Особливі гарантії захисту прав дитини: співвідношення прав
Огляд посібника Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та права дитини
«Хант проти України» (Hunt v. Ukraine), заява No 31111/04
- Суд знову наголошує на різниці суті інтересів, які захищаються статтями 6 та 8 Конвенції. Стаття 6 гарантує процесуальні права, зокрема «право на суд» під час визначення «прав та обов’язків цивільного характеру». В той час як межі цілі, яку має стаття 8, є більш широкими щодо забезпечення належної поваги inter alia до сімейного життя. Саме різниця в цілях, які переслідують гарантії, надані статтями 6 та 8, може за певних обставин справи виправдати розгляд однакових фактів відповідно до обох статей.
- Однак в цій справі Суд вважає, що відсутність поваги до сімейного життя заявника в зв’язку з незалученням його до провадження стосовно визначення опіки є основним предметом скарги заявника. Отже, з огляду на висновки відповідно до статті 8, Суд вважає, що немає необхідності розглядати факти справи також за статтею 6 Конвенції.
«Курочкін проти України» (Kurochkin v. Ukraine), заява No 42276/08
- Суд повторює, що юридична кваліфікація фактів у справі – питання, яке він вирішує сам, і що раніше він уже визнав, що, хоча стаття 8 не містить чітких процесуальних вимог, процес прийняття рішення про вжиття заходів, які мають характер втручання, повинен бути справедливим і забезпечувати належну повагу до інтересів, охоронюваних статтею 8.
«Сильвестер проти Австрії» (Sylvester v. Austria), заяви No 36812/97 та No 40104/98
- Заявники стверджували, що рішення Верховного Суду від 15 жовтня 1996 року про постанову про перегляд питань, які вже розглядалися в остаточному наказі про повернення, врешті призвело до невиконання наказу про повернення. Вони стверджували, що це порушення статті 6 Конвенції…..
- Уряд стверджував, що …….. стаття 6 не перешкоджала перегляду остаточного судового рішення, якщо відбулися зміни відповідних фактів.
- Суд повторює різницю в характері інтересів, захищених статтями 6 та 8 Конвенції. Хоча стаття 6 забезпечує процедурну гарантію, а саме «право на суд» під час визначення «цивільних прав та обов’язків», стаття 8 слугує більш широкій меті забезпечення належної поваги, зокрема, до сімейного життя. Різниця між метою, що переслідується відповідними гарантіями, передбаченими статтями 6 та 8, може, зважаючи на конкретні обставини, виправдовувати розгляд одного і того самого набору фактів в обох статтях.
- У цій справі Суд вважає, що недотримання поваги до сімейного життя заявників, що є наслідком невиконання остаточного наказу про повернення, лежить в основі їхньої скарги. З огляду на вищезазначені висновки, передбачені статтею 8, які зосереджуються на невиконанні остаточного судового наказу, Суд вважає, що не слід досліджувати факти також відповідно до статті 6.
Загальний коментар до підпункту:
- Під час дослідження обґрунтованості у втручання в права дитини, які виникають із гарантій, закріплених Конвенцією, можна побачити, що одним діянням можуть порушуватись декілька прав.
- Іноді під час розгляду скарг ЄСПЛ сам вирішує розглянути ту, чи іншу ситуацію з погляду права, на яке не скаржився заявник.
- Також трапляються випадки, коли ЄСПЛ, аналізуючи ситуацію, вирішує, з огляду на специфіку самого права, не розглядати проблему, з погляду іншого права.
- В наведених прикладах Суд аналізував ситуацію з погляду статей 6 та 8 Конвенції та робив висновки про те, що стаття 6 гарантує процесуальні права, а межі цілі, яку має стаття 8, є більш широкими щодо забезпечення належної поваги до сімейного життя.
- Саме різниця в цілях, які переслідують гарантії, надані статтями 6 та 8, може за певних обставин справи виправдати розгляд однакових фактів відповідно до обох статей.
Джерело: «Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та права дитини» — тематичний посібник, автором якого є Павло Пархоменко — голова Бахмацького районного суду Чернігівської області, лектор Вищої школи адвокатури НААУ, зокрема, базового курсу з основ дружнього до дітей правосуддя і спецмодулів проєкту «Адвокат дитини: від новачка до профі»
Посібник* доступний для ознайомлення і завантаження за посиланням: https://bit.ly/3MFlsr6
Зареєструватися на майбутні заходи лектора:
- Вебінар: Місце прав дитини в практиці ЄСПЛ: особливі гарантії захисту https://bit.ly/3s79ZXR
* Посібник видано в межах проєкту, що реалізується ГО «ВГЦ «Волонтер» спільно з МКР з питань правосуддя щодо неповнолітніх за підтримки Представництва ДФ ООН (ЮНІСЕФ) в Україні