Примирення у досудовому розв’язанні договірних спорів
Оксана Кіріяк, кандидат юридичних наук, доцент кафедри приватного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича
Кіріяк Оксана
24.06.2024

У своєму виступі на тему «The Role of Conciliation in Early Contract Dispute Resolution» («Примирення у досудовому розв’язанні договірних спорів») кандидат юридичних наук, доцент кафедри приватного права Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Оксана Кіріяк розповіла про те, що сама процедура примирення виникла за часів Римської імперії і вперше зустрічається у Законах ХІІ Таблиць. У ході рецепції римського приватного права, цей інститут укорінився у законодавстві більшості країн світу.

Лектором було надане наступне визначення поняття «Примирення» у юридичній англійській мові: Conciliation is a dispute resolution process where a neutral third party, the conciliator, facilitates communication and negotiation between disputing parties to help them reach a mutually acceptable agreement.

Окремо доповідач зосередила увагу присутніх на окресленні суб’єктного складу учасників досліджуваних правовідносин, а саме:

1.Disputing Parties – особи, групи або організації, які беруть участь у контрактному спорі. Вони прагнуть вирішити свій конфлікт і приходять до процесу примирення з наміром укласти взаємоприйнятну угоду. Основна роль полягає в тому, щоб чітко представити свою точку зору, потреби та інтереси, а також брати активну участь у дискусіях і переговорах.

2.Conciliator – це неупереджена третя сторона, яка сприяє процесу примирення. Часто це кваліфіковані фахівці, які мають досвід у вирішенні конфліктів і знаються на предметі спору. Роль примирителя полягає в тому, щоб спрямовувати дискусію, заохочувати відкриту комунікацію і допомагати сторонам, що сперечаються, знайти спільну мову і потенційні рішення.

Окреслила Оксана Кіріяк також ключові етапи примирних процедур:

1.Introduction and Opening Statements – примиритель зустрічається зі сторонами, що сперечаються. Примиритель представляється, пояснює процес примирення і встановлює основні правила обговорення.

2.Exploration and Information Gathering – кожна сторона має можливість представити свої погляди, занепокоєння та інтереси, пов’язані зі спором. Примиритель ставить запитання, щоб зібрати більш детальну інформацію та визначити основні проблеми та інтереси кожної сторони.

3.Negotiation and Problem-Solving – примиритель сприяє обговоренню між сторонами, заохочуючи їх пропонувати та досліджувати потенційні рішення.

4.Agreement and Closure – примиритель допомагає розробити умови угоди, гарантуючи, що вони будуть чіткими, всеосяжними та прийнятними для обох сторін.

Ці етапи покликані сприяти структурованому та ефективному процесу примирення, допомагаючи сторонам вирішити свої спори мирно та конструктивно.

Фінальним акордом доповіді було порівняння процесу примирення у окремих державах, що належать до різних правових систем, з наголосом на спільності та відмінних рисах останніх.

Матеріал підготовлено за наслідками заходу «Способи вирішення конфліктів: Negotiation, Mediation, Conciliation, Arbitration». https://tinyurl.com/2bj6dyh2

Відеофрагменти із заходу доступні для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook:

https://tinyurl.com/55zrhu4m

https://tinyurl.com/4bfercjt