Забезпечення прав дитини та їх захист в умовах воєнного стану
Новини та події
19.12.2023

Забезпечення прав дитини та їх захист в умовах воєнного стану обговорено на засіданні Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх 

12 грудня у Верховному Суді відбулося засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх, на порядок денний якого були винесені актуальні питання, що стосуються забезпечення прав дитини у системі правосуддя, схвалення напрацювання робочих груп та залучених експертів, а також обговорення результатів впроваджених пілотних проєктів, ініційованих МКР.

До участі в заході долучилися представники центральних органів виконавчої влади, представники суддівського корпусу, Національної асоціації адвокатів України, Координаційного центру з надання правничої допомоги, Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини та дитячої реабілітації, а також представники міжнародних та громадських організацій.

Як відзначив Станіслав Кравченко, Голова Верховного Суду, проведення заходу у стінах ВС є додатковим свідченням тісної та продуктивної співпраці всіх органів, які входять до складу МКР. Він також відзначив важливість роботи МКР, яка вже протягом кількох років успішно працює над розбудовою та впровадженням в Україні принципів правосуддя, дружнього до дитини, що набуло особливого значення після повномасштабного вторгнення російської федерації.

Під час засідання МКР:

представлено зміни до Порядку реалізації пілотного проєкту щодо захисту та соціально психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (за моделлю Барнахус) та до Положення про Центр захисту та соціально психологічної підтримки у процесі правосуддя дітей, які постраждали або стали свідками насильства (за моделлю Барнахус);

презентовано проєкт Національної стратегії реформування системи юстиції та захисту прав дитини у сфері правосуддя на 2024 – 2028 роки;

запропоновано до ознайомлення стан реалізації пілотних проєктів щодо залучення психологів до кримінальних проваджень за участю малолітніх, неповнолітніх осіб через регіональні/міжрегіональні центри з безоплатної правничої допомоги та програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення.

Залучені експерти МКР – Лариса Гретченко, Голова комітету НААУ з питань сімейного права, керівниця Центру «Адвокат дитини» та Павло Пархоменко, суддя Бахмацького районного суду Чернігівської області, представили увазі учасників дослідження досвіду запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та проєкт Концепції сказаної спеціалізації в Україні, підкресливши необхідність застосування професійного підходу осіб, які працюють з дітьми та для дітей, як ключовий принцип дружнього до дітей правосуддя.

Лариса Гретченко у доповіді висвітлила закордонний і вітчизняний досвід впровадження елементів сімейної спеціалізації суддів та наголосила, що запровадження спеціалізації суддів є важливим елементом державної політики та правозастосовчої практики, яка демонструє європейський вектор у розвитку України та сприяє забезпеченню якнайкращих інтересів дитини під час судових проваджень за її участі.

З-поміж висновків і рекомендацій дослідження увагу сфокусовано до наступних:

закріплення та конкретизація особливостей запровадження сімейної спеціалізації суддів на розгляді справ за участі дітей на законодавчому рівні;

удосконалення правових норм щодо визначення спеціалізації суддів при розгляді справ за участі дітей;

розроблення Концепції запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей, яка відображатиме наявну ситуацію та можливі шляхи її вдосконалення;

пілотування спеціалізації суддів на основі окремих загальних судів як крок до запровадження загальнодержавної практики та виведення спеціалізації на системний рівень в організації дружнього до дітей правосуддя.

У представленні проєкту Концепції запровадження спеціалізації суддів у справах сім’ї та дітей в Україні Павло Пархоменко відзначив позицію Комітету ООН з прав дитини, яким наголошено необхідність створити спеціалізовані дитячі судові установи, призначити спеціалізованих суддів у справах дітей і забезпечити, щоб такі спеціалізовані судді проходили відповідну підготовку стосовно правосуддя щодо дітей.

За словами Павла Пархоменка, впровадження спеціалізації суддів дозволить:

підвищити ефективність судового розгляду з урахуванням найкращих інтересів дитини.

примножити кращі правозахисні практики та посилити єдність судової практики при розгляді справ щодо сім’ї та дітей.

сформувати якісно нову систему правосуддя дружнього до дитини.

виконати Україною міжнародні зобов’язання щодо розбудови правосуддя дружнього до дитини на засадах спеціалізації суддів.

Підбиваючи підсумки засідання, Олександр Банчук, заступник Міністра юстиції України, голова МКР, висловив подяку учасникам за активну участь в обговоренні нагальних питань, над якими наразі працює МКР, та особливу подяку Верховному Суду за надання своїх рекомендацій і зауважень.

«Ми дуже цінуємо внесок всіх учасників. Завдяки такій плідній співпраці ми дуже ефективно рухаємось в напрямку розробки, удосконалення та впровадження принципів та підходів ювенальної юстиції в практику, які суттєво вплинуть, та й вже впливають, на добробут українських дітей. Разом ми змінюємо майбутнє нашої молоді, і, я впевнений, що наше співробітництво з усіма дотичними та зацікавленими сторонами буде поглиблюватись, тому що лише разом ми зможемо забезпечити повноцінне функціонування, відповідно до найкращих міжнародних стандартів і практик, правосуддя дружнього до дитини», – відзначив Олександр Банчук.

Новина про захід МКР: http://tinyurl.com/3mmmhmv2.