Заборона провокації злочину: практика Верховного Суду. Частина. 2. Провокація в справах про наркотики
Олексій Гура, член Національної асоціації адвокатів України, лектор Вищої школи адвокатури НААУ
Гура Олексій
14.04.2023

Шановні колеги, представляємо Вашій увазі збірку "Заборона провокації злочину: практика Верховного Суду. Частина. 2. Провокація в справах про наркотики", підготовлену Олексієм Гурою, членом Національної асоціації адвокатів України, лектором Вищої школи адвокатури НААУ.

Збірка є логічним продовженням дослідження інституту провокації злочину, яке розпочалось з огляду ТОП-20 рішень ЄСПЛ з питань провокації та дослідження практики Верховного Суду (далі – ВС), що присвячено питанням провокації у справах про білокомірцеві злочини.

Ця частина дослідження присвячена злочинам про незаконний обіг наркотиків, а саме: статтям 307, 309, 315 Кримінального кодексу України (далі – ККУ).

Стаття 307 ККУ – Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів;

Стаття 309 ККУ – Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту;

Стаття 315 ККУ – Схиляння до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів.

Як і в попередніх дослідженнях, проаналізовано близько півтисячі судових рішень ВС за період з моменту початку його роботи по січень 2023 року. Перші постанови ВС, що включають висновки з питання провокації злочину, датовано у ЄДРСР лютим 2018 року.

Уже традиційно усі рішення викладено у хронологічній послідовності, починаючи від найстарішого до найновішого. Такий спосіб викладення покликаний бажанням дослідити динамічну практику ВС в питаннях провокації злочину та її ознак.

Для зручності читача в описі кожного кейсу буде наведено короткі теги, що дозволять орієнтуватись, якому питанню присвячено той чи інший кейс, а сам опис буде містити зазначення статей Кримінального кодексу України, які було інкриміновано обвинуваченому.

Ця збірка, у першу чергу, розрахована на читача, який вже знайомий з першою частиною дослідження, присвяченого практиці ЄСПЛ, та другою частиною щодо провокації у білокомірцевих злочинах.

Щодо обсягу цитування рішень ВС, вони цитуються у формі витягів з них, із вилученням розгалужених посилань на практику ЄСПЛ. Така форма цитування передбачає уникнення багаторазових повторів численних цитат рішень ЄСПЛ та покликана зменшити навантаження на читача.

За необхідності при аналізі рішень ВС наводяться витяги щодо позицій сторін (доводів касаційної скарги) та з рішень судів апеляційної інстанції.

Детально ознайомитися із збіркою можна за посиланням: https://cutt.ly/h7H8sAc