Множинність епізодів збуту наркотиків під контролем правоохоронців може не свідчити на користь провокації
«Заборона провокації злочину: практика Верховного Суду. Частина. 2. Провокація в справах про наркотики» – збірка, підготовлена Олексієм Гурою, членом Національної асоціації адвокатів України, лектором Вищої школи адвокатури НААУ
Гура Олексій
21.06.2023

Множинність епізодів збуту наркотиків під контролем правоохоронців може не свідчити на користь провокації, коли такі епізоди були потрібні через застосування обвинуваченими заходів конспірації

Постанова ВС від 13.06.2019 р. у справі № 688/1763/17. https://cutt.ly/N8fCDil

Кримінальне правопорушення: ч. 2 ст. 307 ККУ

У цій справі множинність епізодів збуту наркотиків, здійснена під контролем правоохоронців, витлумачена не на користь провокації з цікавими мотивами, зокрема, суд вважає виправданим, що правоохоронці тривалий час обмежувались лише спостереженням за протиправною поведінкою обвинуваченого, оскільки викриття його було неможливе через застосування ним певних заходів конспірації.

Зауважу, що сама постанова ВС та рішення апеляційного суду не містить пояснень того, які саме заходи конспірації застосовувались і в чому полягали.

Висновки ВС: Твердження сторони захисту про те, що працівниками правоохоронних органів вчинено провокацію злочину є безпідставними. Дані обставини перевірялися судами першої та апеляційної інстанцій та не знайшли свого підтвердження. Зокрема, належними є посилання судів на те, що після того, як працівникам поліції від громадянки ОСОБА_9 стало відомо про злочинну діяльність ОСОБА_1 щодо зайняття незаконним обігом наркотичних засобів, в правоохоронних органів були всі підстави підозрювати ОСОБА_1 у незаконному збуті наркотиків.

Однак вони тривалий час обмежувались лише спостереженням за протиправною поведінкою останнього, оскільки викриття його було неможливе через застосування ОСОБА_1 певних заходів конспірації. У зв’язку з цим, немає жодних причин вважати, що злочини було спровоковано, чи до їх вчинення засудженого спонукали негласні агенти, тобто, що за інших обставин ОСОБА_1 ці злочини не вчинив би.

Джерело: «Заборона провокації злочину: практика Верховного Суду. Частина. 2. Провокація в справах про наркотики» – збірка, підготовлена Олексієм Гурою, членом Національної асоціації адвокатів України, лектором Вищої школи адвокатури НААУ.

Збірка* доступна для ознайомлення і завантаження за посиланням: https://cutt.ly/RwqGPsjO