Відповідальність за невиконання нормативу з працевлаштування людей з інвалідністю: адвокат Вікторія Поліщук
Поліщук Вікторія
06.12.2023

Відповідальність за невиконання нормативу з працевлаштування людей з інвалідністю: адвокат Вікторія Поліщук

У Вищій школі адвокатури НААУ відбувся захід з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: «Відповідальність за невиконання нормативу з працевлаштування людей з інвалідністю», який провела для колег Вікторія Поліщук, адвокат, медіатор, Голова Комітету з трудового права НААУ, керівник Центру трудового права та соціального забезпечення ВША НААУ.

Лектор окреслила нормативно-правові акти, що регулюють питання працевлаштування людей з інвалідністю в умовах воєнного стану, віднісши до таких: Кодекс законів про працю України, Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Звернула увагу Вікторія Поліщук на зареєстрований у Верховній Раді України 14.11.2023 Проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щодо гарантій працевлаштування ветеранів війни № 10261, яким пропонується доповнити Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» новою статтею 16-1 «Забезпечення права ветеранів війни на працевлаштування». Згідно з нею для підприємств, установ, організацій, у тому числі фізичних осіб, які використовують найману працю, буде встановлено норматив робочих місць для працевлаштування ветеранів війни у розмірі 2% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, — у кількості одного робочого місця. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Лектор схарактеризувала основні документи, які підтверджують інвалідність (посвідчення встановленого зразка із зазначенням групи інвалідності, індивідуальна програма реабілітації) та особливості працевлаштування осіб з інвалідністю в умовах воєнного стану.

Вікторія Поліщук окремо розглянула Порядок надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 893 від 22.08.2023 р., яким визначені умови, механізм виплати роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, а також її строки та розмір.

Дія цього Порядку поширюється на роботодавців, які починаючи з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2023 р. № 893 «Деякі питання надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю» працевлаштували особу з інвалідністю I або II групи, яка є застрахованою особою.

Говорячи про виконання нормативу працевлаштування людей з інвалідністю, лектор зазначила, що роботодавців було звільнено від подання до Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю (звіту за формою № 10-ПОІ). Однак скасування звітності не означає звільнення від дотримання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю. Адже попри оновлення Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено обов’язковість виконання роботодавцями (зокрема й фізичних осіб) нормативу:

  •  у розмірі 4 % середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік - для роботодавців, у яких працює понад 25 осіб;

  •  у кількості одного робочого місця - для роботодавців, у яких працює від 8 до 25 осіб.

Водночас до Фонду зайнятості все ж потрібно сигналізувати додатково. Робити це варто за результатами створення відповідного робочого місця шляхом подання звіту за формою № 3-ПН згідно з Порядком № 827-22. Звіт роботодавцем подається виключно у центр зайнятості за його місцеперебуванням.

Вікторія Поліщук наголосила, що інформація стосовно виконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю буде надаватися шляхом обміну документацією між Пенсійним фондом України та Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю.

Пенсійний фонд наказом від 10.03.2023 № 14-2 (зареєстровано в Мін'юсті 15.03.2023 р. за № 457/39513) затвердив:

Порядок надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування;

форму надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Лектор зауважила, що виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, а також нарахування і сплати адміністративно-господарських санкцій за його невиконання, залишились без змін. З урахуванням вимог ст. 218 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до учасника господарських відносин за порушення ним правил, встановлених законодавчими актами, при наявності в діях суб`єкта господарювання вини у вчиненні такого порушення та якщо ним не приймались заходи, спрямовані на недопущення господарського правопорушення.

Крім адміністративно-господарських санкцій до підприємства, за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до адміністративної відповідальності може бути притягнуто посадових осіб підприємства.

Зокрема, згідно із ч. 2 ст. 188-1 КУпАП штраф у розмірі від 10 до 20 НМДГ (від 170 до 340 грн) застосовують за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю – до посадової особи, яка користується правом приймати на роботу та звільняти з роботи, а також до фізособи-підприємця, у якої є наймані працівники.

В огляді судової практики Вікторія Поліщук звернула увагу на наступні висновки судів першої та апеляційної інстанцій стосовно нарахування і сплати адміністративно-господарських санкцій:

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.08.2023 р. у справі № 280/3626/23 за позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Комунального підприємства «МІЖНАРОДНИЙ АЕРОПОРТ ЗАПОРІЖЖЯ» про стягнення суми адміністративно-господарської санкції та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Позивачем не обґрунтовано позовну заяву щодо можливості виконання відповідачем нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю з огляду на положення «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», згідно з якими у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя) належали до території активних бойових дій, а у період з 01.01.2023 вся територія Запорізького району Запорізької області (у тому числі м.Запоріжжя) належать до території можливих бойових дій.

Оскільки отримана позивачем від Пенсійного фонду України інформація містила ознаки порушень відповідачем законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, то, згідно з приписами ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», була підстава для проведення перевірки відповідача. На думку суду, позивачем не доведено, що відповідачем не вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 24.07.2023 р. у справі № 240/12860/22 за адміністративним позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Церсаніт Україна» про стягнення санкцій та пені.

Обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком підбирати та працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця. Такий обов`язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону № 875-XII. Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно вжило необхідних заходів зі створення для них робочих місць: створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало особу з інвалідністю з причин незалежних від нього: відсутність осіб з інвалідністю, їх відмова від працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню осіб з інвалідністю.

Постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 03.08.2023 р. у справі № 240/9142/21 у справі за адміністративним позовом Житомирського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Спарк Логістикс Україна» про стягнення коштів.

Саме до обов`язків органів державної служби зайнятості законодавцем віднесена організація працевлаштування інвалідів, тому що саме з цією метою роботодавці зобов`язані надавати державній службі зайнятості відповідну інформацію.

Відеофрагмент доступний для ознайомлення за посиланням: https://tinyurl.com/y2zx8kv7

Зареєструватися на найближчі заходи Вікторії Поліщук:

• Протидія мобінгу на роботі. Інструкція із захисту. https://tinyurl.com/yc4jssxz

• Право адвоката на відпустку: законодавчі гарантії, судова та дисциплінарна практика. https://tinyurl.com/khyf8df9

Більше про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: https://cutt.ly/g9AAiVQ