Яка процедура встановлення інвалідності дитині і як реагувати у випадку “затягування” проведення медико — соціальної експертизи?
Відповідь на питання підготувала Олена Дришлюк, адвокат, член команди Центру “Адвокат дитини” ВША НААУ
Новини та події
03.01.2023

Відповідь: Механізм встановлення інвалідності дітям і безпосередньо діяльності лікарсько-консультативних комісій регламентуєтеся Постановою КМУ від 21.11.2013 р. № 917, якою затверджено ПОЛОЖЕННЯ про лікарсько-консультативну комісію і ПОРЯДОК встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям.

Комісії утворюються за рішенням керівника відповідного структурного підрозділу з питань охорони здоров’я місцевих держадміністрацій.

У рішенні про утворення центральних комісій, комісій визначається їх персональний склад, місце та розпорядок роботи.

Організаційною формою роботи комісій є засідання. Періодичність проведення засідань комісії визначається її головою, але не рідше одного разу на місяць.

Медико-соціальна експертиза проводиться комісіями з метою встановлення дітям категорії “дитина з інвалідністю” або “дитина з інвалідністю підгрупи А” за направленням лікаря, який надає первинну медичну допомогу, закладу охорони здоров’я, в якому спостерігається дитина.

Цьому передує повне медичне обстеження, проведення необхідних досліджень, оцінювання соціальних потреб дитини, визначення клініко-функціонального діагнозу, здійснення лікувальних і реабілітаційних заходів та отримання їх результатів за наявності документів, що підтверджують стійкий розлад функцій організму, зумовлений захворюваннями, травмою (її наслідками) або вродженими вадами, що призводять до обмеження життєдіяльності дитини.

На розгляд комісії лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу, подає наступні документи:

  • історію розвитку дитини за формою, встановленою МОЗ;
  • виписку з медичної карти стаціонарного хворого або консультаційного висновку спеціаліста, виданих після стаціонарного або амбулаторного обстеження та лікування дитини в закладах охорони здоров’я та науково-дослідних установах, визначених МОЗ, з обґрунтуванням медичних показань для визнання дитини особою з інвалідністю із зазначенням згідно з Міжнародною статистичною класифікацією хвороб та споріднених проблем здоров’я 10-го перегляду діагнозу та коду;
  • план медичної реабілітації;
  • документ, що засвідчує особу батьків дитини або її законних представників.

Лікар, який надає дитині первинну медичну допомогу, готує та подає на розгляд комісії документи для встановлення дитині категорії “дитина з інвалідністю” або “дитина з інвалідністю підгрупи А”.

Комісія проводить огляд хворої дитини та розглядає зазначені документи, протягом семи робочих днів з дня їх надходження.

За результатами приймається висновок, оригінал якого у триденний строк надсилається (передається) комісією органові, в якому дитина з інвалідністю перебуває на обліку як особа, що отримує державну соціальну допомогу або пенсію.

Датою встановлення дитині категорії “дитина з інвалідністю” або “дитина з інвалідністю підгрупи А” вважається день надходження до комісії зазначених документів.

Рішення, яке прийняла комісія, можете бути оскаржене протягом одного місяця. Звернутися можна до самої комісії або центральної чи обласної комісії з письмовою заявою. Після цього буде проведений повторний огляд і винесене нове рішення.

Повторно можна оскаржити у центральний МСЕК МОЗ України.

Рішення комісій усіх рівнів можна також оскаржити в суді в установленому законодавством порядку.

Зазначимо, якщо під час проходження медико-соціальної експертної комісії порушують ваші права, звертайтеся телефоном на «гарячу» лінію МОЗ: 0 800 60 20 19.

У період дії воєнного стану спрощено процедуру встановлення та продовження інвалідності як для дорослих, так і для дітей. Відповідні зміни закріплено постановою КМУ від 08 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України”,