Дії державного виконавця, якщо було визначено графік побачення дитини з батьком, але вона із матір'ю виїхала за кордон
Маргарита Бурлак, адвокат, член Центру сімейного права ВША НААУ
Бурлак Маргарита
03.07.2024

Питання: Якими мають бути дії державного виконавця, якщо було визначено графік побачення дитини з батьком, але вона із матір'ю виїхала за кордон?

Відповідь: Одним із найважливіших питань у практиці сімейного права є забезпечення права дитини на спілкування з батьками після розірвання шлюбу. Українське законодавство чітко регулює порядок побачень з дитиною, встановлюючи графіки, яких повинні дотримуватись обидві сторони. Проте, на практиці виникають ситуації, коли у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України один із батьків для забезпечення безпеки та здоров’я дитини виїжджає з дитиною за кордон, у зв’язку з чим живе спілкування з нею стає неможливим. У такому випадку постає питання, як забезпечити виконання рішення суду щодо побачення із дитиною, якщо вона знаходиться поза межами України.

Наприклад, рішенням суду було визначено спосіб участі батька у вихованні дитини шляхом періодичних та тривалих зустрічей у визначений день, час та місці. Надалі, у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України мати для забезпечення безпеки та здоров’я дитини виїхала із дитиною за кордон. Державний виконавець визначив час та місце побачення із дитиною за допомогою будь-якого додатка чи месенджера у форматі відеозв’язку, тобто не відповідно до рішення суду та виконавчого листа.

Слід зауважити, що такі дії державного виконавця є неправомірними, адже під час виконання виконавчого листа він повинен враховувати зміст і резолютивну частину рішення, яка у нашому випадку містить час та місце вчинення виконавчих дій, а тому виконавець не може його змінювати на власний розсуд (Зазначений висновок узгоджується із постановою Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.04.2023 № 210/529/19).

У згаданій постанові Верховний Суд наголосив, що виконанням виконавчого документа досягається єдина мета – виконання відповідного рішення суду. Оскільки у рішенні суд визначив графік побачень стягувача з дитиною (час та місце), виконавець не вправі змінювати таке рішення суду, що виконується, оскільки таке судове рішення набрало законної сили, на його виконання суд видав виконавчий лист, а державний виконавець відкрив виконавче провадження. Таке рішення є обов’язковим для виконання сторонами та уповноваженим державним виконавцем.

У протилежному випадку дії державного виконавця підлягатимуть оскарженню з огляду на приписи статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» де передбачено, що виконавець зобов’язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені цим Законом, у тому числі виконавець має дотримуватись вимог частин першої та другої статті 64-1 Закону України «Про виконавче провадження» про забезпечення побачень стягувача з дитиною у час та місці, визначеному рішенням суду.

Тобто, під час виконання рішення суду про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною, виконавець може на власний розсуд визначати час та місце побачення з дитиною лише у тому випадку, якщо такі умови не визначив суд у рішенні, яке виконується виконавцем. У разі якщо час та місце побачень з дитиною визначені рішенням суду, яке виконується, виконання такого судового рішення має здійснюватися в порядку, визначеному рішенням. Протилежне свідчитиме про несвоєчасне і неповне вчинення виконавчих дій виконавцем під час виконання рішення суду.

Зазначений правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 09 листопада 2022 року у справі № 753/11909/21 (провадження № 61-2624св22).

Належним способом захисту порушеного права у даному випадку є звернення до суду у порядку визначеному частиною третьої статті 435 ЦПК України, із заявою про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.

Згідно з частиною третьою статті 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.

Таким чином, у випадку неможливості виконання судового рішення про встановлення побачення з дитиною, рішення про усунення перешкод у побаченні з дитиною, необхідно звернутися до суду із заявою про встановлення або зміну способу чи порядку виконання рішення суду на підставі статті 435 ЦПК України.