Підстави для відкриття справи про банкрутство юридичної особи та підстави для відкриття справи про неплатоспроможність фізичної особи є різними. У випадку юридичних осіб підставами для відкриття справи про банкрутство є наявність грошового зобов’язання боржника перед кредитором, відсутність між кредитором і боржником спору про право, до підготовчого засідання суду вимоги кредитора (кредиторів) боржником у повному обсязі не задоволені. При цьому якщо ініціатором справи про банкрутство юридичноїособи є сам боржник, то таке ініціювання саме по собі свідчить про відсутність між боржником та його кредиторами спору про наявність і неоплатність боргу оскільки сам боржник визнає ці обставини, тобто відсутній спір про право (див.п.27постанови Верховного суду від 21.10.2020 у справі №915/36/20, https://reyestr.court.gov.ua/Review/92384911).
Провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи може бути відкрито лише за заявою боржника (ч.1 ст.115 КУзПБ). Заява подається за наявності підстав , передбачених цим Кодексом (ч.1ст.116 КУзПБ). Згідно ч.2 ст.115 КУзПБ Боржник має право звернутися до г/с із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:
1) розмір прострочених зобов`язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів МЗП;
2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50% місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов`язань упродовж 2 місяців;
3) ухвалено постанову у ВП про відсутність у ФО майна, на яке може бути звернено стягнення;
4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов`язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).
Згідно ч.4 ст.119 КУзПБ господарський суд постановляє ухвалу про відмову у відкритті провадження у справі про неплатоспроможність, якщо:
1) відсутні підстави для відкриття провадження у справі про неплатоспроможність;
2) боржник виконав зобов’язання перед кредитором (кредиторами) у повному обсязі до підготовчого засідання суду;
3) боржника притягнуто до адміністративної або кримінальної відповідальності за неправомірні дії, пов’язані з неплатоспроможністю;
4) боржника визнано банкрутом протягом попередніх п’яти років.
Таким чином, наявність чи відсутність спору про право не є підставою ні для відкриття, ні для відмови у відкритті справи про неплатоспроможність фізичної особи-боржника.
На мою суб’єктивну думку якщо фізична особа звертається до суду із заявою про неплатоспроможність, то саме по собі таке звернення свідчить про відсутність між боржником та його кредиторами спору про наявність і неоплатність боргу оскільки сам боржник визнає ці обставини.
Відповідь підготував Василь Дерлюк, адвокат, арбітражний керуючий, керуючий адвокатського бюро «Василя Дерлюка»