Поділ криптовалювати при розірванні шлюбу
Анастасія Присяжнюк, адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ
Присяжнюк Анастасія
11.02.2024

За статистикою станом на 2022 рік у світі налічувалось понад 19 тис. криптовалют, різновидами яких володіє майже 13% населення України (станом на 2023 рік).

Криптовалюта є різновидом віртуальної валюти, яка створена за допомогою криптографічних методів та математичних обчислень, у більшості випадків на базі блокчейну. Це і цифрова, і віртуальна валюта, тому що вона існує в інтернеті та створена за допомогою криптографічних алгоритмів.

Українці у більшості випадків віддають перевагу таким різновидам криптовалют як Bitcoin, Tether, Ethereum.

Найпопулярнішою криптовалютою є Bitcoin, за яку можна придбати нерухомість, одяг, продукти, техніку та інші товари навіть в українських компаніях.

Усе частіше від клієнтів надходить питання з приводу поділу криптовалют у той час, коли подружжя вирішили розірвати шлюбні відносини.

У цьому контексті треба зрозуміти, що віртуальні активи можуть бути різними. У залежності від їх природи вони можуть належати до взаємозамінних (Ethereum, Bitcoin) та невзаємозамінних токенів (NFT). Для прикладу, якщо Ви взяли в борг у приятеля 1 Bitcoin, то так само повернете йому 1 Bitcoin, чого не зможете зробити з NFT.

Тому при поділі майна подружжя NFT повинно виділятись одному з подружжя, а інший має право отримати грошову компенсацією присудженої частки. На відміну від NFT, Bitcoin можна поділити між подружжям по аналогії з грошовими коштами на рахунку в банку.

На практиці, розуміючи складність всього процесу, як правило, одна зі сторін просить компенсацію частини вартості криптовалюти. Але для доведення її існування у іншої сторони, якщо криптовалюта не задекларована і не було спільного доступу до неї, потрібно провести важку та затратну роботу по збиранню доказів.

Технічно криптовалюти можуть зберігатись:

- в електронних криптогаманцях (створюються онлайн на різних фінансових сайтах: обмінниках криптовалют, криптовалютних біржах тощо);

- у програмних криптогаманцях, які встановлюються на комп’ютер;

- у застосунках для смартфонів;

- в електронних гаманцях на паперовому носії;

- в апаратних (фізичних) гаманцях.

Ідентифікувати справжніх власників, які приховують наявність криптовалюти, може спеціальний «цифровий» детектив, послугами якого починають користуватись в Україні.

Як варіант, сторона спору може подати до суду клопотання про витребування в іншої сторони інформації про наявність криптовалюти та роздруківки про транзакції з криптогаманця.

В інших випадках, для отримання доказів, може бути звернення українського суду до іншого іноземного суду, в якому зареєстрована криптобіржа, з приводу отримання доказів.

Наприклад, згідно з ухвалою Київського районного суду міста Одеси від 18.10.2021 року по справі № 947/21824/21, суд, за клопотанням позивача, витребував від семидесяти банківських установ відомості щодо наявних «bitcoin»-рахунків, які пов’язані з особою відповідача, але в подальшому така інформація не підтвердилась та не була відображена у рішенні суду.

У рішенні Хортицького районного суду міста Запоріжжя від 22.12.2021 року по справі № 337/4714/20 судом було звернуто увагу на необхідність подання доказів в належній формі: «Слід зазначити про те, що «біткоїн» є одним із різновидом криптовалют, який відноситься до фінансових активів. Перевірити наявність та джерело отримання «біткоїна» можливо, надавши адресу цифрового рахунка (гаманця), на якому зберігається криптовалюта. Проте, позивач не надала суду жодних доказів того, що подружжя насправді у шлюбі набуло фінансовий актив у вигляді криптовалюти «біткоїн». У зв’язку із цим є безпідставним посилання ОСОБА_1 на те, що під час шлюбу подружжям був набутий 1 «біткоїн», від продажу якого ОСОБА_4 отримав кошти, за які придбав квартиру».

Оскільки судова практика з цього приводу є поодинокою, а ризик втрати цифрового активу, у момент звернення до суду з позовом щодо поділу майна подружжя, є значним, рекомендується до моменту подання позову звертатись до суду з проханням про накладення арешту за аналогією, як це робиться в рамках розслідування кримінального провадження.

Згідно з ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 05.08.2021 року по справі N 757/41966/21-к, суд задовольнив клопотання прокурора та наклав арешт на:

- цифрові кошти (криптовалюту) у сумі 562 300 USDT (криптовалюта Tether), що знаходяться на криптовалютному рахунку НОМЕР_8 криптовалютної біржі KUNA (KUNAWALLET OU, реєстраційний код 14905696, адреса: Harju Maakond, Tallinn, Kristiine Linnaosa, Tulika Tn 19, 10613, Естонія), належному громадянину України ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, інн НОМЕР_4, зареєстрованому за адресою АДРЕСА_3;

- цифрові кошти (криптовалюту) у сумі 603 400 USDT (криптовалюта Tether), що знаходяться на криптовалютному рахунку НОМЕР_9 криптовалютної біржі Binance (Binance Holdings Limited, Suite 5-204, 23 Lime Tree Bay Avenue, P.O. GEORGE TOWN, GRAND CAYMAN, KY11104 Cayman Islands).), належному громадянину Румунії на ім'я ОСОБА_3 (ОСОБА_4).

Ще одним важливим моментом є визначення вартості криптовалюти, виходячи з дійсної її вартості на час розгляду справи.

Наприклад, на сайті «Мінфін», дані якого використовуються в судовій практиці в якості доказів, за посиланням https://minfin.com.ua/ua/currency/crypto/ можна отримати курс деяких розповсюджених криптовалют до гривні. Роздруківка з цього сайту, засвідчена підписом позивача або його представника, буде вважатись належним доказом.

Зокрема, у рішенні Київського районного суду м. Полтави від 18.12.2023 року по справі № 552/5953/23 відображено посилання на сайт Мінфін та еквівалент курсу криптовалюти.

Як зрозуміло зі статті, тема поділу майна та наявної у подружжя криптовалюти з кожним роком набуває все більшого інтересу. При цьому українське законодавство, яке повинно регулювати віртуальні активи, на жаль не поспішає.

В Україні є Закон України «Про віртуальні активи» від 17.02.2022 р. № 2074-IX. Але він набирає чинності з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами», але не раніше дня опублікування цього Закону (законопроєкт № 10225 від 07.11.2023).

Отже, в умовах сьогодення, перед поданням позову, потрібно звернутись до фахівців та проаналізувати можливість, реальність і доцільність поділу криптовалюти, а також затрати на організацію доказової бази для суду.