Поради для роботодавців щодо створення умов праці для працівників, які можуть зазнавати домашнього насильства
Колосовський Євген
11.12.2023

Поради для роботодавців щодо створення умов праці для працівників, які можуть зазнавати домашнього насильства

На необхідності створення безпечних та здорових умов праці наголосив під час виступу Євген Колосовський, адвокат, кандидат юридичних наук, завідувач кафедри кримінальних розслідувань Державного податкового університету.

Співвідношення понять «безпечні та здорові умови праці» і «домашнє насильство» не є цілком взаємопов’язаним та очевидним, як на перший погляд. Історично в нашому суспільстві склалось так, що багатьом з нас відома теза, яка говорить про те, що «роботу ми, зазвичай, повинні залишати на роботі, а домашні проблеми не повинні відображатись на результатах нашої праці».

Такий підхід використовується вже не один рік та будується на принципі «не створення зайвих проблем, незручностей колегам, керівникам, роботодавцям тощо». Втім, реалії сьогодення свідчать, що на сучасному етапі еволюції людства вимагається більше уваги до проблеми домашнього насильства, а роботодавці, своєю чергою, не повинні стояти осторонь даного питання.

Домашнє насильство тривалий час вважалось внутрішньосімейним, приватним питанням. Через побоювання втрутитися у право людини на приватне життя воно не визнавалось проблемою, що потребує втручання з боку державних органів.

Водночас шкода, яка завдається домашнім насильством, а також ризики для постраждалих внаслідок відмови державних органів надати їм захист та підтримку засвідчили, що це явище є досить небезпечною формою порушення прав людини.

Загальновідомо, що у сучасному світі людський капітал – це конкурентна перевага. Роботодавці постійно шукають найкращих, витрачають час і ресурси для розвитку та утримання їх. Саме це є запорукою ефективної роботи, пропозиції якісних продуктів і послуг. Але компанії також можуть втрачати кадри або їхню вмотивованість через гендерну нерівність, насильство, дискримінацію та інші порушення прав людини.

Ураховуючи той факт, що для наших громадян робота є невід’ємною складовою життя (для нас є звичною нормою теза про «життя роботою»), роботодавцям слід приділити більше уваги до питання створення відповідних умов праці для працівників, які можуть зазнавати або вже зазнали домашнього насильства.

Законодавець визначає, що до умов праці, які мають враховуватися при розробленні норм виробітку (норм часу) і норм обслуговування слід віднести здорові та безпечні умови праці (додержання правил і норм з техніки безпеки, необхідні освітлення, опалення, вентиляція, усунення шкідливих наслідків шуму, випромінювань, вібрації та інших факторів, які негативно впливають на здоров’я працівників тощо) (ст. 88 Кодексу законів про працю України).

Під умовами праці слід розуміти сукупність чинників виробничого середовища і трудового процесу, які впливають на здоров’я і працездатність людини під час виконання нею трудових обов’язків.

На офіційному сайті Державної служби України з питань праці (Держпраці) зазначено, що умови праці – це усе, що впливає на стан здоров’я й працездатність працівника. Це робоче місце, стан технологічних процесів, устаткування й інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, санітарно-побутові умови.

Умови праці безпечні, якщо вплив на працівника небезпечних і шкідливих виробничих чинників усунено або їхнє значення не перевищує гранично допустимих рівнів. Повну відповідальність за забезпечення належних, безпечних і здорових умов праці несе роботодавець і робить це власним коштом.

Цілком логічним є питання щодо з’ясування обов’язків роботодавця у частині створення відповідних умов праці для співробітників. Законодавство України розглядає наявну проблему комплексно. Свідченням того є прийняття низки нормативно-правових актів (НПА), де закріплені обов’язки роботодавців, саме у питанні відношення до працівників шляхом створення відповідних умов для праці.

Як приклад, наведено Кодекс законів про працю України (ст. 51, 56), Закон України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» (ст. 17), Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (ст. 8, 15), Закон України «Про відпустки» (ст. 18) та інші.

З аналізу положень вищевказаних НПА, випливає, що до обов’язків роботодавця відносяться такі:

створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чоловікам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;

забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками;

здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;

вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров’я умов праці;

вживати заходів щодо унеможливлення випадків сексуальних домагань та інших проявів насильства за ознакою статі та захисту від них;

надати можливість працювати неповний робочий день для жінок, які мають дітей віком до 14 років або дитину з інвалідністю, для вагітних жінок, для догляду за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку, а також у період перебування у відпустці для догляду за дитиною, зокрема чоловікам, і працювати вдома або неповний робочий день;

під час укладання колективних договорів внести пункти про рівні права та можливості жінок і чоловіків та призначити уповноваженого з гендерних питань – радника керівника підприємства або структурного підрозділу на громадських засадах.

Інструкція дій роботодавця для створення умов праці для працівників, які можуть зазнавати домашнього насильства, включає:

1. Аналіз наявної ситуації на підприємстві, створення групи відповідних осіб (працівників), що вивчатимуть вказане питання та нададуть звіт за результатами опрацювання (в складі групи повинні бути представники відділів HR-cлужби, служби комплаєнс-офіцера, відділу корпоративної соціальної відповідальності, відділу охорони праці тощо);

2. Розробка регулятивних документів, що визначатимуть політику компанії у разі виявлення фактів домашнього насильства по відношенню до працівників підприємства, вивчення міжнародного досвіду (складається методологічна основа - документи (політики, регламенти) щодо запобігання домашнього насильства, мітігації ризиків даного явища, проведення роз’яснювальної роботи для працівників, складання плану дій щодо практичних занять із працівниками, підготовка документів для анкетування співробітників компанії);

3. Проведення практичних занять із працівниками – запрошення фахівців для проведення гостьових лекцій, тренінгів, майстер-класів із вивченням кращих практик, кейсів щодо протидії домашньому насильству серед працівників компанії;

4. Надання спеціалізованої допомоги працівникам, що стали жертвами домашнього насильства (проходження реабілітації, надання фахівцями кваліфікованої допомоги);

5. Проведення регулярного анкетування серед працівників компанії (не рідше 2 разів на рік) щодо відомих їм фактів домашнього насильства, аналіз отриманої інформації та наявної ситуації на підприємстві, подання проміжного звіту керівництву компанії.

6. Підготовка робочою групою щорічного звіту щодо питання протидії домашньому насильству на підприємстві. Затвердження звіт керівництвом компанії.

Домашнє насильство суттєво впливає на результати роботи працівників компанії, на стан безпеки в організації, на фінансові показники та роль роботодавців у цьому процесі. Український бізнес повинен змінити своє ставлення до питання прав людини на належні безпечні та здорові умови праці, в тому числі завдяки євроінтеграційним процесам, які активно відбуваються в Україні та мають на меті поліпшити наявну ситуацію.

Таким чином, роботодавець має створити належні безпечні та здорові умови праці на підприємстві, що потенційно стане запорукою для успішного розвитку компанії.

Матеріал підготовлено за наслідками фахової дискусії «Вплив домашнього насильства на сферу праці», яка відбулася у Вищій школі адвокатури 24 листопада 2023 року за ініціативою Центру трудового права та соціального забезпечення

Переглянути відеозапис заходу можна за посиланням: https://tinyurl.com/4e72jwr7

Зареєструватися на найближчі заходи Центру трудового права та соціального забезпечення:

Employer's strict liability under UK law. В яких випадках роботодавець відповідає за дії працівника? https://tinyurl.com/yknh653f

Протидія мобінгу на роботі. Інструкція із захисту. https://tinyurl.com/yc4jssxz

Відповідальність за невиконання нормативу з працевлаштування людей з інвалідністю. https://tinyurl.com/4vmfch68.

Пенсійне забезпечення військовослужбовців в Україні: практичні нюанси. https://tinyurl.com/3katu3ck

Перевірки Держпраці: інструкція захисту клієнта. https://tinyurl.com/w9e2y4cu

Військовий облік жінок. https://tinyurl.com/mpt3hf8y.