Волонтерство як обставина в судовому спорі: вплив на процесуальні строки та особливості доказування – Лариса Гретченко
Про волонтерство як обставину в судовому спорі: вплив на процесуальні строки та особливості доказування розповіла адвокат, медіатор, Голова Комітету НААУ з питань сімейного права Лариса Гретченко під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Гретченко Лариса
17.09.2024

Волонтер - фізична особа, яка добровільно здійснює соціально спрямовану неприбуткову діяльність шляхом надання волонтерської допомоги.

 

Волонтерська діяльність - добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.

 

Волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності.

 

(ст. ст. 1, 7 ЗУ Про волонтерську діяльність)

 

Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками волонтерство як обставину в судовому спорі, а саме:

 

1.    Волонтерство як підстава для поновлення процесуального строку у судових провадженнях в умовах воєнного стану.

2.    Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні сімейних, трудових та інших категорій цивільних справ.

3.    Публічно - правові спори з елементом волонтерства. Практика вирішення адміністративних справ щодо гарантій соціального захисту волонтерів.

4.    Податкові ризики, адміністративні та кримінально - правові аспекти у сфері волонтерської діяльності.

5.    Статус волонтера в питаннях притягнення до відповідальності.

 

У рамках характеристики волонтерства як обставини в судовому спорі акцентовано на наступному:

 

1.    Волонтерство як підстава для поновлення процесуального строку у судових провадженнях в умовах воєнного стану

 

  • Процесуальні кодекси НЕ визначають конкретного переліку обставин, що відносяться до поважних і можуть бути підставою для поновлення пропущеного процесуального строку.

  • Сам по собі ФАКТ запровадження воєнного стану в Україні НЕ Є ПІДСТАВОЮ для поновлення процесуального строку.

  • Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання.

 

Для визнання цієї підстави поважною слід брати до уваги, зокрема, територіальне місцезнаходження суду і скаржника, порядок його функціонування, хід бойових дій, існування реальної небезпеки для життя учасників процесу, тривалість самого процесуального строку; час, який минув із дати завершення процесуального строку; наявність чи відсутність обставин, які об`єктивно перешкоджали особі реалізувати своє право (повноваження) у межах визначеного процесуального строку; поведінку особи, яка звертається з відповідним клопотанням, зокрема, чи вживала особа розумних заходів для того, щоб реалізувати своє право (повноваження) у межах процесуального строку та якнайшвидше після його закінчення (у разі наявності поважних причин його пропуску), та інші доречні обставини.

 

 

Справа І. Керівник ТОВ перебував у відряджені поза межами міста Павлоград для виконання покладених обов`язків з волонтерства, у зв`язку із чим просить суд продовжити строк для усунення недоліків встановлених в ухвалі від 18.10.2022 року. (Клопотання задоволено, строк продовжено. Ухвала ДОАС від 01.11.2022 №160/15973/22).

 

Справа ІІ. Доводи апеляційної скарги в частині клопотання про поновлення строку оскарження з тих підстав, що ОСОБА_1 активно займається волонтерською діяльністю, захисник обґрунтував лише копією письмової інформації Держприкордонслужби від 09.02.2023р. про те, що в лютомуберезні 2023 року було заплановано перетин ОСОБА_1 кордону України як волонтером благодійної організації. Такі доводи захисника апеляційний суд оцінює як непереконливі і неналежні, оскільки такий одиничний випадок не підтверджує активне зайняття волонтерською діяльністю і він не стосується періоду, протягом якого ОСОБА_1 мав можливість у визначений законом 10-денний строк подати апеляційну скаргу на постанову суду від 15.12.2023 року. (постанова Тернопільського апеляційного суду від 25.01.2024 р. № 593/388/23).

 

Справа ІІІ. На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху позивачем подано клопотання про поновлення процесуального строку, в якому… Позивачем надано до суду довідку Баришівської с/р Броварського р-ну Київської обл. про те, що з початку окупації по 28.03.2022 позивач брав активну участь в обороні громади, а також довідку на підтвердження волонтерства у БО "Фонд громади Березані." Водночас, такі докази, на думку суду, НЕ підтверджують неможливість вчасно звернутись до суду з позовною заявою після 28.03.2022, тобто після звільнення громади від окупації. При цьому зайняття позивачем волонтерською діяльністю також не свідчить про поважність причин пропуску строку звернення до суду. (Ухвала КОАС від 18.07.2024 р. № 640/336/23 про повернення позовної заяви).

 

2.    Юридичні факти та вплив обставин волонтерської діяльності при вирішенні сімейних, трудових та інших категорій цивільних справ

 

  • Справа про оголошення фізичної особи померлою

Необхідно відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи.

 

  • Справа про встановлення факту загибелі особи внаслідок поранення, одержаного під час безпосередньої участі у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони України у період воєнного стану

Заінтересована особа: Мінветеранів

Мета встановлення факту - звернення з рішенням суду до міжвідомчої комісії Мінветеранів для встановлення комісією факту безпосередньої участі ОСОБА_2 у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони України у період воєнного стану для подальшого отримання Заявницею статусу члена сім`ї загиблого Захисника України.

 

  • Справа про визначення додаткового строку на прийняття спадщини

Як зазначають позивачі, що в установлений законом шестимісячний строк до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини вони не звернулися, у зв`язку повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України. Так, 25 лютого 2023 року, ОСОБА_1 , виїхала за межі Києва, а 19 березня 2022 року за межі України. ОСОБА_2 перебував у м. Києві, однак займався ВОЛОНТЕРСТВОМ та брав участь в обороні міста.

Якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини із поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви. ( ч. 1, ч.3 ст. 1272 ЦК України).

 

  • Справа про повернення безпідставно набутих коштів

Відповідачкою не надано доказів, що вона чи її чоловік здійснювали збір грошових коштів на відповідні волонтерські рахунки, або ж, що за перераховані грошові кошти ОСОБА_3 було придбано майно для Збройних сил України.

 

  • Справа про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дитини

Фабула: Зважаючи на військову агресію росії, позивач приймає активну участь у волонтерському русі, постійно надає допомогу нашим військовим та лікарням, про що також свідчать додані документи. Вважає, що все це у своїй сукупності надасть суду можливість визнати його гідним для виховання доньки.

 

  • Справа за поданням приватного виконавця про обмеження у праві виїзду за межі України

 

Належним та допустимих доказів того, що ОСОБА_2 є волонтером, матеріали справи не містять, як і не надано доказів того, що оскаржувана ухвала перешкоджатиме боржнику в майбутньому займатись волонтерською діяльністю, адже саме по собі зайняття такою діяльністю не свідчить про відсутність підстав не застосовувати до такої особи, яка є боржником у виконавчому провадженні, таких заходів, як тимчасове обмеження у праві виїзду за межу країни. (Постанова Львівського апеляційного суду від 20.07. 2023 № 463/3040/22)

 

3.    Публічно - правові спори з елементом волонтерства в умовах воєнного стану:

 

  • оскарження відмови в оформленні документів для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;

  • визнання протиправною відмови в оформленні (видачі) посвідки на тимчасове проживання громадянину іноземної держави;

  • про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та рішення про примусове повернення до країни походження іноземця;

  • оскарження відмови інспектора прикордонної служби у перетині Державного кордону України;

  • позови про визнання періоду волонтерства військовою службою та виплату грошового забезпечення (оскарження рішень - відмов);

  • виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги.

 

4.    Податкові ризики, адміністративні та кримінально - правові аспекти у сфері волонтерської діяльності

 

  • Адміністративні правопорушення у даній сфері можуть вчинятися у галузі торгівлі, громадського харчування, сфері послуг, в галузі фінансів та підприємницької діяльності (глава 12 КУпАП).

  • Види порушень митних правил та відповідальність за такі правопорушення (глава 68 Митного кодексу України).

 

  • Кримінальні правопорушення та відповідальність за їх вчинення при провадженні волонтерської діяльності:

Стаття 304 ККУ. Втягнення неповнолітніх у протиправну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми;

Стаття 150-1 ККУ. Використання батьками або особами, які їх замінюють, малолітньої дитини для заняття жебрацтвом (систематичного випрошування грошей, речей, інших матеріальних цінностей у сторонніх осіб);

Стаття 190 ККУ. Заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство);

Стаття 201-2 ККУ. Незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.

Стаття 204 ККУ. Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів.

 

 

5.    Тематичне законодавство і нормативно - правові акти:

 

ЗУ "Про волонтерську діяльність"

ЗУ “Про благодійну діяльність та благодійні організації”

ЗУ “Про громадські об'єднання”

ЗУ “Про гуманітарну допомогу”

Порядок формування та ведення Реєстру волонтерів, затв. наказом Мінфіну 30.10.2014 № 1089

Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, затв. постановою КМУ від 13.07.2016 № 440

Порядок отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб, затв. постановою КМУ від 4.08.2000 р. N1222

Постанова КМУ від 5.09.2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану”.

Постанова КМУ від 5.08.2015 р. № 556 “Про затвердження Порядку надання волонтерської допомоги за окремими напрямами волонтерської діяльності”

Постанова КМУ від19.08.2015 р. № 604 “Деякі питання виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції…”

    • Наказ Міністерства у справах ветеранів України від 26.02.2021 № 43 “Про затвердження Положення про міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

 

Першоджерело: https://tinyurl.com/yc7dhk8v