Тонкощі призначення арбітрів у апеляційній процедурі в Міжнародному спортивному арбітражному суді (CAS) – Ганна Бордюгов
Про тонкощі призначення арбітрів у апеляційній процедурі в Міжнародному спортивному арбітражному суді (CAS) розповіла адвокат, кандидат юридичних наук, експерт зі спортивного права, арбітр КАС, консультант з питань антидопінгу Національного Олімпійського Комітету України Ганна Бордюгова під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Бордюгова Ганна
17.02.2025

Лектор докладно проаналізувала разом з учасниками тонкощі призначення арбітрів у апеляційній процедурі в Міжнародному спортивному арбітражному суді (CAS), а саме:

 

Дотичні норми Кодексу CAS:

1. R48 Заява про апеляційне оскарження.

2. R50 Кількість арбітрів.

3. R53 Призначення арбітра відповідачем.

4. R54 Призначення одноосібного арбітра або голови та підтвердження арбітрів CAS.

5. R41 Багатостороннє провадження.

5.1. R41.1 Декілька скаржників/відповідачів.

5.2. R41.4 Загальні положення щодо залучення й вступу третьої сторони.

 

У рамках характеристики призначення арбітрів у апеляційній процедурі в Міжнародному спортивному арбітражному суді (CAS) акцентовано на наступному:

 

1. R48 Заява про апеляційне оскарження

 

Апелянт повинен подати до CAS заяву про апеляційне оскарження, що містить у собі:

назву та повну адресу відповідача(чів);

копію оскаржуваного рішення;

вимоги апелянта; – призначення арбітра, вибраного апелянтом зі списку CAS, якщо апелянт не просить призначити одноосібного арбітра;

обґрунтоване клопотання призупинити виконання оскаржуваного рішення;

копію положень статуту або регламенту, або спеціальної угоди, що передбачають звернення з апеляцією до CAS.

 

Після подання заяви апелянт повинен сплатити канцелярський збір, передбачений статтею R64.1 або статтею R65.2.

 

Якщо вищезазначені вимоги не виконані під час подання заяви про апеляційне оскарження, Канцелярія CAS може надати апелянту одноразовий короткий строк для виконання вищеназваних вимог та у разі їх невиконання у встановлений строк Канцелярія CAS не бере заяву про апеляційне оскарження до розгляду.

 

2. R50 Кількість арбітрів

 

Апеляція передається до колегії у складі трьох арбітрів, якщо тільки сторони не дали згоду на колегію у складі одноосібного арбітра або, за відсутності будь-якої угоди між сторонами щодо кількості арбітрів, голова Палати не ухвалить рішення передати апеляцію одноосібному арбітру, взявши до уваги обставини справи, у тому числі сплату або несплату відповідачем своєї частини авансу витрат протягом строку, встановленого Канцелярією CAS.

 

Коли дві або більше справи очевидно стосуються одного і того ж предмета, голова Палати апеляційного арбітражу може запросити сторони погодитися на передачу цих справ тій самій колегії.

 

За відсутності угоди між сторонами, голова Палати ухвалює відповідне рішення.

 

3. R53 Призначення арбітра відповідачем

 

Якщо сторони не дійшли згоди щодо колегії у складі одноосібного арбітра або якщо голова Палати вважає, що апеляція має бути розглянута одноосібним арбітром, відповідач повинен призначити арбітра протягом десяти днів з моменту отримання заяви про апеляційне оскарження.

 

За відсутності такого призначення протягом зазначеного строку голова Палати повинен зробити призначення.

 

4. R54 Призначення одноосібного арбітра або голови та підтвердження арбітрів CAS

 

Якщо за погодженням сторін або рішенням голови Палати має бути призначений одноосібний арбітр, голова Палати призначає одноосібного арбітра після отримання заяви про апеляційне оскарження або одразу після прийняття рішення щодо кількості арбітрів.

 

Якщо мають бути призначені троє арбітрів, голова Палати призначає голову Колегії після призначення арбітра відповідачем та після консультацій з арбітрами. Призначені сторонами арбітри вважаються призначеними тільки після підтвердження головою Палати. Перед підтвердженням призначення арбітрів голова Палати має переконатися, що арбітри відповідають вимогам статті R33.

 

Як тільки колегія буде сформована, Канцелярія CAS підтверджує її формування та передає справу арбітрам, окрім випадку, коли жодна зі сторін не сплатила аванс судових витрат, передбачених статтею R64.2 цього Кодексу. Незалежний від сторін аd hoc секретар суду може бути призначений для допомоги колегії. Його гонорар включається в судові витрати.

 

Стаття R41 застосовується відповідно і до апеляційного арбітражного провадження, за винятком того, що голова колегії призначається президентом Палати апеляційного арбітражу.

 

5. R41 Багатостороннє провадження.

5.1. R41.1 Декілька скаржників/відповідачів

 

  • Якщо в запиті на арбітраж вказані декілька скаржників та /або відповідачів, CAS приступає до формування колегії відповідно до кількості арбітрів та способу призначення, узгодженого усіма сторонами. У випадку відсутності такого узгодження, голова Палати ухвалює рішення щодо кількості арбітрів відповідно до статті R40.1.

 

  • Якщо має бути призначений одноосібний арбітр, застосовується стаття R40.2. Якщо мають бути призначені три арбітри та у провадженні беруть участь декілька скаржників, скаржники спільно призначають арбітра. Якщо мають бути призначені троє арбітрів та існує декілька відповідачів, співвідповідачі спільно призначають арбітра. У випадку відсутності такого спільного призначення, голова Палати приступає до конкретного призначення.

 

  • Якщо існує три або більше сторін з протилежними інтересами, двоє арбітрів призначаються відповідно до угоди між сторонами. У випадку відсутності такої угоди, арбітри призначаються головою Палати відповідно до статті R40.2.

 

5.2. R41.4 Загальні положення щодо залучення й вступу третьої сторони

 

Третя сторона може брати участь в арбітражному провадженні, тільки якщо вона пов’язана арбітражною угодою або домовиться про це з іншими сторонами в письмовій формі.

 

Після закінчення строку, визначеного в статтях R41.2 та R41.3, голова Палати або голова колегії, якщо він вже був призначений, ухвалює рішення стосовно участі третьої сторони, взявши до уваги, зокрема, в першу чергу, існування арбітражної угоди, як передбачено статтею R39. Рішення голови Палати не повинно впливати на рішення колегії з цього ж питання.

 

Якщо голова Палати дасть згоду на участь третьої сторони, CAS приступає до формування колегії відповідно до кількості арбітрів та способу призначення, узгодженого з усіма сторонами. У випадку відсутності згоди між сторонами, голова Палати ухвалює рішення щодо кількості арбітрів відповідно до статті R40.1.

 

Якщо має бути призначений одноосібний арбітр, застосовується стаття R40.2.

 

Якщо мають бути призначені три арбітри, вони призначаються головою Палати та повинні обрати голову колегії відповідно до статті R40.2.

 

Незалежно від рішення колегії щодо участі третьої сторони, склад колегії не може бути оскарженим. У випадку погодження колегією участі третьої сторони, вона повинна, за необхідності, видати відповідні процедурні вказівки.

 

Після розгляду заяв всіх зацікавлених сторін колегія визначає статус третьої сторони та її права у провадженні.

 

Після розгляду заяв всіх зацікавлених сторін колегія може дозволити подання додаткової інформації або експертного висновку на визначених нею умовах.

 

  • У практиці CAS, якщо апелянт просить призначення одноосібного арбітра, CAS вказує в листі, надісланому після подання заяви на апеляційне оскарження апелянтом(ами), що, якщо відповідачі(и) не визначаться з цього питання, воно буде вирішено пізніше шляхом передачі його на розгляд голови Палати апеляційного арбітражу.

 

Арбітражний розгляд починається з моменту, коли одна зі сторін ним скористається. У практиці CAS імена арбітрів рідко вказуються в арбітражній угоді. Навпаки, сторони повинні вибрати свого арбітра (якщо вони обирають колегію з трьох арбітрів) із одного зі списків арбітрів CAS, доступних на веб-сайті CAS.

 

Однак на практиці одна сторона може запропонувати ім’я одноосібного арбітра іншій стороні, тобто – апелянт може запропонувати ім’я одноосібного арбітра відповідачу в заяві на апеляційне оскарженн, коли клопоче про призначення одноосібного арбітра або згодом, шляхом надсилання нового листа, коли відповідач погоджується на призначення одноосібного арбітра.

 

У свою чергу, відповідач, якщо він згоден з призначенням одноосібного арбітра, може запропонувати в цьому ж листі ім’я конкретного арбітра з одного зі списків CAS. Немає необхідності обґрунтовувати цей вибір, але завжди краще зробити це, щоб переконати іншу сторону (наприклад, рішення CAS 2016/A/4697 Олена Дорофєєва проти Міжнародної федерації тенісу (ITF) на веб-сайті СAS оригінал, переклад на сайті ВША в авторській колонці лектора).

 

  • Хоча стаття R41 є частиною спеціальних положень, застосовних до звичайного арбітражного розгляду (по першій інстанції), вона також застосовується за аналогією до апеляційних арбітражних процедур, заснованих на статті R54.

 

Стаття R41 містить детальні положення щодо багатостороннього арбітражу в CAS. Як загальний термін, багатосторонній арбітраж позначає всі випадки, в яких не тільки існує декілька позивачів і/або відповідачів (з протилежними інтересами або без них), але також випадки, в яких треті сторони вступають в провадження.

 

PILA не містить правил щодо участі третіх сторін в арбітражі та статусу таких сторін. Однак положення статей 362.2 і 376 Цивільно-процесуального кодексу Швейцарії можуть застосовуватися за аналогією.

 

Багатосторонній арбітраж може спричинити проблеми, серед іншого, з формуванням колегії.

 

Багатосторонній арбітраж може виникнути з самого початку, коли кілька позивачів подають апеляцію проти одного чи кількох відповідачів або є один позивач проти кількох відповідачів (CAS 2010/A/2267 ФК Металіст та ін. проти ФФУ. Існує також подальше втручання третіх осіб або приєднання до ще незавершеного провадження. Нарешті, багатосторонній арбітраж також може виникнути в результаті консолідації двох різних процедур, в яких беруть участь більше, ніж дві сторони, або в результаті зустрічного позову, поданого одним відповідачем в арбітражному провадженні проти іншого відповідача.

 

Останній абзац статті R41 визначає умови участі третьої особи в провадженні, створення колегії та визначення статусу третьої особи та її процесуальних прав. Проблема участі третьої сторони в арбітражному розгляді є складною для вирішення через необхідність дозволити кожній стороні призначати свого арбітра або брати участь у процедурі призначення арбітрів. Рішення, запропоноване Кодексом СAS в апеляційних процедурах полягає в наступному: якщо угода передбачає одноосібного арбітра, призначення здійснюється головою Палати, якщо сторони не досягають згоди щодо цього.

 

У випадку трьох арбітрів – і за відсутності згоди між декількома апелянтами та/або відповідачами – голова Палати апеляційного арбітражу призначить двох арбітрів і голову колегії на підставі статті R54.

 

Рішення CAS публікуються:

Google;

На сайті СAS;

На сайті FIFA;

На сайті World Athletics.