Звільнення директора без згоди засновників: Дмитро Навроцький
Дмитро Навроцький – адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, керуючий партнер АО SENSUM
Навроцький Дмитро
19.06.2023

Дмитро Навроцький – адвокат, член Комітету з трудового права НААУ, керуючий партнер АО SENSUM, провів у Вищій школі адвокатури НААУ захід з підвищення кваліфікації адвокатів на тему: «Звільнення директора без згоди засновників».

Лектор окреслив законодавчі підстави для звільнення директора.

Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.

За змістом ст. 22 КЗпП України будь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

Частиною 1 ст. 38 КЗпП України зазначено, що працівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник або уповноважений ним орган не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП України).

Для визначення правової підстави розірвання трудового договору значення має сам лише факт порушення законодавства про працю, що спонукало працівника до розірвання трудового договору з власної ініціативи, а не поважність чи неповажність причин такого порушення та істотність порушення трудових прав працівника.

Дмитро Навроцький озвучив алгоритм дій директора для правильного звільнення. Так, у разі звільнення директора без згоди засновників, останньому потрібно:

• Написати заяву про звільнення за власним баханням із урахуванням ст. 36, 38 КЗпП України;

• Довести до відома засновника (засновників) інформацію про бажання звільнитися;

• Ініціювати процедуру проведення позачергових загальних зборів учасників товариства;

• Зафіксувати результат проведення позачергових загальних зборів;

• Підготувати позову до суду про визнання трудових відносин припиненими.

Розглядаючи питання підвідомчості спорів такої категорії, адвокат відзначив, що спори, де питання призначення чи звільнення посадової особи вирішуються уповноваженим органом юридичної особи, відносяться до господарської юрисдикції.

У якості прикладу наведено Постанову КГС ВС від 19 січня 2022 року у справі № 911/719/21. Відповідно до статуту відповідача питання щодо звільнення директора вирішується тільки за рішенням загальних зборів, тому позивач як директор товариства не має самостійних повноважень щодо вирішення питань про своє звільнення з посади. Незважаючи на те, що право на працю безумовно є правом, а не обов’язком, для належної реалізації свого права на звільнення за власним бажанням керівник (директор) товариства має не тільки написати заяву про звільнення за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП України та подати / надіслати її всім учасникам товариства, а й за власною ініціативою, як виконавчий орган товариства, скликати загальні збори учасників товариства, на вирішення яких і поставити питання щодо свого звільнення. У разі відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, йому з метою захисту своїх прав надано можливість звернутися до суду з вимогою про визнання трудових відносин припиненими (правова позиція викладена в постанові ВС від 24 грудня 2019 року у справі № 758/1861/18). Крім того, колегія суддів зазначає, що позивач не вказав конкретної дати, з якої його трудові відносини з товариством мають бути визнані припиненими, тоді як суд не мав права вийти за межі позовних вимог і задовольнити позов, самостійно визначивши дату такого припинення, адже вказане буде свідчити про невиправдане втручання суду як у права позивача, так і в права товариства, через втручання в діяльність товариства.

Як виконати рішення суду про визнання трудових відносин припиненими, адже такі рішення не містять зобов’язуючого характеру?

Дмитро Навроцький радить з метою полегшення виконання рішення в тексті позовної заяви вказувати дві вимоги:

• визнати трудові відносини припиненими;

• виключити відомості з реєстру про фізичну особу, як керівника юридичної особи.

Алгоритм дій виконання судового рішення про припинення трудових відносин з директором з досвіду лектора включає:

• отримати від Міністерства юстиції України роз’яснення щодо виконання рішення;

• подати судове рішення разом з роз’яснення Міністерства юстиції України державному реєстратору для виконання;

• у випадку відмови оскаржити відмову державного реєстратора в судовому порядку.

Відеофрагмент доступний для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook: http://surl.li/ibylh

Цікаві публікації лектора:

• Яка різниця між орендою і суборендою земельної ділянки? http://surl.li/hzvlb

• Чи можна зараз розпаювати земельну ділянку для фермерського господарства? http://surl.li/hzvlf

• Звільнення директора без згоди засновників: проблему підвідомчості спорів має вирішити Верховний Суд. http://surl.li/ibylt

Більше про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: http://surl.li/epxly