Захист прав дітей – головний пріоритет
European Programme for Human Rights Education for Legal Professionals
Новини та події
02.12.2022

Захист і підтримка дітей, які постраждали від війни в Україні, повинні бути головним пріоритетом.

Захист прав дітей – пріоритетне завдання як для окремих держав, так і для всієї міжнародної спільноти. Адже діти внаслідок фізичної і розумової незрілості, потребують спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження. В умовах війни порушуються всі права дитини: право на життя, право бути із сім’єю, право на турботу і захист, право на освіту, право на забезпечення харчуванням та житлом тощо. А отже, важливе значення відіграє механізм належного реагування на порушення прав дитини та ефективний захист її прав та інтересів.

Саме тому проблематиці захисту прав дітей в умовах збройного конфлікту в Україні напередодні Всесвітнього дня дитини приділила Комісарка Ради Європи з прав людини Дуня Міятович, яка сфокусувала увагу на наступних аспектах:

«Війна в Україні стала руйнівною для дітей. Держави-члени Ради Європи повинні подвоїти свої зусилля для захисту та підтримки дітей, які страждають внаслідок жорстокої війни Росії в Україні. З цією метою усі країни-члени Ради Європи мають зробити своїм головним пріоритетом вирішення проблем усіх дітей, які стали жертвами цієї війни. Це включає, зокрема:

  1. Збільшення гуманітарної допомоги для українського населення напередодні та протягом цієї зими;
  2. Постійне, довгострокове забезпечення гідного житла, охорони здоров’я, освіти та інших базових потреб дітей та їхніх сімей, для яких ще надто рано та небезпечно повертатися додому.
  3. Діти, які тікають від війни, також повинні бути захищені від торгівлі людьми, експлуатації та сексуального насильства, де б вони не перебували.

Наголосила Комісарка також на жахливому впливі війни на дітей у Європі, йдеться, зокрема, про примусове переміщення українських дітей до Росії подалі від їхніх сімей та опікунів, про що повідомляють і що документують численні джерела. Після законодавчих змін у Росії, спрямованих на полегшення надання російського громадянства українським дітям, деякі з них були усиновлені в РФ, що виглядає як навмисне використання вразливості цих дітей. З цього приводу слід керуватися рекомендаціями ЮНІСЕФ про те, що діти, розлучені зі своїми батьками під час надзвичайної гуманітарної ситуації, не можуть вважатися сиротами та не підлягають усиновленню. З цієї причини усиновлення не повинно відбуватися під час або одразу після надзвичайних ситуацій. Примусове переміщення осіб, які перебувають під захистом, з окупованої території на територію держави-окупанта заборонено відповідно до статті 49 Четвертої Женевської конвенції.

Широко поширені та систематичні порушення прав дітей в умовах війни в Україні, у тому числі шляхом умисних дій, які можуть кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності, мають бути припинені, а винні мають бути притягнуті до відповідальності. Держави-члени Ради Європи повинні підтримувати всі зусилля, спрямовані на пошук і возз’єднання всіх українських дітей, які були розлучені зі своїми сім’ями чи опікунами, з повним урахуванням найкращих інтересів дитини».

Важливу роль у відстоюванні прав дітей, безумовно, відіграє належний правозахист та взаємодія задля ефективного вирішення проблемних питань у сфері охорони дитинства. Незмінним вектором правозахисту дітей має бути принцип якнайкращого забезпечення інтересів кожної дитини, цінність заслуховування думки дітей, практична реалізації засад дружнього до дітей правосуддя, розбудова нової системи правозахисту, з урахуванням викликів воєнного часу, що гарантуватиме щасливе дитинство і впевнене майбутнє.

Центр “Адвокат дитини” ВША НААУ приділяє значну увагу питанням доступу дитини до правосуддя, гарантіям реалізації права неповнолітніх на правову допомогу в умовах воєнного стану, правозахисту та правоосвіті.

Команда Центру підтримує безпекові пріоритети у сфері захисту прав людини та потребу спеціалізації фахівців, залучених до надання правової допомоги дітям у справах, пов’язаних із збройним конфліктом.

Детальніше про звернення Комісарки Ради Європи з прав людини Дуні Міятович. http://bit.ly/3tNyn1q

Підсумки круглого столу «Безпека і захист дитини в умовах воєнного часу: сучасні виклики, загрози та шляхи їх подолання» https://bit.ly/3VGCoRl

Основні зобов’язання держав за Лансаротською конвенцією про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства https://bit.ly/3OSNZuk

Центр “Адвокат дитини” ВША НААУ: правозахист, правоосвіта та спеціалізація при наданні правової допомоги дітям як ключові пріоритети діяльності https://bit.ly/3OVj7JD

Приєднатися до закритої групи Центру «Адвокат дитини» можна за посиланням: http://bit.ly/3XoKNdY