Чи буде поширюватись дія АІ акту в ЄС на українські компанії?
Відповідь підготував Сергій Барбашин, адвокат, заступник голови комітету з Інтелектуальної власності НААУ
Барбашин Сергій
26.09.2024

З 1 серпня 2024 року в ЄС набув чинності АІ Акт, який вносить суттєві зміни у регулювання сфери штучного інтелекту. Цей регламент змінює вимоги до всіх аспектів розробки, реалізації та використання АІ продуктів, що особливо актуально не лише для компаній, зареєстрованих в ЄС, але й для міжнародних гравців, включаючи українські підприємства.

 

Одна з ключових особливостей цього акта – його екстериторіальна дія. Так, норми акту застосовуються до всіх організацій, які вводять в експлуатацію або продають продукти АІ на території ЄС, незалежно від місця реєстрації компанії.

Крім того, важливо зазначити, що дія акту поширюється не лише на провайдерів та розробників АІ систем, але й на їх імпортерів, дистриб'юторів, а також користувачів, які застосовують ці системи у своїй професійній діяльності. Відповідно, важливо, щоб кожен, хто працює з АІ системами, був належно обізнаним щодо вимог і стандартів, які пропонує новий законодавчий акт.

 

На практиці це означає, що навіть якщо ваш офіс знаходиться в Україні, але ваші АІ продукти використовуються у ЄС, ваш бізнес повинен запровадити політики та процедури, які гарантують відповідність продукції вимогам АІ Акта.

 

При цьому, недотримання вимог АІ акту може призвести до отримання значних штрафів. Наприклад, за невиконання норм, що стосуються заборонених практик штучного інтелекту, можуть бути накладені штрафи до 35 мільйонів євро.

 

У світлі цих вимог, українським компаніям, що прагнуть виходити на європейський ринок, необхідно активно працювати над впровадженням внутрішніх політик та процедур, що забезпечують повну відповідність їхніх продуктів вимогам АІ Акта. Використання комплексних підходів до аналізу ризиків, етичного впливу та технологічної прозорості стане ключовим до успіху на міжнародному ринку.