Провокація злочину в практиці Верховного Суду в справах white-collar crime
Матеріал
Гура Олексій
21.12.2022

З аналізу судових рішень, опублікованих в Єдиному державному реєстрі судових рішень, можна дійти висновку, що майже кожна судова справа з категорії «білокомерцевої злочинності» (white-collar crime) та певна частина справ про наркотики містить заяву сторони захисту про провокацію злочину з боку правоохоронних органів.

Як відомо, положення Кримінального процесуального кодексу України містять у собі лише дві згадки про провокацію з боку правоохоронних органів, яка умовно визначена в ст. 271 КПК і заборонена нею.

Цілком очевидним, є те, що в сучасних умовах, така відсутність правового регулювання призводить до виникнення низки проблем та запитань щодо застосування такого інституту як «провокація злочину», а також наслідків його застосування.

Подолання вказаної правової проблеми відбувається завдяки активному формуванню судової практики, насамперед суду касаційної інстанції, яка ґрунтується на рішеннях Європейського суду з прав людини.

Критична важливість вказаної тематики для сторін кримінального провадження – як обвинувачення, так і захисту, викликана тим, що наслідком констатації судом факту провокації злочину з боку правоохоронних органів, є визнання доказів, отриманих унаслідок такої провокації, такими, що здобуті з порушенням п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, а отже, недопустимими відповідно до КПК України.

На тему провокації злочину в практиці Верховного Суду в справах white-collar crime лектор Вищої школи адвокатури НААУ, член Національної асоціації адвокатів України Олексія Гура, підготував наукову статтю, з якою можна ознайомитися за посиланням: https://bit.ly/3j5KHbt

У матеріалі детально розкрито:

  1. Обов’язки суду в питаннях провокації;
  2. Обов’язки сторони обвинувачення в питаннях провокації;
  3. Стандарт доказування провокації;
  4. Предмет доказування в питанні провокації;
  5. Висновок експерта, як доказ провокації;
  6. Наслідки встановлення судом провокації.

Також пропонуємо ознайомитися з наступними тематичними публікаціями лектора:

  1. «Заборона провокації злочину: практика Верховного Суду. Частина 1. Провокація в «білокомірцевих злочинах». https://bit.ly/3PwOsmi
  2. «Заборона провокації злочину: європейський погляд (ТОП-20 рішень ЄСПЛ, цитованих в ЄДРСР)». https://bit.ly/3BFV3VE