Сучасні технології наразі змінюють підходи до багатьох сфер, у тому числі й до судочинства. Електронне судочинство в Україні робить процеси більш доступними та прозорими, що, безумовно, є важливим кроком у напрямку модернізації правової системи.
5 жовтня 2021 року стало важливою датою для розвитку електронного судочинства в Україні, оскільки було розпочато офіційне функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: «Електронний кабінет»; «Електронний суд»; підсистема відеоконференцзв’язку.
За останні декілька років, після запровадження цих підсистем, значно покращився доступ до правосуддя та спростилася комунікація між учасниками судового процесу.
21 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» ( №3200-IX від 29.06.2023).
Згідно з цими законодавчими змінами, суб'єкти, що зобов'язані зареєструвати електронні кабінети, повинні дотримуватися цих вимог, оскільки в іншому випадку застосовуються процесуальні наслідки навіть, коли інтереси такої особи представляє адвокат (реєстрація електронного кабінету залишається обов'язковою).
19 жовтня 2023 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов’язків учасників судової справи» (3424-ІХ).
Зазначеним Законом було внесені зміни до положень Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України та уточнено коло суб’єктів, що зобов’язані зареєструвати електронні кабінети.
Наразі до кола суб’єктів, що зобов’язані зареєструвати електронні кабінети включено:
-
адвокатів, нотаріусів,
-
державних та приватних виконавців,
-
арбітражних керуючих, судових експертів,
-
органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи,
-
органи місцевого самоврядування,
-
інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України.
При цьому, інші особи реєструють свої електронні кабінети в добровільному порядку.
Якщо реєстрація електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суперечить релігійним переконанням особи, яка зобов’язана його зареєструвати, передбачені процесуальним Кодексом наслідки звернення до суду такою особою без реєстрації електронного кабінету у вигляді залишення її документа без руху, його повернення або залишення без розгляду не застосовуються за умови, що особа заявила про такі обставини одночасно із поданням відповідного документа шляхом подання окремої обґрунтованої письмової заяви.
05.09.2024 Рішенням Вищої ради правосуддя № 2623/0/15-24 було затверджено зміни до Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Вказане положення було доповнено п. 134 наступного змісту:
«134. Терміни «Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система» та «Єдина судова інформаційно-комунікаційна система» є тотожними для цілей Положення до приведення термінології, яка вживається в законах України «Про судоустрій і статус суддів», «Про Вищу раду правосуддя», «Про доступ до судових рішень», Кодексі України з процедур банкрутства, Кодексі України про адміністративні правопорушення та інших нормативно-правових актах, у відповідність із термінологією, яка вживається в Господарському процесуальному кодексі України, Кодексі адміністративного судочинства України, Кримінальному процесуальному кодексі України, Цивільному процесуальному кодексі України та законодавстві про інформаційно-комунікаційні системи.».
Зміни в процесуальному законодавстві щодо обов’язковості реєстрації електронних кабінетів вплинули на повсякденну роботу адвокатів, і тепер їх діяльність в значній мірі пов'язана з використанням підсистеми «Електронний суд».
Важливим аспектом у роботі адвоката є актуалізація знань у сфері електронного судочинства. Адвокатам слід постійно оновлювати свої знання про функціонал підсистеми «Електронний суд», а також про нововведення і зміни в процесуальному законодавстві, які можуть вплинути на їхню діяльність.
Слід відзначити, що аналіз судової практики є важливим етапом у розумінні та впровадженні правових норм, а також у підготовці до судових справ. Він дозволяє виявити тенденції в ухваленні рішень судів, зрозуміти, як застосовуються законодавчі норми на практиці, а також передбачати можливі результати у справах, схожих за змістом.
Сподіваємося, що Дайджест судової практики у сфері електронного судочинства стане корисним у повсякденній роботі адвокатів та представників правничих професій.
Детальніше з Дайджестом можна ознайомитись за посиланням: https://tinyurl.com/4tzpxujp