Огляд судової практики щодо подання клопотання через е-суд як додатку
Тетяна Рабко, адвокат, радниця ТОВ «МЕТІНВЕСТ БІЗНЕС СЕРВІС» Група Метінвест, заступниця голови Комітету НААУ з питань електронного судочинства та кібербезпеки адвокатської діяльності
Рабко Тетяна
31.07.2024

У  постанові від 23.07.2024 по справі № 440/17245/23 (https://tinyurl.com/4ywmuuum) Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що зі змісту поданого документа вбачається, що він по суті є супровідним листом, до якого додано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, та яке не було сформовано за допомогою підсистеми «Електронний суд», а додане до супровідного листа як додаток, в порушення пункту 26 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Обставини справи

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою військової частини на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 25 січня 2024 року.

Не погоджуючись із ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 15 квітня 2024 року, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, військова частина подала касаційну скаргу.

У касаційній скарзі відповідач стверджував, що 08 квітня 2024 року, тобто в межах наданого судом строку на усунення недоліків, ним було надіслано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження від 05 квітня 2024 року, яке сформоване ним в системі «Електронний суд».

Колегія суддів Верховного Суду звернула увагу на те, що відповідно до частини десятої статті 44 КАС України якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в електронній формі, на такі документи накладається кваліфікований електронний підпис учасника справи (його представника) відповідно до вимог законів України  «Про електронні документи та електронний документообіг» та  «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги». Якщо документи подаються учасниками справи до суду або надсилаються іншим учасникам справи в паперовій формі, такі документи скріплюються власноручним підписом учасника справи (його представника).

Отже, електронним підписом за допомогою ЄСІТС повинен бути скріплений процесуальний документ, що подається до суду, а накладення ЕЦП на додатки до цього документа лише засвідчує їх відповідність оригіналу.

Згідно з пунктом 26 Положення про ЄСІТС електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.

У матеріалах справи міститься сформоване 08 квітня 2024 року за допомогою підсистеми «Електронний суд» документ під назвою «клопотання». 

Проте зі змісту цього документа вбачається, що він по суті є супровідним листом, до якого додано клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, та яке не було сформовано за допомогою підсистеми «Електронний суд», а додане до супровідного листа як додаток, в порушення пункту 26 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Відомості про сформування скаржником саме клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження в підсистемі «Електронний суд» відсутні, що свідчить про використання відповідачем непередбаченого чинним процесуальним законодавством способу звернення до суду. Отже, клопотання уважається не підписаним, а тому колегія суддів Верховного Суду уважає, що у цьому випадку клопотання не може бути прийнято до розгляду судом.

Пропонуємо Вашій увазі декілька цікавих публікацій лектора:

·Чи впливає відсутність доступу до мережі інтернет на обчислення строків при отриманні документів через е-суд? https://tinyurl.com/3m887c6v

·Перевірка судом наявності в адвоката електронного кабінету у підсистемі «Електронний суд» https://tinyurl.com/3rvtsh2u

На найближчі заходи лектора можна зареєструватись за посиланнями:

·Майстер-клас «Електронний суд для початківців»: https://tinyurl.com/3zu7h9p5

·Майстер-клас «Електронний суд. З чого почати?»: https://tinyurl.com/7ajtcky7

·Майстер-клас «Електронний суд». Ознайомлення із матеріалами справи та оскарження судових рішень»: https://tinyurl.com/2ckse4zj

·Діджиталізація виконавчого провадження: https://tinyurl.com/4d6x664v

·Огляд судової практики у сфері електронного судочинства. Захід для адвокатів Донецької області: https://tinyurl.com/ycy54jz9

·Діджиталізація судової роботи. Нові реалії у роботі адвоката. Захід для адвокатів Рівненської області: https://tinyurl.com/23h6ecpp