Відповідно до статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами, перебування фізичної особи на утриманні, реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення, проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без шлюбу, також у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення розглядаються в порядку окремого провадження.
Відповідно до абз. 4 ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.
З огляду на зазначену норму до судів стали частіше надходити заяви про встановлення факту утримання дітей, в тому числі від вітчимів.
Розглянемо позицію судів щодо цього.
Відповідно до ст. 180 СК України, батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Чинним законодавством передбачено обов’язок саме батьків утримувати своїх дітей.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 СК України, мачуха, вітчим зобов’язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу.
Тобто, обов’язок вітчима утримувати дитину, яка з ним проживає, настає за умов,
· у такої дитини/дітей не має матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання;
· вітчим може надавати матеріальну допомогу.
А відтак обов’язок вічима щодо утримання дітей, з якими він проживає, не є безумовним, а тому для встановлення факту утримання вітчимом дитини, яка з ним проживає, потрібно довести, що родичі дитини не можуть надавати таку допомогу.
Таким чином, для доведення вказаного факту необхідно надати докази, які підтверджують:
· фактичне утримання заявником дітей (інформація з місця роботи, інформація з садочка/школи щодо участі у вихованні дітей, квитанції, які підтверджують понесені витрати, довести неможливість матері дитини самостійно утримувати дітей);
· докази, які підтверджують ухилення рідного батька від утримання дітей та неможливість інших осіб (бабусі, дідусі, сестри, брата) надавати таку допомогу (підтвердженням цих обставин може бути довідка з виконавчої служби про наявність заборгованості батька зі сплати заборгованості, вирок про притягнення його до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати аліментів на утримання дітей, докази на підтвердження неможливості інших членів сім’ї надавати таку допомогу).
Однак навіть надання довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів суди не завжди приймають, як належний доказ, та зазначають «….не свідчить про відсутність обов’язку такого утримання та не виключає стягнення з нього аліментів в майбутньому в процесі здійснення державним виконавцем виконавчих дій…». До таких висновків прийшов Попільнянський районний суд Житомирської області в справі № 288/3473/23, з повним текстом рішення можна ознайомитись за цим посиланням: https://tinyurl.com/55jfeevb
Наразі в переважній більшості випадків суди відмовляють у задоволенні таких заяв (рішення Тростянецького районного суду Вінницької області від 03.06.2024 року по справі № 129/593/24: https://tinyurl.com/58bdsaat), зазначаючи, що чинним законодавством не передбачено обов’язку інших осіб, до якого вони відносять вітчима, здійснювати утримання дітей та наголошують на відсутності потреби встановлювати такий факт в судовому порядку.
Трапляються рішення і про задоволення заяв про встановлення в судовому порядку факту утримання дітей вітчимом, так Святошинський районний суд м. Києва рішенням від 08.07.2024 року по справі № 755/6685/24 встановив факт перебування на утриманні заявника чотирьох дітей (рідної доньки та трьох дітей дружини від першого шлюбу). На підтвердження факту утримання дітей були надані, зокрема, такі докази:
·довідка про розмір заробітної плати заявника, розмір якої дозволяє йому утримувати дітей на належному рівні;
·довідка про розмір посадового окладу матері, який підтверджує, що розмір її доходу не є достатнім для утримання дітей;
·довідка про реєстрацію місця проживання дітей із заявником;
·копія довідки про придатність квартири для проживання в ній;
·довідки зі школи, з тексту яких вбачається, що навчанням та вихованням дітей займається вітчим та мати;
·рішення про зміну розміру аліментів;
·розрахунок заборгованості, відповідно до якого заборгованість зі сплати аліментів становить 100 449,90 грн.
З повним текстом рішення можна ознайомитись за посиланням: https://tinyurl.com/yab8etcy
Це рішення не набрало законної сили і є винятком із загальної тенденції судової практики.