Яким чином здійснюється медичне сортування при наданні медичної допомоги потерпілим в умовах воєнного часу?
Відповідь на питання підготувала Оксана Вітязь, адвокат, член Ради Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ
Новини та події
05.12.2022

Відповідь: Згідно з ч. 7 ст. 3 закону України «Про екстрену медичну допомогу», надання екстреної медичної допомоги людині у невідкладному стані на місці події, під час перевезення та у закладі охорони здоров’я здійснюється відповідно до медичних показань на основі клінічних протоколів і стандартів екстреної медичної допомоги, які затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

У відповідності до Стандарту № 368, медичне сортування потерпілих є одним з основних принципів медицини катастроф, заснованому на необхідності надання медичної допомоги в максимально короткі терміни максимально можливій кількості постраждалих. Цей принцип відрізняється від стандартів надання допомоги одному постраждалому у звичайних ситуаціях, коли сил та засобів достатньо. Слід зазначити, що при надзвичайних ситуаціях існує диспропорція між кількістю постраждалих, тяжкістю їх травм та наявними медичними силами і засобами. Фактично за таких умов, одночасне та повноцінне надання медичної допомоги всім постраждалим неможливо.

Слід розрізняти масовий та численний випадок при надзвичайній ситуації. Масовий випадок – наявність такої кількості постраждалих при якому неможливо повноцінно надати необхідну медичну допомогу, враховуючи наявні медичні сили та засоби закладу охорони здоров’я, кожному постраждалому. Численний випадок – наявність такої кількості постраждалих, при якому можливе одночасне надання їм відповідної медичної допомоги, враховуючи наявні медичні сили та засоби закладу охорони здоров’я. У кожному закладі охороні здоров’я (далі – ЗОЗ) повинен бути план реагування на надзвичайну ситуацію та чітке розуміння максимальної кількості постраждалих, яким одночасно може бути надано медичну допомогу, якій максимальній кількості постраждалим одночасно може бути надана медична допомога.

Алгоритм медичного сортування.

Для забезпечення прозорості та універсальності рекомендується формально структурована система медичного сортування потерпілих у відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги у випадках масового надходження постраждалих або у випадках проведення сортування за умови дефіциту сил та засобів.

У країнах з ефективною системою ефективна система екстреної медичної допомоги процеси МСП при НС, найчастіше використовуються, 4-рівневий підхід, що забезпечує розподіл постраждалих залежно від тяжкості їх стану, ґрунтуючись на визначенні таких показників як: рівень притомності свідомості, наявність та характеристики дихання, стан перфузії.

Для визначення пріоритетності та обсягу надання медичної допомоги постраждалим використовуються рівні тяжкості стану та, як правило, передбачається використання кількісної шкали оцінювання з присвоєнням постраждалим певної сортувальної категорії – від категорії сортування 1 (найбільш критичний стан) до категорії сортування 4 (найменш критичний стан).

Пацієнтів кожної сортувальної групи розміщують у окремій зоні відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги. Ресурси повинні розподілятися наступним чином: постраждалим І категорії надається необхідна медична допомога після пацієнтів/постраждалих ІІ та ІІІ категорії; постраждалі ІІ категорії мають найвищий пріоритет, наявні ресурси закладу охорони здоров'я повинні бути першочергово спрямовані на надання медичної допомоги цій групі; постраждалим ІІІ категорії надається медична допомога в необхідному об'ємі після надання допомоги пацієнтам/постраждалим ІІ категорії; постраждалим ІV категорії надається медична допомога в останню чергу.

До функцій медичного працівника, що здійснює сортування також входять: 1) налагодження першого контакту з постраждалим та особами супроводу з дотриманням правил медичної етики та деонтології; 2) інформування постраждалого, осіб супроводу про необхідність повідомляти персонал про появу нових скарг/ будь-які зміни стану; 3) спрямування постраждалого до відповідної зони ВЕМД залежно від сортувальної категорії; 4) надання пацієнту екстреної медичної допомоги (наприклад, застосування методів тимчасової зупинки кровотечі тощо).

Отже, медичне сортування в умовах воєнного стану відбувається відповідно до Стандарту № 368, який містить точний алгоритм дій медичних працівників при триажі.

Нормативні джерела:

  1. Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 року № 2801-XII;
  2. Закон України «Про екстрену медичну допомогу» від 05.07.2012 року № 5081-VI;
  3. Наказ МОЗ України «Про затвердження Стандарту екстреної медичної допомоги «Медичне сортування при масовому надходженні постраждалих на ранньому госпітальному етапі» від 24.02.2022 року № 368.

Джерело: Посібник «Воєнне» медичне право в запитаннях і відповідях. https://bit.ly/3VzyWJ0

Зареєструватися на наступний захід лектора:

  • Вебінар: «Правові аспекти надання медичної допомоги військовослужбовцям та цивільному населенню в умовах воєнного стану». http://bit.ly/3ikPaXm