Як відомо Об’єднані Арабські Емірати живуть за законами шаріату. Це означає, що укладений шлюб є юридичним договором. Такий договір стоїть на захисті прав подружжя і дітей, народжених в результаті шлюбу. Згідно з вимогами законодавства ОАЕ договір повинен бути зареєстрований в суді шаріату в ОАЕ.
Залежно від конкретних випадків, вимоги до документів, які потрібно надати для укладення шлюбу, можуть відрізнятися.
Наприклад, якщо пара не є мусульманами, для неї на території Арабських Еміратів діють закони шлюбу, які застосовуються у її рідних країнах.
Найпростіший спосіб укласти шлюб для пар, у яких хоча б один партнер не є мусульманином і не планує переходити в іслам – звернутися до посольства своєї країни. Деякі представництва надають таку послугу, але не всі. Для укладення шлюбу можуть вимагатись:
- свідоцтво про народження;
- паспорт громадянина;
- документи про розлучення (якщо раніше оформлений шлюб було припинено);
- у деяких випадках може вимагатись медична перевірка.
Якщо шлюб укладається за ісламськими законами, наречена буде зобов’язана прийняти іслам, інакше такий шлюб не буде дійсним.
Наречену будуть супроводжувати на церемонії батько чи опікун, який діє від імені батька на підставі довіреності.
Для реєстрації шлюбу повинні бути присутніми два чоловіка-мусульмани. Як свідки, так і опікун повинні мати паспорти та засвідчені копії документів.
До основних вимог для укладення шлюбу в ОАЕ належать:
- наявність посвідки на проживання в обох партнерів;
- проходження медичного огляду та отримання висновку про здоров’я;
- пара повинна сповідувати іслам або повинна перейти в іслам і мати документи, що підтверджують це;
- обидва повинні бути особисто на церемонії;
- пара має пред’явити документи про розлучення чи смерть чоловіка, якщо це не перший шлюб;
- може знадобитися дозвіл на весілля від посольства;
- наявність опікуна у нареченої та її згода на церемонію.
Цей перелік вимог не є остаточним та може залежати від особистих обставин пари.
Емірати залишаються державою, де майже всі аспекти життя підпорядковані релігії. Проте в ОАЕ поступово ухвалюються закони, які визначають позицією ОАЕ як місця толерантності, сімейної стабільності та демографічного різноманіття.
Відповідно до статті 7 Конституції ОАЕ іслам є офіційною державною релігією, а шаріат – основним джерелом законодавства. На практиці мусульманське право регулює переважно відносини, пов’язані з особистим статусом фізичної особи, до яких належить і право на укладання шлюбу.
Згідно зі статтею 15 Конституції ОАЕ, сім’я проголошується основою суспільства, а її підвалинами – релігія, етика та патріотизм.
Так, за приписом Корану, мусульманину чоловіку, який сповідує іслам, дозволено мати до чотирьох дружин. Шлюб, як правило, укладається за ініціативою сім’ї нареченого. Сім’я обирає наречену та вирішує питання про можливий союз з її родиною.
Цікавим є підхід законодавства ОАЕ щодо закріплення на законодавчому рівні відповідальності чоловіка за добробут сім’ї.
Згідно зі статтею 31 Закону ОАЕ «Про особистий статус» кожен, хто вступає у шлюб, набуває дієздатності у всьому, що стосується шлюбу та його наслідків.
Для кожної родини є обов’язковим укладання шлюбного договору. Між укладенням договору і самим весіллям може пройти до одного року. Якщо встановлені у шлюбному договорі умови не заборонені законодавством, вони мають бути виконані обов’язково.
В ОАЕ, так само як і в інших державах, для офіційної реєстрації шлюбу пара має відповідати певним матеріальним вимогам та дотримуватись встановлених правил. Передусім зазначимо, що оскільки релігія відіграє важливу роль у житті підданих ОАЕ, відповідно, перша вимога має релігійний характер.
Так, мусульманину заборонено одружуватись з жінками, які є атеїстками. Проте вони можуть укласти шлюб із жінкою, яка сповідує іслам, християнство або юдаїзм, але за умови прийняття нею ісламу перед укладенням шлюбу.
Що ж стосується жінок, то до них вимоги закону суворіші, оскільки жінка з ОАЕ має право вийти заміж виключно за чоловіка-мусульманина. Шлюб в ОАЕ реєструється у суді.
Цікавим моментом укладення шлюбу є наявність медичного висновку, який засвідчує, що подружжя вільне від будь-якого захворювання, яке закон вважає основою для розлучення (ст. 27 Закону ОАЕ «Про особистий статус»).