Окремі аспекти укладення шлюбу в Єгипті
Анастасія Присяжнюк, адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ
Присяжнюк Анастасія
04.07.2024

Укладення шлюбу за кордоном значною мірою може бути пов’язано з релігіозністю певної країни і може мати свої особливості. Сьогодні розповім вам про шлюбний процес в Арабській Республіці Єгипет.

Шлюбу в Єгипті обов’язково передує сватання. Зазвичай, батько нареченого домовляється про сватання з батьком нареченої і коли погодження отримано, влаштовуються оглядини. Користуються популярністю також професійні свахи.

У деяких населених пунктах в глибинці дівчата можуть і досі покривати тіло одягом повністю, приховуючи все, крім очей. Якщо дівчині сподобався наречений, лише тоді вона може відкрити йому обличчя, а він відмовитися від одруження. Зверну також увагу, що в ісламі жінкою шлюб укладається добровільно.

Шлюб для єгиптян — рішення серйозне, а розлучення — явище вкрай небажане. Стосунки до весілля не прийняті. Якщо поліції повідомлять про незаконне проживання пари разом, співробітники мають право перевірити приміщення. Порушникам загрожує штраф і арешт до 3 місяців.

Зі статей в інтернеті можна прочитати про цивільний шлюб, який називається «орфі».

«Контракт-орфі» або «Орфі-шлюб» в суспільній свідомості близький до узаконеної проституції. Хоча контракт і укладається в адвоката, фактично це придбаний у магазині бланк з написом від руки про укладений шлюб з іменами та підписами «орфі-чоловіка», «орфі-дружини» та свідків. Про питання майнових чи інших прав у цьому документі не йдеться.

В умовах суворих законів Єгипту про моральність, «орфі-контракт» дозволяє громадянинові Єгипту без ризику передбаченого за це тюремного ув’язнення проживати з жінкою (найчастіше іноземкою) та уникати суттєвих матеріальних зобов’язань, які накладає на нього офіційний шлюб. Іноземній громадянці «орфі-контракт» дозволяє одноразово отримати візу «нареченої» на 6 місяців.  

Наречені, які прибувають у країну за туристичною візою, про несерйозність «орфі» дізнаються не відразу. Для іноземних жінок офіційний «орфі-документ» здається свідченням про справжність намірів кавалера. Але, як стверджують правозахисники, інколи в нареченого у потайній кишені приховано відразу кілька орфі-контрактів, укладених із різними «дружинами». Його щільний амурний графік розписаний на тижні вперед.

На сайті Посольства України в Арабський Республіці Єгипет навіть існує певне застереження з цього приводу: «Так званий «орфі» (або договір про спільне проживання) не забезпечує дотримання права жінки, як це гарантує офіційний шлюбний договір, а також не визнається офіційним в Єгипті та в Україні. Просимо це враховувати».

Не секрет, що Коран дозволяє чоловікові мати не більше чотирьох дружин. Але при цьому він зобов’язаний забезпечувати їх належним чином. З метою перевірки здатності майбутнього чоловіка утримувати своїх дружин в Єгипті прийнято торгуватися за викуп нареченої. Крім цього, наречений повинен приготувати обраниці традиційний подарунок, найчастіше це золоті прикраси, а ще він зобов’язаний вирішити житлове питання.

Відповідно до законів Єгипту мусульманин має право одружитися з християнкою, але їх діти автоматично вважаються мусульманами. Такі союзи небажані, але припустимі.

Офіційна частина весільної церемонії виглядає досить прагматично і являє собою підписання шлюбного контракту при нотаріусі. Під час підписання контракту молодим зачитують Коран. Після цього починається неофіційна частина програми у вигляді застілля.

Перед укладанням шлюбного договору з громадянином/кою Єгипту Ви маєте право на здійснення загальноприйнятих та загальнообов’язкових у Єгипті наступних юридичних процедур (незважаючи на те, що іншій з майбутнього подружжя може бути іноземкою/цем).

Перше: складається окремий вид договору документ («каіма»), де уточнюється та описується все майно, що вже міститься в сімейному помешканні або буде придбано нареченими, зокрема меблі, побутова техніка тощо. Вказується вартість таких речей, яка погоджена парою. Зазначений документ підписує чоловік та два свідки, які повинні бути юридично дієздатними, та вручається нареченій.

Друге:

а) У договорі уточнюється розмір «мукаддам садак» (викупу), як первинного, що сплачується нареченим нареченій перед укладанням шлюбу, так і відкладеного, що сплачується у разі розлучення чи через певну визначену кількість років. Дана сума узгоджується подружжям та служить гарантією для жінки у разі розлучення, таким чином забезпечуючи її права.

б) У договорі також вказується чи перебував або перебуває чоловік у шлюбі з іншою жінкою, чи є у нього діти, якщо так, то скільки. Також відповідно зазначається, чи була жінка одружена та кількість дітей.

в) У договорі зазначається місце проживання сім’ї. Це може бути як власне помешкання, так і орендоване.

г) У договір можна вписувати і додаткові умови, про які домовились сторони з метою забезпечення своїх прав.

д) Дозволяється, а у вашому випадку це має бути обов’язковим, прописувати можливість розгляду справи міжнародними арбітрами чи/та єгипетськими судами у випадку суперечки чи розлучення.

Процедура розлучення в Єгипті нескладна. Для цього чоловік повинен тричі вимовити слово «талак» (розлучення в ісламі). Однак, незважаючи на простоту процесу, розірвання шлюбу — нечасте явище в цій країні. Згідно з традиціями ісламу, сім’я священна, і для розставання потрібна вагома причина. Ініціатором розриву відносин може виступати і жінка.

Укласти новий шлюб в Єгипті можна не раніше, ніж через 100 днів після розлучення.

«Талак» в перший і другий раз не страшний: після цього пара може безперешкодно миритися і продовжувати сімейне життя. Після третього разу шлюб вважається недійсним. Якщо подружжя вирішать помиритися, дружині необхідно вийти заміж за іншого чоловіка, розлучитися з ним, і лише після цього знову укласти союз з колишнім чоловіком.

У Єгипті не вітаються розлучення, тому державні установи (суди, мечеті, нотаріальні контори) навмисно затягують розгляд шлюборозлучного процесу. Це робиться для того, щоб чоловік і дружина переглянули своє рішення та помирилися.