Зобовʼязання боржника надати звіт про виконання судового рішення у сфері сімейних правовідносин: як формується практика
Матеріал підготувала член Центру сімейного права ВША НААУ, адвокат АО «АФ «АКТІО» Кондратенко Тетяна.
Публікації лекторів
01.04.2025

21.11.2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон № 4094-IX, яким були внесені зміни до ЦПК України. Зокрема, кодекс було доповнено статтями 453-1-453-4, які передбачають можливість для суду, що розглядав справу як суд першої інстанції, за письмовою заявою стягувача зобов'язати боржника подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення в цивільних справах, що виникають із сімейних правовідносин.

Стягувач може звернутися із такою заявою в разі невиконання боржником судового рішення та за умови відкриття виконавчого провадження. У заяві обов'язково зазначається ідентифікатор для повного доступу до інформації про виконавче провадження.

Така заява розглядається протягом 10 днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, однак за ініціативою суду чи клопотанням заявника може розглядатись у судовому засіданні за правилами статті 450 цього Кодексу.

За наслідками заяви суд може зобовязати боржника подати у встановлений судом строк (такий строк варіюється від 10 календарних днів до 3 місяців) звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до вимог статті 453-3 ЦПК України, звіт боржника про виконання судового рішення має містити: найменування суду, повне найменування учасників, реєстраційний номер облікової картки платників податків, номери засобів зв’язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету, номер справи, відомості про виконання боржником судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування, відомості про те, чи існують обставини, які ускладнюють виконання судового рішення боржником, які заходи вжито та вживаються боржником для їх усунення, перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому. До звіту додаються докази направлення його копії та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи.

У разі відмови у прийнятті звіту суд застосовує до боржника захід процесуального примусу у вигляді штрафу, а також може додатково встановити новий строк для подання звіту (ст. 453-4 ЦПК України).

Цей спосіб судового контролю є новим, однак суди вже почали застосовувати його до боржників, що сприяє підвищенню відповідальності та забезпеченню прав стягувачів.

Зобов'язання боржника надавати звіт про виконання судового рішення застосовується, зокрема, у справах про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та її вихованні, зокрема, ухвала Суворовського районного суду м. Одеси від 27.02.2025 року по справі № 523/4314/24, ухвала Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 24.03.2025 року по справі № 333/3678/19.