відправки до суду; дата реєстрації в суді; дата набрання законної сили (ДНЗС).
З аналізу наведених вище норм слідує, що документи, створені судом, надсилаються особам, які зареєстрували Електронний кабінет, в автоматичному режимі. Так само підсистема «Електронний суд» забезпечує автоматичне формування довідки про доставлення документа в Електронний кабінет користувача. Саме зазначена у такій довідці дата (час, число, місяць і рік) і є тією датою, з якою пункт 2 частини шостої статті 251 КАС України пов`язує день вручення особі судового рішення.
Повідомлення, яке також автоматично надсилається користувачу Електронного кабінету, носить суто інформативний характер та від зазначеної у ньому дати не ведеться відліку жодних процесуальних строків, про що прямо вказано в Інструкції «Електронний кабінет». З вимогами зазначеної Інструкції користувач має право ознайомитись як перед реєстрацією в ЄСІТС, так і в ході використання ним підсистем «Електронний суд», «Електронний кабінет». Відповідно, посилання особи на час і дату отримання нею повідомлення про надходження документів у розділ «Повідомлення» Кабінету Користувача або не отримання нею такого повідомлення як на обставину, що підтверджує пропуск установленого строку на апеляційне оскарження судового рішення за обставин, що не залежали від неї, є помилковим і таким, що суперечить вимогам КАС України.
Рішення суду першої інстанції постановлено 13 листопада 2023 року (а.с.46-47), а його копію було доставлено до Електронного кабінету відповідача в підсистемі «Електронний суд» 13 листопада 2023 року о 23:28 год, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа, наявною у матеріалах справи та підписаною відповідальним працівником ОСОБА_2 (а.с.49).
Апеляційну скаргу на зазначене рішення направлено до суду апеляційної інстанції 24 лютого 2024 року [зареєстровано 26 лютого 2024 року], тобто зі значним пропуском строку, установленого пунктом 1 частини другої статті 295 КАС України.
Отже, з урахуванням наведеного та наявності у матеріалах справи довідки про доставку в електронному вигляді рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року до «Електронного кабінету» відповідача 13 листопада 2023 року, суд апеляційної інстанції правильно зазначив, що доводи скаржника та надані ним докази [скриншот з особистого кабінету системи «Електронний суд»], не підтверджують наявність поважних причин пропуску строку звернення з апеляційною скаргою.
При цьому, скаржник не посилався на іншу дату доставки рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2023 року ніж та, яка визначена судом апеляційної інстанції та підтверджена матеріалами справи.
За таких обставин, доводи касаційної скарги про наявність поважних причин пропуску строку на апеляційне оскарження судового рішення, які не залежали від волі скаржника, Верховний Суд вважає необґрунтованими.
Пропонуємо Вашій увазі декілька цікавих публікацій лектора:
Огляд судової практики щодо подання клопотання через е-суд як додатку https://tinyurl.com/mvsdwdsm
Чи впливає відсутність доступу до мережі інтернет на обчислення строків при отриманні документів через е-суд? https://tinyurl.com/mvsdwdsm
На найближчі заходи лектора можна зареєструватись за посиланнями:
Майстер-клас "Електронний суд для початківців" https://tinyurl.com/3zu7h9p5
Майстер-клас "Електронний суд. З чого почати?" https://tinyurl.com/7ajtcky7
Майстер-клас "Електронний суд". Ознайомлення із матеріалами справи та оскарження судових рішень" https://tinyurl.com/2ckse4zj
Діджиталізація виконавчого провадження https://tinyurl.com/4d6x664v
Огляд судової практики у сфері електронного судочинства. Захід для адвокатів Донецької області https://tinyurl.com/ycy54jz9
Діджиталізація судової роботи. Нові реалії у роботі адвоката. Захід для адвокатів Рівненської області https://tinyurl.com/23h6ecpp