За яких умов пацієнту/пацієнтці може бути наданий доступ до медичної документації, що містить відомості про його/її психіатричний стан?
Матеріал підготував Анатолій Литвиненко, член Центру медичного права ВША НААУ, докторант кафедри юридичних наук Балтійської міжнародної академії (Рига, Латвія), магістр/аспірант Школи права Університету Роберта Гордона (Абердін, Шотландія, Великобританія)
Новини та події
06.12.2022

Анотація: за яких умов пацієнту/пацієнтці може бути наданий доступ до медичної документації, що містить відомості про його/її психіатричний стан?

Суд: Федеральний Верховний Суд Німеччини

Дата винесення рішення: 6 грудня 1988 року

Цитування справи: Bundesgerichtshof, 06.12.1988 — VI ZR 76/88

Позивач, колишній пацієнт психіатричної лікарні, клопотав до лікарні щодо надання йому доступу до медичної документації, яка стосувалася його лікування в 1976-1981 роках, попередньо ознайомившись із цими документами в присутності лікаря. Але після того, як позивач двічі був госпіталізований до лікарні в 1986 і 1987 роках, його заява була відкликана, оскільки лікарі встановили, що у разі того, якщо позивач ознайомиться з цією медичною документацією, це може доволі відчутно погіршити стан його здоров’я, після чого позивач звернувся до суду з позовом з вимогою надати йому доступ до цієї медичної документації. Насправді, позивач не волів вивчати дані стосовно проходження ним лікування, наприклад результати медичних обстежень, позивача більше цікавили думки медичних працівників стосовно його стану здоров’я. Суд підтвердив, що загалом, позивач цілком має право на отримання доступу до медичної документації, але зазначив, що це право може бути суттєво звуженим до об’єктивних даних щодо його психіатричного стану.

Суд оцінив, що надання пацієнтам медичної інформації такого характеру може призвести до погіршення психічного стану або до того, що пацієнти можуть помилково повідомити результати іншим лікарям, що проводять лікування, або консультацію, і пояснив, що лікар має право обмежити доступ до тієї медичної інформації, що має певні «терапевтичні» аспекти. Водночас дані про психічний стан пацієнта/пацієнтки аж ніяк не є недоступними для нього/неї. Однак у випадку постійної іпохондрії, доступ до медичної документації може бути обмежений на підставі цього факту, тобто у такому разі медична інформація може бути повідомлена призначеному медичному консультанту, або лікарю-колезі, або така інформація не повинна бути розголошена позивачеві в деталях.

У цій справі, Суд встановив, що отримання доступу до запитуваної позивачем інформації може викликати у позивача параною. Суд постановив надати позивачу доступ до медичної документації, але лише в присутності лікуючого лікаря, який роз’яснить інформацію, що містилася в медичній документації.

 

Підготовка матеріалу здійснюється у межах реалізації проєкту Центру медичного права ВША НААУ «Порівняльне медичне право»