Найперше слід звернути увагу на те, що ця методика не згадується у КПК України, утім, на її застосуванні наголошено у Наказі Про запровадження та реалізацію пілотного проєкту щодо імплементації міжнародних стандартів правосуддя, дружнього до дитини, у практичну діяльність від 01.06.2023 № 150/445/2077/5/187 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0150905-23#Text). Зокрема,
-
стандарт 36 - Проводити слідчі (процесуальні) дії не лише за місцем здійснення досудового розслідування, зокрема в умовах, дружніх до дитини, за а) методикою "Зелена кімната" та б) в спеціально облаштованому приміщенні, в) в іншому місці за погодженням особи, яка бере участь у слідчій дії, г) на базі спеціально облаштованих приміщень центрів з надання безоплатної правничої допомоги, ґ) приміщенні органу досудового розслідування, дізнання, прокуратури;
-
стандарт 41 - Здійснювати допит за методикою "Зелена кімната" не лише за місцем проведення досудового розслідування, а й в іншому місці за згодою неповнолітнього (вдома або іншому зручному для дитини місці; проведення слідчих дій в умовах, дружніх до дитини).
ККС розглядав питання застосування методики у деяких постановах.
У справі № 753/13113/18 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/108526645) сторона захисту стверджувала про недопустимість показань, отриманих за методикою «Зелена кімната». Суд зазначив, що опитування в «Зеленій кімнаті» було проведене психологом, запрошеним в.о. Начальника сектору Дарницького УП ГУ Національної поліції у м. Києві. З погляду наведеної вище позиції, показання дитини були отримані «неналежним суб`єктом», оскільки психолог не лише не була, а й не могла бути уповноважена на здійснення слідчих дій в цьому провадженні. Отже відповідно до концепції «неналежного суб`єкта» показання потерпілої, отримані в «Зеленій кімнаті», мали бути визнані недопустимим доказом. Суд відзначив, що він відступив від такого ригористичного підходу в оцінці допустимості доказів, та визнав, що у цій справі сторона захисту не навела доводів, яким чином сам факт того, що опитування потерпілої було проведено психологом, істотно порушив права сторони захисту в обставинах цієї справи. Таким чином, Суд не вважає саме по собі те, що показання потерпілої отримані «неналежним суб`єктом», достатньою підставою для визнання показань потерпілої під час опитування в «Зеленій кімнаті» недопустимими. У цій же постанові ККС ВС визнав, що опитування в «Зеленій кімнаті» становить собою лише спеціальний спосіб проведення допиту чи опитування, результатом якого мають стати відомості, що містяться в показаннях особи, яку опитують, з метою використання під час судового розгляду у відповідності до інших правил, що стосуються допустимості доказів.
Крім того, сторона захисту оспорювала застосовність методів дослідження, використаних експертами, а саме пакета напівструктурованих інтерв`ю для оцінки розвитку та благополуччя DAWBA (Development and Well-Being Assessment). Суд першої інстанції відхилив заперечення захисту, пославшись на запевнення експерта ОСОБА_14 та лікаря-психіатра ОСОБА_17 у тому, що цей метод може застосовуватися до чотирирічної дитини. Однак позицію сторони захисту щодо застосовності методів DAWBA підтверджують автори цієї методики, які стверджують, що вона не може бути застосована для проведення інтерв`ю з дитиною, яка не досягла одинадцяти років. У постанові є виноска, що «DAWBA включає чотири компоненти: співбесіду з батьками, співбесіду з молодими людьми віком від 11 років, опитувальник для вчителів і комп`ютеризовану клінічну діагностику, основану на співбесідах і опитувальниках» ("The DAWBA involves four components: a parent interview, an interview for young people aged 11 or more, a teacher questionnaire, and a computer-assisted clinical diagnostic rating based on the interviews and questionnaires"). Robert Goodman, Tamsin Ford, Hilary Richards, Rebecca Gatward and Howard Meltzer, The Development and Well-Being Assessment: Description and Initial Validation of an Integrated Assessment of Child and Adolescent Psychopathology, The Journal of Child Psychology and Psychiatry and Allied Disciplines , Volume 41 , Issue 5 , July 2000 , pp. 645 - 655, DOI: https://doi.org/10.1111/j.1469-7610.2000.tb02345.x.
Тобто у даному випадку йшлося про питання допустимості показань, утім, пов’язані з застосування методики «Зелена кімната». У підсумку, до речі, ККС визнав, що обґрунтовано відмовившись від допиту малолітньої потерпілої, суди попередніх інстанцій не забезпечили стороні захисту адекватних можливостей, як могли б компенсувати невигідне становище, у якому опинилась ця сторона через неможливість перехресного допиту. Зокрема, суди ґрунтували свої висновки на позасудових показаннях потерпілої, не здійснивши будь-якого аналізу цих показань з погляду їх належності і достовірності, а також на низці недопустимих та/або неналежних доказів. ККС ВС не встановив можливості на цей час виправити критичні недоліки її некваліфікованого опитування у 2016 році (а опитування відбувалось лише формально за методикою «Зелена кімната», і це детально обґрунтовано у постанові).
Розглядав ККС ВС і наслідок незастосування методики «Зелена кімната». У справі № 335/4038/22 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/116512355) сторона захисту стверджувала, що допит дітей проводився в нічний час із порушенням методики допиту неповнолітніх дітей «Зелена кімната». ККС визнав, що посилання захисника на те, що допит малолітніх проводився без врахування методики допиту цієї категорії осіб «Зелена кімната» є безпідставними. Опитування в «Зеленій кімнаті» становить собою лише спеціальний спосіб проведення допиту чи опитування, результатом якого мають стати відомості, що містяться в показаннях особи, яку опитують. Слід зазначити, що чинний кримінальний процесуальний закон не містить обов`язку під час досудового розслідування проводити допит малолітньої особи за методикою « Зелена кімната», а сама методика носить виключно методичний характер, тому істотних порушень вимог КПК не допущено.
Отже, незастосування методики «Зелена кімната» саме по собі не є підставою для визнання фактичних даних, що містяться у показаннях дитини, недопустимими доказами. Утім, таке незастосування може вплинути на оцінку достовірності таких показань, що слід враховувати при підготовці правових позицій захисту або представництва.