Складові відсутності провокації
«Заборона провокації злочину: практика Верховного Суду. Частина. 2. Провокація в справах про наркотики» – збірка, підготовлена Олексієм Гурою, членом Національної асоціації адвокатів України, лектором Вищої школи адвокатури НААУ
Гура Олексій
07.08.2023

Складові відсутності провокації

Постанова ВС від 17.06.2021 р. у справі № 568/1030/17. https://cutt.ly/a8fN8LQ

Кримінальне правопорушення: ч. 2 ст. 307 ККУ

ВС визначено 2 основні складові елементи відсутності провокації у злочинах, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків: 1) наявність у правоохоронців достовірної інформації про те, що особа займається незаконним збутом наркотиків; 2) відсутність будь-якого впливу на підозрюваного з метою спонукання його до учинення злочину.

Висновки ВС: Що стосується доводів касаційної скарги про провокацію злочину, то вони є безпідставними. Європейський суд з прав людини під провокацією (поліцейською) розуміє випадки, коли задіяні посадові особи, які є або співробітниками органів безпеки, або особами, що діють за їх дорученням, не обмежують свої дії лише розслідуванням кримінальної справи по суті неявним способом, а впливають на суб’єкт з метою спровокувати його на скоєння злочину, який в іншому випадку не було би скоєно, задля того, щоб зробити можливим виявлення злочину, тобто отримати докази та порушити кримінальну справу (рішення ЄСПЛ у справі "Раманаускас проти Литви" від 5 лютого 2008 року).

Із матеріалів кримінального провадження та за доводами касаційної скарги не вбачається, що відносно ОСОБА_1 мала місце провокація злочину. У даному конкретному кримінальному провадженні у правоохоронних органів була достовірна інформація про те, що ОСОБА_1 займається незаконним збутом наркотичних засобів.

Будь-якого впливу на ОСОБА_1 з боку правоохоронних органів з метою спровокувати вчинення злочину не вбачається. Правоохоронні органи та ОСОБА_2 за їх дорученням діяли в межах розслідування конкретного кримінального провадження та у передбаченому КПК України порядку. Постанови прокурора від 02 серпня 2017 року та 21 серпня 2017 року про проведення негласної слідчої (розшукової) дії - контроль за вчиненням злочину відповідно до ст. 271 ч. 7 КПК України містить обґрунтування про відсутність провокації на вчинення злочину.

Джерело: «Заборона провокації злочину: практика Верховного Суду. Частина. 2. Провокація в справах про наркотики» – збірка, підготовлена Олексієм Гурою, членом Національної асоціації адвокатів України, лектором Вищої школи адвокатури НААУ.

Збірка* доступна для ознайомлення і завантаження за посиланням: https://cutt.ly/RwqGPsjO