Все про військовий облік і військову службу жінок – Вікторія Поліщук
Про військовий облік і військову службу жінок розповіла адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ, керівниця Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ Вікторія Поліщук під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Поліщук Вікторія
19.08.2024

У зв’язку із збройною агресією Російської Федерації на сході України виокремилася така соціальна група, як жінки-ветерани. За даними Єдиного реєстру учасників антитерористичної операції/операції Об’єднаних сил, ведення якого належить до повноважень Мінветеранів, станом на 1 квітня 2020 р. статус учасника бойових дій отримали понад 16,5 тис. жінок (4,2 відсотка загальної кількості учасників бойових дій). Зараз у 2024 році проходить службу майже 43 тисячі військовослужбовиць.

 

Наказ Міноборони № 50 від 10.02.2022 р.: усі посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу в Збройних Силах України доступні жінкам-військовослужбовцям.

 

Обов’язковий облік для жінок — за медичної або фармацевтичної освіти. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи.

 

Добровільний облік для жінок - за наявності спеціальностей і професій, визначених наказом Міноборони № 313 від 11.10.2021 р.

 

Граничний вік перебування на військовій службі є однаковим як для чоловіків, так і для жінок.

 

Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками військовий облік і військову службу жінок, а саме:

 

1. Нормативно-правова база.

2. Порядок постановки на військовий облік.

3. Соціальні гарантії під час служби в збройних силах.

 

У рамках характеристики військового обліку і військової служби жінок акцентовано на наступному:



  1. Нормативно-правова база

 

  • Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу»;

  • Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;

  • Постанова Кабінету Міністрів України від 12 листопада 2014 р. № 607 «Про затвердження структури військового резерву людських ресурсів»;

  • Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків»;

  • Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні»;

  • Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2020 р. № 1544-р «Про затвердження Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 “Жінки, мир, безпека” на період до 2025 року»;

  • Наказ Міністерства оборони України від 11.10.2021 № 313 «Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних»;

  • Наказ Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 «Про речове забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту»;

  • Наказ Міністерства оборони України від 20.11.2017 № 606 «Про затвердження Правил носіння військової форми одягу та знаків розрізнення військовослужбовцями Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту та ліцеїстами військових ліцеїв».

 

  1. Порядок постановки на військовий облік

 

Заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання подають список щодо таких жінок до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності яких вони розташовані.

 

Жінки, яким видано тимчасові посвідчення військовозобов’язаного повинні в семиденний строк з дня отримання таких посвідчень прибути до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання, для взяття на військовий облік. Взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів з подальшим оформленням відповідного військово-облікового документа.

 

Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.

 

Згідно із ст. 73 Положення про військово-лікарську комісію, затверджену наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402, вагітні та жінки, які знаходяться в декретній відпустці, визнаються непридатними до військової служби. Водночас для отримання такої відстрочки жінки мають звернутися до ТЦК і надати всі підтверджувальні документи.

 

 

3. Соціальні гарантії під час служби в збройних силах

 

Військовослужбовець-жінка має право на отримання грошового забезпечення за час звільнення її від виконання службових обов’язків у зв’язку з доглядом за хворою дитиною, протягом якого дитина (за висновком лікаря) потребує догляду, але не більше як за 14 календарних днів. У разі, якщо дитина потребує стаціонарного лікування — за весь час перебування її в стаціонарі разом з хворою дитиною. Згідно з частиною 2 ст. 257 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, про звільнення від виконання службових обов’язків офіцерів і військовослужбовців військової служби за контрактом на підставі довідки лікаря (фельдшера) і про вихід їх на службу після хвороби оголошується в наказі по військовій частині.

 

  • Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.12.2023 р. у справі №560/16877/23 Обставини справи. В обґрунтування позовних вимог позивачка вказує на порушення відповідачем Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та на необґрунтовану відмову у виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, оскільки позивачка, як жінка-військовослужбовець, що звільнена з військової служби через сімейні обставини (самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років) у зв`язку з настанням особливого періоду, не маючи бажання продовжувати військову службу, має вислугу років, що перевищує 10 років, тому має право на одноразову грошову допомогу, передбачену абзацом першим пункту 2 статті 15 Закону №2011-XII.

 

  • Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 р. у справі №360/1359/23 щодо виплати допомогу на оздоровлення у спірний період без урахування щомісячної додаткової грошової винагороди.

 

  • Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 р. у справі №300/7572/23 щодо виплати грошового забезпечення.

 

  • Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 09.01.2024 р. у справі №560/11185/23 щодо виплати одноразової грошової допомоги.

 

  • Рішення ЄСПЛ від 08.11.2022 р. MORARU проти ROMANIA.

Першоджерело: https://tinyurl.com/3h6568ww