Заклади охорони здоров’я і особи, що страждають на психічні розлади: які обов’язки із забезпечення соціальних послуг?
Оксана Яремко, адвокат, к.ю.н., доцент, член Центру медичного права ВША НААУ
Фахові коментарі
09.03.2023

 

Питання: Заклади охорони здоров’я & особи, що страждають на психічні розлади: які обов’язки із забезпечення соціальних послуг?

Відповідь:

У Законі України «Про соціальні послуги» до системи факторів, що зумовлюють складні життєві обставини, включено психічні та поведінкові розлади, у т. ч. внаслідок вживання психоактивних речовин. Відповідно осіб з психічними розладами віднесено до осіб, які знаходяться у складних життєвих обставинах, а отже, тих, що мають право на отримання соціальних послуг (п. 13 ст. 1 Закону України «Про соціальні послуги»).

З психічними розладами вважаються особи, які мають патології, викликані зміною психіки людини. Такі зміни прямо чи опосередковано впливають на працездатність людини та її спосіб життя в суспільстві, на щоденне виконання завдань, а також на адекватне сприйняття навколишнього середовища і події, що відбуваються.

Власник закладу з надання психіатричної допомоги або уповноважений ним орган (у тому числі психіатричного, наркологічного чи іншого спеціалізованого закладу охорони здоров’я, центру, відділення, кабінету тощо) зобов’язаний:

1) створювати необхідні умови для надання соціальних послуг;

2) знайомити осіб, яким надаються соціальні послуги, із законодавством про соціальні послуги, а також адресами та телефонами відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, громадських організацій, до яких може звернутися особа у разі порушення її прав;

3) здійснювати захист прав і законних інтересів осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними, які не мають законного представника;

4) створювати умови для дозвілля осіб, яким надаються соціальні послуги;

5) своєчасно інформувати відповідно до законодавства членів сім’ї, інших родичів або законних представників чи інших осіб про стан здоров’я осіб, яким надаються психіатрична допомога, соціальні послуги, та про перебування зазначених осіб у закладі з надання психіатричної допомоги;

6) створювати безпечні умови надання соціальних послуг;

7) забезпечувати належні умови праці фахівців та інших працівників, які беруть участь у наданні соціальних послуг, в тому числі здійснюють догляд за особами, яким надається психіатрична допомога;

8) виконувати інші обов’язки, пов’язані з наданням психіатричної допомоги, соціальних послуг (ст. 29 Закону України «Про психіатричну допомогу»).

У Законі України «Про соціальні послуги» відсутній винятковий перелік соціальних послуг як загалом, так і всіх тих, що можуть бути надані безпосередньо особам з психічними розладами (або їх сім’ям). Увесь перелік соціальних послуг передбачено Класифікатором соціальних послуг, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 23 червня 2020 р. № 429. Проте за відсутності дотримання законодавцем чіткості й однозначності у формулюванні термінів складно виокремити усі соціальні послуги, які стосувалися б осіб з психічними розладами.

У той же час аналіз змісту соціальних послуг, зазначених у Класифікаторі соціальних послуг, дає можливість виокремити такі послуги, які безпосередньо стосуються осіб з психічними розладами:

• транзитне підтримане проживання / учбова соціальна квартира (будинок);

• соціальна адаптація;

• соціально-трудова адаптація;

• догляд вдома;

• догляд стаціонарний;

• денний догляд;

• соціальна реабілітації осіб з інтелектуальними та психічними порушеннями;

• соціально-психологічна реабілітація осіб із залежністю від наркотичних засобів чи психотропних речовин;

• соціально-психологічна реабілітація осіб із ігровою залежністю;

• фізичний супровід осіб з психічними та поведінковими порушеннями; транспортні послуги.

Таким чином заклади охорони здоров’я, які надають психіатричну допомогу особам, що страждають на психічні розлади, зобов’язані не лише створювати умови (в т.ч. безпечні) для надання таким особам соціальних послуг, але й знайомити їх із законодавством про надання соціальних послуг, інформувати про соціальні права та інституції їх захисту, забезпечувати належні умови праці фахівців та інших працівників, які беруть участь у наданні соціальних послуг, та ін.

Нормативні акти:

1. Про психіатричну допомогу: Закон України від 22 лютого 2000 р. №1489-III;

2. Про соціальні послуги: Закон України від 17.01.2019 № 2671-VIII;

3. Про затвердження Класифікатора соціальних послуг: Наказ Міністерства соціальної політики України від 23.06.2020 № 429.

Відповідь на питання підготувала Оксана Яремко, адвокат, к.ю.н., доцент, член Центру медичного права ВША НААУ