Поділ майна подружжя: відступ від рівності часток в судовій практиці
Юрій Бабенко, адвокат, медіатор, керівник практики приватних клієнтів, CEO АО «Мітракс»
Бабенко Юрій
19.06.2024

Підстави для відступу від рівності часток при поділі майна подружжя та актуальну судову практику проаналізував під час вебінару, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ, Юрій Бабенко, адвокат, медіатор, керівник практики приватних клієнтів, CEO АО «Мітракс».

На початку вебінару лектор навів перелік підстав, коли можливий нерівний поділ майна:

1.              Наявні підстави, прямо визначені законом

Згідно зі статтею 70 Сімейного кодексу, суд може відступити від рівності часток за обставин, що мають істотне значення, зокрема:

1) якщо один з подружжя не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї,

2) ухилявся від участі в утриманні дітей,

3) приховав, знищив чи пошкодив спільне майно,

4) витрачав його на шкоду інтересам сім'ї,

4) якщо з позивачем проживають діти, (в т.ч. непрацездатні повнолітні) за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, не є достатнім.

2.               Визнання майна, набутого в шлюбі, приватною власністю

 

Дарування, спадкування, майно, придбане за особисті кошти, приватизоване майно

3.              Визнання особистого майна спільним

Ремонт/покращення/поліпшення житла, встановлення факту спільного проживання, поділ земельної ділянки при поділі побудованого на ній будинку.

4.              Інші підстави

Врахування боргів при поділі, поділ з урахуванням фактичного користування майном, стягнення компенсації за майно, поділ недобудованого будинку, готівки та бізнесу.

Наступним етапом заходу став аналіз актуальних правових позицій Верховного Суду щодо поділу майна подружжя. Лектором, зокрема, сфокусовано увагу на наступних судових рішеннях:

1.              Постанова ВС від 08.08.2023 року у справі № 727/3945/21

 

Поділ майна подружжя здійснюється таким чином: 

 

·               по-перше, визначається розмір часток дружини та чоловіка в праві спільної власності на майно;

·               по-друге, здійснюється поділ майна в натурі відповідно до визначених часток.

У випадку множинності об’єктів нерухомого майна, що перебуває у спільній власності сторін, суду належить розглянути можливість здійснити поділ майна таким чином, щоб не зобов’язувати сторону сплачувати компенсацію.

 

2.              Постанова ВС від 31.08.2023 року у справі № 686/9818/22

 

Поділ майна з урахуванням ідеальних часток є неефективним способом захисту, буде потребувати нового судового розгляду і порушуватиме права іншого співвласника, який цим майном не користується.

 

3.              Постанова ВС від 21.06.2023 року у справі № 654/3751/18

 

При вирішенні спору про поділ майна, необхідно встановити не лише обсяг спільно нажитого майна, наявного на час припинення ведення спільного господарства, з’ясувати джерело і час придбання, його вартість та виходити з презумпції рівності часток, а й враховувати інші істотні обставини, що мають значення для справи, зокрема можливість реального поділу майна з виділенням кожному із подружжя окремих видів (об’єктів) майна, можливість спільного користування певним видом майна у разі визначення ідеальних часток у цьому майні та спільного користування неподільною річчю, а також чи був визначений сторонами певний порядок користування спірним майном, матеріальне становище співвласників щодо можливості сплати грошової компенсацію при перевищенні вартості частки, що підлягає виділу іншому із подружжя тощо.

 

4.              Постанова ВС від 17.08.2022 року у справі № 522/8676/20

 

Обрання судом при вирішенні спору варіанту поділу майна подружжя, при наявності вимоги про його поділ, відмінного від того, про який просила позивач, не може бути розцінене як вихід судом за межі позовних вимог, оскільки позовна вимога – це поділ майна подружжя і вона є незмінною при будь-якому варіанті його поділу.

Окремо Юрій Бабенко проаналізував кожну із підстав для відступу від рівності часток, запропонувавши релевантну судову практику.

Відеофрагмент доступний для перегляду на сторінці Вищої школи адвокатури НААУ у Facebook: https://tinyurl.com/59k6yuuv

Матеріал на сторінці Advokat Post: https://tinyurl.com/3k53xyce

Цікаві публікації лектора:

·Розірвання шлюбу з іноземцем: на що слід звернути увагу? https://tinyurl.com/2zpbm3tv

·Спростування Державною міграційною службою фактів спільного проживання подружжя. https://tinyurl.com/3dyahdsk

Дізнатися про заходи з підвищення кваліфікації адвокатів можна у розкладі Вищої школи адвокатури НААУ: https://cutt.ly/g9AAiVQ