На це питання, наприклад, може надати позиція Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя, висловлена у заочному рішенні від 29 жовтня 2018 року по справі №335/8957/18 та залишена в силі судом апеляційної інстанції. Касаційна інстанція відмовила у відкритті касаційного провадження.
Суд першої інстанції зазначив наступне:
«Сторони у справі перебувають у шлюбі, зареєстрованому 19 числа місяця Мухаррама 1433 року за календарем Хіджрі, що відповідає 14 грудня 2011 року, Дубайським Шаріатським Судом в особі Шаріатського Судді Абдулрахмана Мохаммада Алаваді, на підставі шлюбного контракту, що складений відповідно до заяви №1904/М/2011, що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу № 1861/М/2011.
Статтею 13 Закону України «Про міжнародне приватне право» визначено, що документи, які видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Свідоцтво про укладення шлюбу № 1861/М/2011 легалізовано Консульством України в Дубай відповідно до вимог Віденської конвенції «Про консульські зносини», яка підписана та ратифікована Україною та Об’єднаними Арабськими Еміратами. Отже, зазначений документ є дійсним та території України.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про міжнародне приватне право» (далі – Закон), шлюб між громадянами України, шлюб між громадянином України та іноземцем, шлюб між громадянином України та особою без громадянства, що укладений за межами України відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні за умови додержання щодо громадянина України вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу.
Правові наслідки шлюбу визначаються спільним особистим законом подружжя, а за його відсутності – правом держави, у якій подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один з подружжя все ще має місце проживання у цій державі, а за відсутності такого – правом, з яким обидва з подружжя мають найбільш тісний зв’язок іншим чином (ст. 60 Закону).
Згідно зі ст. 63 Закону, припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються правом, яке діє на цей час щодо правових наслідків шлюбу.
Згідно з паспортом Позивача, остання зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2. Відповідач отримав посвідку про постійне проживання в Україні серія ІН066068 та має місце реєстрації за адресою: Дніпропетровська область, смт. Томаківка, вул. Середня, буд.2А (а.с.8-9).
Отже, правові наслідки шлюбу, укладеного між позивачем та відповідачем, та правові наслідки його припинення, визначаються правом України як держави, у якій подружжя має спільне місце проживання».
Таким чином, шлюб, укладений в ОАЕ, за певних умов може бути розірваним в Україні.
Водночас в ОАЕ провели наймасштабніший за останні роки перегляд законів, згідно з яким змінено правила розлучення. Якщо громадяни та резиденти ОАЕ, які одружилися за кордоном, мають бажання розірвати свій шлюб на території ОАЕ, їх розлучатимуть за законами тієї країни, де було укладено шлюб.