Які юридичні наслідки настають для пацієнтів, які досягли вірусної супресії в Україні?
Матеріал підготувала Олена Пономарьова, к.ю.н., адвокат, член Центру медичного права ВША НААУ
Новини та події
09.12.2022

Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» встановлено, що кожна людина має природне невід’ємне і непорушне право на охорону здоров’я.

Суспільство і держава відповідальні перед сучасним і майбутніми поколіннями за рівень здоров’я і збереження генофонду народу України, забезпечують пріоритетність охорони здоров’я в діяльності держави, поліпшення умов праці, навчання, побуту і відпочинку населення, розв’язання екологічних проблем, вдосконалення медичної допомоги і запровадження здорового способу життя.

Відповідно реалізація права на здоров’я гарантується пацієнтам не залежно від їх захворювання та діагнозу.

Пацієнти, які живуть з ВІЛ, повинні якомога швидше приймати лікарські засоби для лікування ВІЛ-інфекції. Лікарські засоби від ВІЛ називаються антиретровірусною терапією або АРТ.

Якщо приймати лікарські засоби від ВІЛ за призначенням, вони знижують кількість вірусного навантаження ВІЛ в організмі до дуже низького рівня, що підтримує роботу імунної системи та запобігає захворюванню. Це називається вірусною супресією — визначається як наявність менше 200 копій ВІЛ на мілілітр крові.

Лікарські засоби від ВІЛ можуть навіть зробити вірусне навантаження настільки низьким, що тестування на виявлення ВІЛ в організмі людини не зможе його виявити. Це називається вірусне навантаження, яке не визначається.

Досягнення та утримання вірусного навантаження, яке не визначається — це найкраще, що можуть зробити люди з ВІЛ, щоб залишатися здоровими.

Ще однією перевагою зменшення кількості вірусу в організмі є те, що це запобігає передачі вірусу іншим людям через сексуальні відносини або спільне використання шприців, а також від матері до дитини під час вагітності, пологів та грудного вигодовування. Іноді це називають лікуванням як профілактика.

Існують переконливі докази ефективності лікування як профілактики для деяких шляхів передачі ВІЛ-інфекції, але для інших шляхів потрібні додаткові дослідження.

Отже, людина, яка живе з ВІЛ із вірусною супресією – це людина, яка сумлінно виконує рекомендації лікаря та приймає АРТ, відповідно показники вірусного навантаження в організмі якої знизилися менше 200 копій ВІЛ на мілілітр крові є безпечною для оточуючих при статевих стосунках, народженні дитини тощо. Пацієнти, які досягнули вірусної супресії і при тестуванні на виявлення ВІЛ в крові тест показує негативне значення є ключовим моментом зняття стигми з таких людей, які живуть з ВІЛ та які мають прихильність до лікування.

Відповідно зняття «соціальної небезпеки» при статевих стосунках є важливим для виведення таких людей з під дії ч. 1 та ч. 2 статті 130 Кримінального кодексу України (далі – КК України). Стаття 130 КК України «Зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби», яка включає такі склади злочинів:

— Свідоме поставлення іншої особи в небезпеку зараження вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби, що є небезпечною для життя людини (ч.1 ст.130 КК України).

— Зараження іншої особи вірусом імунодефіциту людини чи іншої невиліковної інфекційної хвороби особою, яка знала про те, що вона є носієм цього вірусу (ч.2 ст.130 КК України).

Відповідно пацієнт, який досягнув вірусної супресії не може ніяким шляхом передати ВІЛ-інфекцію та не може підпадати під дію норм цієї статті та бути підданим кримінальній відповідальності, однак у чинній редакції цієї статті спостерігається дискримінація за станом здоров’я людини.

Відтак, наявність факту вірусної супресії у пацієнта спричиняє зміну юридичних наслідків відповідно до норм статті 130 КК України у чинній редакції.

Нормативно-правова база:

  1. Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я». http://bit.ly/3GLK28Q
  2. Кримінальний кодекс України. http://bit.ly/3ggeXiG