Публікації лектора
Аналіз постанови Верховного Суду щодо виплати грошової компенсації за належне для отримання військовослужбовцями
Матеріал підготовлено Вікторією Поліщук, керівницею Центру трудового права та соціального забепезпечення ВША НААУ
Поліщук Вікторія
19.08.2024
Військовослужбовець має право на грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення, однак лише виключно в порядку, передбаченому чинним законодавством України, а саме у порядку черговості, тобто після отримання житла або грошової компенсації (при її надходженні) особами, які знаходяться у черзі перед ним.
Постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.07.2024 р. у справі №480/2287/23 (адміністративне провадження № К/990/8340/24) щодо виплати грошової компенсації за належне для отримання житлове приміщення
Обставини справи. Позивач за період проходження служби з 06.07.2015 перебуває в черзі осіб, які потребують поліпшення житлових умов з первинною датою постановки 06.10.2006 та в черзі осіб, які користуються правом першочергового отримання житлових приміщень з 18.02.2016, з 15.02.2019 перебуває в черзі осіб, які користуються правом позачергового отримання житлових приміщень, як інвалід війни 2 групи враховуючи пункт 4.6. «Інструкції з організації забезпечення, надання військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей житлових приміщень», яка затверджена наказом МВС України від 28.07.2007 № 278, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 15.08.2007 за № 942/14209.
За час проходження служби житлове приміщення не отримував, а також позивачем не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Згідно витягу з протоколу засідання житлово-побутової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 № 16 від 28.12.2020, було внесено зміни в квартирно-облікові справи військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_1, ухвалено: 2.7. Вважати таким, що звільнений в запас ОСОБА_1, 1977 р.н. набув право відповідно до пункту 4.1 статті 46 ЖК України "Поза чергою жиле приміщення надається особам з інвалідністю внаслідок війни і прирівняних до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання житлового приміщення", внести зміни в квартирно-облікову справу.
Позивач звернувся 08.02.2021 до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення відповідно до «Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 728 від 02.09.2015 та необхідними документами.
Листом № 40/29/2-767 від 09.03.2021 ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомило позивача про відсутність видатків на грошову компенсацію за належне військовослужбовцям для отримання жиле приміщення.
Обґрунтування Суду. Як встановили суди, ОСОБА_1 на підставі наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 19.09.2018 № 258 звільнений з військової служби у відставку (відповідно до пункту "б" пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" за станом здоров`я - на підставі постанови військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку), вислуга років складає 23 роки 08 місяців 13 днів у календарному обчисленні
З урахуванням вищевикладеного, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано визнали доведеним право позивача на отримання жилого приміщення для постійного проживання або за його бажанням грошової компенсації за належне йому для отримання жиле приміщення.
Водночас стаття 43 Житлового кодексу Української РСР визначає, що громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
Механізм визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей, що перебувають разом з ними на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, який ведеться у військових частинах, органах, підрозділах, загонах, військових навчальних закладах, установах (далі - військові частини), а у разі їх розформування - у військових комісаріатах та квартирно-експлуатаційних установах (організаціях), за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення (далі - компенсація) установлено Порядком визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №728.
Підставою для відмови у наданні військовослужбовцю та членам його сім`ї компенсації є їх зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або виключення із списків громадян, що мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень (пункт 6 Порядку).
Житлові комісії розглядають рапорти військовослужбовців (заяви, зазначені в пункті 11 цього Порядку) щодо надання компенсації та приймають рішення про її надання або відмову в наданні.
Рішення житлової комісії затверджується відповідно командирами військових частин, після чого в порядку, визначеному Національною гвардією списки осіб, щодо яких прийнято рішення про надання компенсації, подаються на затвердження відповідно командувачу Національної гвардії.
З огляду на викладене, можна дійти висновку про те, що процедура отримання військовослужбовцем грошової компенсації замість житла передбачає певний порядок послідовних дій.
Таким чином, суд апеляційної інстанції вірно зазначив про те, що військовослужбовці та особи, на яких розповсюджується дія Закону № 2011-XII, забезпечуються житловими приміщеннями для постійного проживання або грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення згідно з чергою, яка визначається часом зарахування на квартирний облік осіб, що потребують поліпшення житлових умов та/або включення до списків осіб, які мають право на першочергове чи позачергове отримання жилих приміщень. При цьому передумовою для виникнення обов`язку щодо реалізації права військовослужбовців та членів їх сімей на забезпечення житловим приміщенням є наявність житлової площі за місцем проходження служби та наближення черги за списком осіб на отримання такого житла.
Отже, тільки виключно в порядку, передбаченому чинним законодавством України, а саме у порядку черговості, тобто після отримання житла або грошової компенсації (при її надходженні) особами, які знаходяться у черзі перед позивачем, позивач має право на отримання житла або грошової компенсації.
Відповідно до витягу з протоколу № 2 від 26.01.2023 на засіданні житлово-побутової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 на виконання рішення суду від 31.01.2022 № 480/2955/21 повторно розглянуто заяву від 08.02.2021 звільненого у запас за станом здоров`я майора ОСОБА_1 щодо виплати грошової компенсації за належне йому для отримання житлове приміщення відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 02.09.2015 № 728, на склад родини 1 особа.
Комісія вирішила: "... ОСОБА_1 має право на виплату грошової компенсації за належне для отримання йому та членам його сім`ї жиле приміщення. При надходженні житлової площі або коштів для виплати грошової компенсації за належне йому для отримання приміщення та після забезпечення згідно з чергою та відповідно до вимог чинного законодавства житлово-побутова комісія письмово проінформує ОСОБА_1 , щодо черги на отримання жилого приміщення у поточному році, про його право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір".
Також, у протоколі зазначено, що з 2021 року по теперішній час фінансування на надання грошової компенсації за належне для отримання військовослужбовцям та членам їх сімей жилі приміщення не надходило. Щоквартально до Головного управління Національної гвардії України подаються списки військовослужбовців військової частини, узятих на облік за місцем служби для одержання житлової площі та списки осіб, які користуються правом першочергового та позачергового отримання житлових приміщень.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про те, що ОСОБА_1 має право на грошову компенсацію за належне йому для отримання жиле приміщення, однак лише виключно в порядку, передбаченому чинним законодавством України, а саме у порядку черговості, тобто після отримання житла або грошової компенсації (при її
При цьому варто наголосити на тому, що особи, які користуються правом позачергового отримання житлових приміщень, включаються до окремої черги, і отримання жилих приміщень (грошової компенсації) також здійснюється відповідно до черговості.
Більше того, як правильно зауважив суд апеляційної інстанції, аналіз пункту 10 Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення свідчить про те, що лише після письмового інформування житловими комісіями військовослужбовців та членів їх сімей, у яких настала черга на отримання жилих приміщень у поточному році, про їх право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір, такі військовослужбовці подають житловій комісії документи, визначені пунктом 11 Порядку № 728, для отримання грошової компенсації та визначення її остаточного розміру.
Водночас як встановили суди попередніх інстанцій, станом на момент подання позову, інформування позивача про його право на отримання компенсації та про її орієнтовний розмір, житловою комісією не здійснювалось.
Детальніше з текстом постанови можна ознайомитися за покликанням: https://reyestr.court.gov.ua/Review/120438352
Матеріал підготовлено Вікторією Поліщук, керівницею Центру трудового права та соціального забепезпечення ВША НААУ