Касаційна скарга у справі про захист торговельної марки, специфіка застосування касаційних фільтрів: професійним досвідом поділився адвокат Микола Потоцький
У Вищій школі адвокатури НААУ під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: «Захист прав на торговельні марки: касаційне провадження в умовах воєнного стану», Микола Потоцький, адвокат, доктор юридичних наук, голова Комітету з інтелектуальної власності, що діє у складі НААУ, експерт в галузі інтелектуального права, розповів детально про порядок подання касаційної скарги.
Касаційна скарга – це письмовий документ, адресований суду касаційної інстанції, яким скаржник просить суд скасувати або визнати нечинними судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, або скасувати постанову ВС, та вирішити спір по-суті, на новий розгляд або для продовження розгляду.
Судом касаційної інстанції у справах про захист торговельної марки є Верховний Суд, залежно від юрисдикції (цивільної, господарської) – Касаційний господарський суд, Касаційний цивільний суд.
Справами про захист торговельної марки, які можуть розглядатися в касаційному порядку, зокрема, є наступні:
- Про визнання недійсними рішень НОІВ;
- Про визнання недійсними договорів;
- Про визнання торговельної марки добре відомою в Україні;
- Про визнання прав на торговельні марки (встановлення власника);
- Про визнання недійсними прав інтелектуальної власності;
- Про припинення порушення прав на торговельну марку.
У касаційному порядку можуть переглядатися:
- рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи (за відповідності касаційним фільтрам);
- постанови суду апеляційної інстанції (за відповідності касаційним фільтрам);
- деякі ухвали суду першої інстанції після їх перегляду в апеляційному порядку.
Лектор підкреслює, що під час подання касаційної скарги, потрібно враховувати, чи наявні підстави для оскарження, передбачені ч. 2 ст. 287 Господарського процесуального кодексу України (далі – ГПК України).
Процесуальний закон покладає на скаржника обов’язок зазначати у касаційній скарзі про неправильне застосування яких конкретно норм матеріального та/або порушення норм процесуального права припустилися суди нижчих інстанцій при прийнятті оскаржуваних судових рішень та чітко визначити конкретну підставу (підстави) касаційного оскарження судового рішення, передбаченої (передбачених) статтею 287 Господарського процесуального кодексу України. (Ухвала КГС ВС від 10.01.2022 у справі №916/2520/21).
У ході заходу Микола Потоцький розглянув практичні ситуації щодо підстав касаційного оскарження:
- Суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (п.1 ч.2 ст. 287 ГПК України). У такому випадку для касаційного перегляду з підстави, передбаченої п. 1 ч. 2 ст. 287 ГПК України, наявності самих лише висновків Верховного Суду щодо застосування норми права у певній справі недостатньо, обов’язковою умовою для касаційного перегляду судового рішення є подібність правовідносин у справі, в якій Верховних Суд зробив висновки щодо застосування норми права, з правовідносинами у справі, яка переглядається.
- Скаржник вмотивовано обґрунтував необхідність відступлення від висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні (п.2 ч.2 ст. 287 ГПК України). За таких обставин слід брати до уваги, що обґрунтування необхідності відступлення від висновку щодо застосування норми права, викладеного у постанові Верховного Суду та застосованого судом апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні, має бути вмотивованим: чітка вказівка на норму права (абзац, пункт, частина статті); зазначення правового висновку, опис правовідносин, змістовне обґрунтування мотивів такого відступлення.
Про особливості застосування касаційних фільтрів у справах про захист торговельної марки та актуальні тенденції судової практики у тематичному матеріалі від Advokat Post: https://bit.ly/3Xjfa5t
Відеофрагмент із заходу доступний для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури у Facebook: https://bit.ly/3DUoLXu
Наступний захід лектора:
- Вебінар: «Національний орган інтелектуальної власності: новий етап реформи».
Деталі та реєстрація: http://bit.ly/3G7obIx
Наступний захід з тематики «судове право»:
- Вебінар: «Електронний суд: актуальні зміни та переваги в умовах воєнного стану»
Деталі та реєстрація: http://bit.ly/3hnbHCh
Більше про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: https://bit.ly/3gl0otC