Що вважається порушенням авторського права та як його захистити?
Відповідає Сергій Барбашин, адвокат, власник Barbashyn Law Firm, Заступник голови комітету з Інтелектуальної власності НААУ, Голова UNBA NextGen, Віце-президент Європейської асоціації молодиї адвокатів (EYBA).
Барбашин Сергій
15.12.2022

Сьогодні розглянемо питання порушенням авторського права та як його захистити.

Запитання: Що вважається порушенням авторського права та як його захистити?

Відповідь:

За ст. 50 Закону України «Про авторське право та суміжні права», до порушень авторського права відносяться:

  • плагіат — опублікування, повністю або частково, чужого твору під іменем особи, яка не є автором цього твору;
  • піратство у сфері авторського права і (або) суміжних прав — опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів;
  • підроблення, зміна чи вилучення інформації про управління правами без дозволу суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав чи особи, яка здійснює таке управління;
  • камкординг — записування аудіовізуального твору під час його публічної демонстрації для будь-яких цілей без дозволу суб’єкта авторського права на такий твір;
  • кардшейрінг – надання обмеженого доступу до програми (передачі) організації мовлення в обхід технічних засобів захисту, в результаті чого зазначена програма (передача) може бути доступна без застосування технічних засобів захисту.

Відповідно до ст. 52 Закону України «Про авторське право та суміжні права», суб’єкти авторського права мають звертатися до суду для захисту порушеного права. Зокрема, вони наділені правом звертатися з вимогою визнання та поновлення своїх прав, подавати позови до суду про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права, та відшкодування моральної (немайнової) шкоди, вимагати припинення підготовчих дій до порушення авторського права.

Також суб’єкти авторського права мають право брати участь в інспектуванні виробничих приміщень, складів, технологічних процесів і господарських операцій, пов’язаних з виготовленням примірників творів, фонограм і відеограм, щодо яких є підстави для підозри про порушення чи загрозу порушення авторського права; вимагати від осіб, які порушують авторське право позивача, надання інформації про третіх осіб, задіяних у виробництві та розповсюдженні контрафактних примірників творів, а також засобів обходу технічних засобів захисту, та про канали їх розповсюдження. Для прикладу наведемо рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 18.08.2021 у справі № 909/511/21.

Громадська спілка "Організація колективного управління авторськими і суміжними правами" в інтересах ТОВ "Бест Мьюзік" звернулася з позовом до ФОП про стягнення 113 500 грн. за незаконне використання творів.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням майнових авторських прав, що зумовлено бездоговірним використанням відповідачем музичних творів у комерційних цілях. Майнові авторські права на використання музичних творів "Ти тільки мій" та "Україна колядує" (виконавець — Ірина Федишин) належать ТОВ "Бест Мьюзік" на підставі договору про передачу виключних авторських і суміжних прав від 01.06.2016.

На підставі договору про управління майновими авторськими правами від 26.06.2020 ГС "ОКУАСП" має право збирати винагороду за публічне виконання цих творів, здійснювати фіксацію фактів їх комерційного використання та подавати позови до суду про виплату компенсацій за незаконне використання цих творів.

Відповідно до умов договору від 26.06.2020 просить стягнути компенсацію за незаконне використання двох музичних творів у сумі, що еквівалентна 25-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб станом на 01.01.2021, що становить 56 750 грн за кожну пісню, а разом — 113 500 грн.

Суд задовольнив позов та стягнув з ФОП на користь Громадської спілки "Організація колективного управління авторськими і суміжними правами" 113 500 грн. за незаконне використання музичних творів.