Сьогодні розглянемо питання, коли і як права на винахід можуть бути визнані недійсними.
Відповідає Сергій Барбашин, адвокат, власник Barbashyn Law Firm, президент Європейської асоціації молодих адвокатів (EYBA), заступник голови комітету з Інтелектуальної власності НААУ, Голова UNBA NextGen.
Запитання:
Коли і як права на винахід можуть бути визнані недійсними?
Відповідь:
Відповідно до статті 33 Закону України «Про охорону прав на винаходи та корисні моделі» (далі — Закон) права на винахід можуть бути визнанні недійсними в судовому порядку повністю або частково у разі:
1.Невідповідності запатентованого винаходу умовам патентоздатності. Винахід не відповідає умовам патентоздатності, якщо він не є новим, не має винахідницького рівня або не є промислово придатним.
2.Наявності у формулі винаходу ознак, яких не було у поданій заявці. Формула винаходу визначає обсяг правової охорони, що надається патентом. Якщо у формулі винаходу містяться ознаки, яких не було у поданій заявці, то це може призвести до порушення прав інших осіб.
3.Порушення вимог патентування винаходу за процедурою Договору про патентну кооперацію.
Якщо патентування винаходу (корисної моделі) провадиться за процедурою Договору про патентну кооперацію, міжнародна заявка подається до Міжнародного бюро Всесвітньої організації інтелектуальної власності з дотриманням умови, визначеної частиною першою цієї статті, чи до ІР Офісу в Україні.
4.Державної реєстрації винаходу внаслідок подання заявки з порушенням прав інших осіб.
Так, особа може намагатися отримати патент на винахід, який насправді вже належить іншому винахіднику. Наприклад, ОСОБА_1 розповіла ОСОБА_2 про свій проект створення нового датчика для вимірювання вологості в грунті. Замість того, щоб домовитися про спільну реалізацію проекту, ОСОБА_2 вирішує подати заявку на патент на цей винахід без дозволу ОСОБИ_1 та стверджує, що це його власна ідея. Це може розглядатися як порушення прав ОСОБИ_1 на інтелектуальну власність, оскільки вона була першою, хто розробив цю ідею.
Права на винахід, визнані недійсними повністю або частково в судовому порядку, вважаються такими, що не набрали чинності, від дати публікації відомостей про державну реєстрацію винаходу.
Відповідно до статті 33-1 Закону права на винахід можуть також бути визнанні недійсними Апеляційною палатою ІР Офісу України.
Будь-яка особа може подати до Апеляційної палати обґрунтовану заяву про визнання прав на винахід недійсними повністю або частково з підстав невідповідності винаходу умовам патентоздатності (новизна, винахідницький рівень та промислова придатність). Заяву можна подати протягом дев’яти місяців з дати публікації відомостей про державну реєстрацію винаходу.
За результатами розгляду заяви Апеляційна палата приймає мотивоване рішення, яке затверджується наказом ІР Офісу та надсилається сторонам. Сторони можуть оскаржити затверджене ІР Офісом рішення Апеляційної палати у судовому порядку протягом двох місяців від дати його одержання.
Права на винахід, визнані недійсними Апеляційною палатою, вважаються такими, що не набрали чинності, з дня, наступного за днем державної реєстрації винаходу.
Таким чином, визнання прав на винахід недійсними є важливим інструментом для захисту прав інтелектуальної власності та забезпечення справедливого конкурентного середовища.