Адвокат на стадії укладання шлюбу = зниження ризиків розлучення
Анна Осадча, сімейний адвокат та медіатор, керуюча АБ Анни Осадчої, член Комітету НААУ з питань сімейного права
Осадча Анна
07.06.2024

Сімейний адвокат – це не завжди про розлучення.

Суспільство звикло, що до адвоката потрібно звертатись, коли вже наявні проблеми, або коли процес розлучення вже розпочато.

Натомість я хочу звернути увагу на «неочевидні» можливості сімейного адвоката у формуванні міцної родини та зниження ризику розлучення.

Звертаючись до сімейного адвоката на стадії укладанні шлюбу або формування сімейних стосунків без реєстрації шлюбу, пара має можливість стати ще ближчими та знизити ризики розлучення.

Поясню. Коли у закоханих немає чітких домовленостей та юридичного закріплення майнових питань, згодом це може мати негативні наслідки та привести до розлучення.

У наші часи жінки незалежні та самостійні. Однак, коли з’являються діти, багато пар приймають рішення про те, що жінка припиняє чи зупиняє свою професійну діяльність та займається доглядом за дитиною.

Існують і інші випадки, коли при відсутності дітей, чоловіки бажають, щоб дружина не працювала.

Таким чином, жінка опиняється у фінансовій залежності без чіткого розуміння, а що якщо раптом «перелюбить», «зустріне іншу» і т. д.

Багато питань виникають і між подружжям, у кого різні фінансові можливості, або ж у їх батьків. Так, один вкладається більше у спільний побут або батьки одного з пари. І так хтось може відчувати страх, що раптом що, це все при поділі може ділитись навпіл.

Через такі та інші випадки пов’язані з майновими питаннями, рано чи пізно починає виникати недовіра. Через недовіру починається відкладання грошей “в одну кишеню”, про яку інший не знає, оформлення бізнесів, нерухомості на маму, брата і т. д. 

На перший погляд, наче нічого страшного. Але насправді ні. Адже з таких маленьких сумнівів, недовіри починає рости тривога, яка дуже швидко заполоняє та веде до збільшення претензій та конфліктів у парі. Це впливає на всі сфери спільного життя в цілому та звичайно може привести до розлучення.

З мого професійного досвіду десь 65-70% розлучень починалися саме з недовіри у майнових питаннях.

Але ж можна цього уникнути та збільшити свої шанси на щасливе сімейне життя.

Коли на етапі кохання та повної довіри ми проговорюємо, домовляємось та закріплюємо домовленості в нас ці питання переходять до розділу  «вирішені», тому вони вже точно не стануть підставою для перших кроків до розлучення.

Також дуже важливо, що навіть якщо подружжя і буде розлучатись з інших причин, цей процес пройде простіше та скоріш за все мирно, що допоможе не проживати той величезний обсяг страждань і болю, як від «не мирного» розлучення.

Ну і для тих, кому ще мало аргументів, додам. Це допоможе захистити ваших дітей від перетворення їх в інструмент для маніпуляції. Адже зазвичай це відбувається саме через невирішені майнові питання.

Адвокат на цьому етапі корисний не лише своїми юридичними знаннями, а і досвідом своїх клієнтів. Адже за допомогою цього він зможе підказати, які ще питання варто з’ясувати  парі, про які вони можуть навіть і не думати.

Наприклад, адвокат може:

1) надати консультацію та розповісти закоханим про: роль та місце закону у шлюбі; права та обов’язки наречених та подружжя, передбачені законом; права та обов’язки батьків, передбачені законом; договір про весілля: - щодо підготовки до весілля; - щодо підготовки до сімейного життя; про дошлюбну сімейну медіацію; шлюбний контракт та інші угоди для пар, що не бажають реєструвати шлюб.

2) Підготувати документи та здійснити супровід при їх підписанні та нотаріальному закріпленні.

3) Надавати правову допомогу на етапі внесення змін до попередніх домовленостей тощо.

Про роль адвоката в процесі укладання шлюбу детально дізнавайтеся під час вебінару, що відбудеться на платформі Вищої школи адвокатури НААУ в рамках проєкту «Правосвідомість»: https://tinyurl.com/4hdbz2np