Згідно зі статтею 10 КЗпП України, колективний договір укладається на основі чинного законодавства, прийнятих сторонами зобов`язань з метою регулювання виробничих, трудових і соціально-економічних відносин і узгодження інтересів трудящих, власників та уповноважених ними органів. Відповідно до статті 13 КЗпП України та статті 7 Закону України «Про колективні договори і угоди», зміст колективного договору визначається сторонами.
Статтею 13 КЗпП України визначено, що у колективному договорі встановлюються взаємні обов`язки роботодавця та працівника, зокрема, щодо встановлення форм, системи, розмірів заробітної плати і інших видів трудових виплат (доплат, надбавок, премій і т.д.). Колективним договором встановлюються додаткові, порівняно з чинним законодавством і угодами, гарантії.
Умови колективного договору, що погіршують порівняно з чинним законодавством і угодами становище працівників, є недійсними (стаття 16 КЗпП). Зміни і доповнення до колективного договору, угоди протягом строку їх дії можуть вноситися тільки за взаємною згодою сторін в порядку, визначеному колективним договором, угодою (стаття 14 Закону України «Про колективні договори та угоди»).
На період воєнного стану дія окремих положень колективного договору може бути зупинена за ініціативою роботодавця (стаття 11 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Разом з тим, зупинення має бути оформлено відповідними документами.
Для прикладу, можна взяти до уваги постанову Вінницького апеляційного суду від 19 квітня 2023 року у справі № 130/2675/22 (провадження № 22-ц/801/873/2023), у якій зазначено, що механізм зупинення дії окремих положень колективного договору:
- «відповідно до витягу з протоколу №Ц-54/31 АТ «Укрзалізниця» від 14 березня 2022 року прийнято рішення, що у підпункті 1.1.4пункту 1.1., інші додаткові виплати, передбачені Галузевою угодою, колективними договорами структурних підрозділів, зокрема матеріальної допомоги, призупинити. Виняток складає матеріальна допомога на лікування та на поховання, а також інші види матеріальної допомоги згідно рішень правління, роз`яснення щодо нарахування та виплати яких буде надано додатково директором з управління персоналом та соціальної політики».
У разі ж, якщо роботодавець планує поновити дію положень колективного договору, то і тут можна привести приклад із вже згаданої постанови Вінницького апеляційного суду: «В подальшому, було ухвалено рішення, що підтверджується витягом з протоколу №Ц-54/90 від 24 жовтня 2022 року засідання правління АТ «Укрзалізниця» згідно якого вирішено: здійснити нарахування та виплату працівникам «АТ Укрзалізниця», які звільнилися/будуть звільнені у період з лютого до грудня 2022 року одноразової матеріальної допомоги залежно від стажу роботи в галузі при звільненні працівників вперше з роботи у зв`язку із виходом на пенсію та додаткової матеріальної допомоги за сумлінну працю на залізничному транспорті відповідно до пункту 3.2.21 Галузевої угоди, виплати яких були призупинені відповідно до підпункту 1.1.4 пункту 1.1рішення правління від 14 березня 2022року. Нарахування та виплату матеріальної допомоги зазначеній у п. 13.1 цього рішення, проводити в хронологічній послідовності відповідно до її виникнення, починаючи з листопада 2022 року, згідно з графіком погашення, який буде затверджено та доведено додатково директором з управління персоналом та соціальної політики або особою, яка виконує обов`язки директора з управління персоналом та соціальної політики. Відповідальність за виконання цього рішення покласти на керівників регіональних філій, філій, структурних (виробничих) підрозділів, Управління соціальної політики, Департамент бухгалтерського, податкового обліку, звітності та методології (а.с.27)».
Тобто, зупинення та поновлення положень колективного договору потрібно оформлювати належними локальними документами. Не є достатнім і не буде вважатися законним факт припинення виконання вимог колективного договору без жодного локального рішення (наказу або розпорядження).
Підготувала Вікторія Поліщук, адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ, керівник Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ
Цікаві публікації лектора:
• Аналіз судового рішення щодо мобінгу (цькування). https://cutt.ly/4wqdBKLY
• Чи можна звільнити з посади сторожа за фактом втрати довіри? https://cutt.ly/8wqdNTLZ
Зареєструватися на найближчі заходи лектора:
• Вебінар «Право адвоката на відпустку: законодавчі гарантії, судова та дисциплінарна практика». https://cutt.ly/Q6y4CjQ
Більше про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: https://cutt.ly/g9AAiVQ