Домашнє насильство: прояви впливу на сферу праці
Матеріал підготовлено за наслідками фахової дискусії «Вплив домашнього насильства на сферу праці», яка відбулася у Вищій школі адвокатури 24 листопада 2023 року за ініціативою Центру трудового права та соціального забезпечення
Кохан Наталія
05.12.2023

Домашнє насильство: прояви впливу на сферу праці

«Краще майбутнє праці – це середовище вільне від насильства та переслідувань» - саме таку думку висловив Гай Райдер, Генеральний директор Міжнародної організації праці, під час глобальної кампанії зі сприяння ратифікації та імплементації Конвенції МОП № 190 про викорінення насильства та домагань у сфері праці.

Традиційно домашнє насильство вважалося питанням «приватного життя», яке ніяк не було пов’язане з роботою, проте наразі воно визнається таким, що має реальні наслідки для працівників, підприємств та суспільства в цілому та вимагає належних заходів реагування від роботодавців, які зацікавлені перш за все у продуктивності праці своїх підлеглих.

Яким чином домашнє насильство впливає на сферу праці розповіла Наталія Кохан, кандидат юридичних наук, доцент, доцент кафедри трудового, екологічного та аграрного права Навчально-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

Питання домашнього насилля у міжнародному праві регулюється Конвенцією Ради Європи «Про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами (Стамбульська конвенція)» від 11.05.2011 року, яка в Україні ратифікована Законом України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу із цими явищами» від 20.06.2022 № 2319-IX. Конвенція захищає всіх жертв домашнього насильства, особлива увага звертається на жінок – жертв насильства за гендерною ознакою.

Стамбульською конвенцією визначається, що «домашнє насильство» означає всі акти фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, які відбуваються в лоні сім’ї чи в межах місця проживання або між колишніми чи теперішніми подружжями або партнерами, незалежно від того, чи проживає правопорушник у тому самому місці, що й жертва, чи ні.

Наступним міжнародним актом у захисті від насилля, зокрема насилля у сфері праці є:

• Конвенція про насильство та домагання (переслідування) № 190

• та супровідна Рекомендація № 206.

Ці документи передбачають право кожного на сферу праці, вільну від насильства та переслідувань, визнаючи, що насильство та домагання у світі праці впливають на психологічне, фізичне та сексуальне здоров’я людини, її гідність, сімейне та соціальне оточення.

Отже, домашнє насильство може вчинятися у формі як діяння (дії або бездіяльності), так і погрози вчинення таких діянь. Конвенція № 190 вказує, що у сфері праці, такі насильницькі дії можуть проявлятися через саме насильство та домагання.

В Україні організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики у сфері запобігання та протидії домашньому насильству визначені Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07.12.2017 № 2229-VIII, відповідно до статті 1 якого домашнє насильство проявляється через:

• фізичне насильство;

• сексуальне насильство;

• психологічне насильство;

• економічне насильство.

Стамбульська конвенція вказує на те, що різновидом насилля є домагання. В Україні чітке законодавче визначення терміну «домагання» відсутнє. Однак наукова література вказує на те, що домагання можуть виражатися через:

• харасмент (гарасмент) – це форма переслідування, домагання, дискримінації, що включає будь-яку образливу, зневажливу або принизливу для людини (одержувача) фізичну, словесну або невербальну поведінку(законом не визначена);

• мобінг – визначено статтею 2² КЗпП України;

• психологічне насильство визначено в Законі України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»;

• сексуальне домагання визначено в Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків».

Вчинення домашнього насильства негативно впливає не тільки на працівника, але й на підприємства, установи, організації, а також державні та соціальні фонди.

Способи впливу домашнього насильства на сферу праці:

1) На працівника:

- зниження зайнятості та самосприйняття;

- зниження продуктивності праці працівника та його здоров’я;

- неналежне виконання або невиконання працівником покладеної на нього трудової функції;

- порушення дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, правил з охорони праці та безпеки праці;

- може призводити до людських жертв, суїцидів.

2) На підприємство, установу, організацію:

- порушується безпека праці самого підприємства;

- передбачається невихід на роботу, часті та тривалі відпустки, листки непрацездатності;

- використання кривдником телефонних або комп’ютерних технологій роботодавця, знищення робочого інструменту, одягу чи іншого майна роботодавця;

- порушення здорової атмосфери трудового колективу;

- негативно впливає на репутацію підприємства.

3) На державу та соціальні фонди:

- створює додаткові виплати для соціально-страхових фондів через часті лікарняні;

- заниження працездатності призводить до відсутності роботи, заробітку, а в кінцевому результаті потреби соціальних виплат/послуг з державного чи місцевого бюджету.

Загалом домашнє насильство посилює ґендерну нерівність щодо участі на ринку праці та може сприяти розширенню розриву між рівнем заробітку чоловіків та жінок. Недопущення насилля та організація трудової дисципліни згідно статті 140 КЗпП України забезпечується створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомим ставленням до праці, методами переконання, виховання, а також заохочення за сумлінну працю.

Згідно статті 141 КЗпП України роботодавець повинен правильно організувати працю працівників. КЗпП України передбачає інструменти первинного реагування роботодавця:

• Стаття 2 визначає основні трудові права працівників у сфері праці;

• Стаття 2¹ визначає рівність трудових прав громадян України та недопущення дискримінації у сфері праці;

• Стаття 2² передбачає заборону мобінгу (цькування);

• Стаття 5¹ визначає гарантії забезпечення права громадян на працю;

• Стаття 25¹ містить обмеження спільної роботи родичів на підприємстві, в установі, організації;

• Стаття 26 дозволяє застосовувати випробування при прийнятті на роботу з метою перевірки працівника на відповідність займаній посаді.

Матеріал підготовлено за наслідками фахової дискусії «Вплив домашнього насильства на сферу праці», яка відбулася у Вищій школі адвокатури 24 листопада 2023 року за ініціативою Центру трудового права та соціального забезпечення

Переглянути відеозапис заходу можна за посиланням: https://tinyurl.com/4e72jwr7

Зареєструватися на найближчі заходи Центру трудового права та соціального забезпечення:

• Employer's strict liability under UK law. В яких випадках роботодавець відповідає за дії працівника? https://tinyurl.com/yknh653f

• Протидія мобінгу на роботі. Інструкція із захисту. https://tinyurl.com/yc4jssxz

• Відповідальність за невиконання нормативу з працевлаштування людей з інвалідністю. https://tinyurl.com/4vmfch68

• Пенсійне забезпечення військовослужбовців в Україні: практичні нюанси. https://tinyurl.com/3katu3ck

• Перевірки Держпраці: інструкція захисту клієнта. https://tinyurl.com/w9e2y4cu

• Військовий облік жінок. https://tinyurl.com/mpt3hf8y