«Enhancing Legal English Skills for Legal Professionals»: сучасні методи та тренди вивчення юридичної англійської мови
Людмила Колодник, юрист, керівник Центру правничої лінгвістики Вищої школи адвокатури НААУ, викладач спеціалізованого курсу «Юридична англійська» — «Legal English»
Колодник Людмила
14.07.2024

До річниці Центру правничої лінгвістики у Вищій школі адвокатури НААУ відбувся відкритий захід «A year to remember: 2nd annivesary highlights».

Про підвищення рівня володіння юридичною англійською мовою розповіла керівник Центру Людмила Колодник, запропонувавши на початку обговорити думку «Юридична англійська мова  – «не розкіш», а  необхідність глобального світу». Далі говорячи про відмінність «Legal English»  від загальної англійської мови, лекторка підкреслила, що до особливостей саме юридичної англійської належать:

·особливості лексики, граматики і структури англійських речень у сфері юридичної тематики;

·відмінності між українською правовою системою і правовими системами країн мови, що вивчається.

Наступним кроком заходу було детальне обговорення понять Terms of art та Legalese, а саме: Terms of art which means certain technical, legal words that are seen as being impossible to replace (For example, ‘indemnify’ is a term of art, because lawyers say it has a decided, legal meaning) та Legalese which means the non-legal but problematic English words that lawyers use instead of choosing something more easily understandable (for example, ‘notwithstanding’ is legalese). У фокусі уваги лекторки також був термін – Plain English.

Далі Людмила Колодник навела приклади слів англійської мови, які мають різні значення в загальній та юридичній англійській мові, зокрема: Tender in legal English means an offer to supply goods or services. Normally a tender must be accepted to create a contract. Tender in ordinary English means: (1) gentle and kind; (2) (of food) easy to cut or chew; (3) (of a part of the body) painful to the touch; (4) young and vulnerable; (5) easily damaged.

Також лекторка акцентувала увагу слухачів на тому, що методика навчання іноземних мов, зокрема юридичної англійської мови, як мови професійного спрямування, має свою систему, методи та засоби. Людмила Колодник навела приклад опанування лексичними навичками як найважливішим та невід’ємним компонентом змісту навчання іноземної мови.  

Дискутуючи з учасниками заходу про сучасні тренди та тенденції у вивченні юридичної англійської мови, Людмила Колодник запропонувала слухачам наступний підхід та детально пояснила компоненти кожного з них:

ü    Plain English

ü    On-line platforms

ü    Artificial Intelligence

ü    Legal English + Laws (jurisdictions) + Cases

Наступним кроком фахової дискусії було обговорення понять «мотиви» та «мотивація», яке місце вони займають у вивченні юридичної англійської мови. Лекторка навела багато прикладів, поділилася власними думками та спостереженнями, а також зауважила, що мотивація поділяється на:

·Внутрішню мотивацію – це прагнення виконати певну діяльність заради самої діяльності. І єдиною винагородою, яку очікують від цього процесу, є отримання нових знань, розвиток, відчуття задоволення та радості та

·Зовнішню мотивацію – це спонукання людини до активності зовнішніми обставинами або стимулами.

Не оминула лекторка під час фахової дискусії й сучасні методики вивчення юридичної англійської мови та навела свої приклади. Так, мова йшла про синхронне навчання означає, що студенти та викладачі зустрічаються одночасно онлайн за допомогою віртуальної навчальної платформи, наприклад Zoom чи Teams. Таке навчання часто називають навчанням у «реальному часі» та асинхронне навчання – не передбачає зустрічей з викладачем в певний час; студенти працюють в автономному режимі та виконують завдання у встановлений викладачем термін.

Крім цього, лекторка дала свої поради, як ефективно опановувати юридичну англійську мову та що може стати в нагоді на цьому шляху. Зокрема, Людмила Колодник порекомендувала наступне:

·               Створити картки зі словами

·               Придумати власні асоціації

·               Завести щоденник – словник

·               Постійно проходити тести

·               Створити Mind map 

Серед власних відкритів року лекторка виокремила власну розробку – «Road map», яка істотно полегшувала їй роботу на підготовчому етапі до старту курсу “Legal English”. На думку Людмили Колодник, саме цей підхід дає чітке розуміння як викладачеві, так і слухачеві, часових меж, методичних підходів та враховує істотні побажання опановувача. Також лекторка звернула увагу на технологію «Малих кроків», яка допомагає вимірювати рівень знань в процесі вивчення Legal English.

На завершення свого виступу, Людмила Колодник згадала про нові тренди в застосуванні англійської мови в Україні, а саме те, що 4 червня 2024 року набрав чинності Закон України «Про застосування англійської мови в Україні», № 3760-IX, який визначив категорії посад, кандидати на які зобов’язані володіти англійською мовою, унормовував особливості застосування англійської мови в роботі органів влади, органів місцевого самоврядування, у сферах освіти, культури, транспорту, охорони здоров’я.

Про визначні події, ініціативи та проєкти реалізовані з часу створення Центру правничої лінгвістики Ви можете дізнатися у новині за посиланням: https://tinyurl.com/3c25as4b

Зареєструватися на вебінар Людмили Колодник «Legal English.Perfecting the language of the law: What to avoid». https://tinyurl.com/bdheysra