За яких обставин є можливим встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності громадянину заочно?
Відповідь на питання підготувала Тетяна Левчук, адвокат, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ
Новини та події
07.12.2022

Відповідь: Відповідно до ст. 69 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», медико-соціальна експертиза стійких обмежень життєдіяльності здійснюється медико-соціальними експертними комісіями, які встановлюють ступінь та причину інвалідності, складають (коригують) індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, в якій визначають реабілітаційні заходи.

Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 08 березня 2022 р. №225 визначено, що на період дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування, у разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії із забезпеченням принципу екстериторіальності із забезпеченням проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності та заочно складає індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, в якій визначаються реабілітаційні заходи.

Отже, в разі коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд до медико-соціальної експертної комісії, така комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно – протягом періоду дії воєнного стану на території України та протягом шести місяців після його припинення або скасування, а також заочно може визначити індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, в якій деталізуються реабілітаційні заходи. Необхідними документами при такому зверненні є направлення лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування особи, що звертається для встановлення інвалідності.

Нормативні джерела:

  1. Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 року № 2801-XII;
  2. Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 року №389-VIII;
  3. Закон України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні» від 06.10.2005 року № 2961-IV;
  4. Закон України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» від 03.12.2020 року № 1053-IX
  5. Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022;
  6. Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» від 08.03.2022 року № 225.

Джерело: Посібник «Воєнне» медичне право в запитаннях і відповідях. https://bit.ly/3VzyWJ0